Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w Radości

 

Grupa społeczników z Radości i Miedzeszyna oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Radości zapraszają na Upamiętnienie przypadającego co roku na początku marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.

 

Piotr Bieliński
280 wyświetleń
Historia
22 lutego 2025
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych w Radości
fot. Adrian Grycuk, Wikipedia

 

Na terenie Osiedla Radość, a także w sąsiednich Osiedlach, istnieje kilkanaście miejsc związanych z działaniami żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. W jego strukturach przeważnie znalazła się miejscowa młodzież. Przez całą okupację niemiecką, już od września 1939 roku, działanie Podziemia nie dawało organom III Rzeszy Niemieckiej uznać się za władców podbitego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Akcje zbrojne, skierowane przeciwko urzędom, funkcjonariuszom teroru, armii oraz zdrajcom i kolaborantom niemieckim dodawały ducha całemu społeczeństwu polskiemu. Niemcy wojnę przegrały i ich siły zbrojne zostały pokonane przez koalicję państw sojuszniczych.

Od lata 1944 roku Nasze okolice stały się areną akcji skierowanych przez nowego okupanta – organy śledcze i policyjne Związku Sowieckiego – przeciwko wszystkim, którzy mogli stać się zagrożeniem dla struktur władzy sowieckiej w Polsce. Świadomość wolności od jednego okupanta wyparł szybko wypełniły aresztowania, wywózki na wschód, znikanie ludzi, tajne i jawne egzekucje. To wszystko uzupełniała działność nowej, służalczej władzy komunistów polskich, instalownych na terenie Naszej Ojczyzny. Jej główną cechą był teror, prowadzony przez własne organy "bezpieczeństwa publicznego". Dokonywano masowych aresztowań, wywózek na tereny ZSRR oraz egzekucji najbardziej znienawidzonych przez komunistów zołnierzy Podziemia.

Dla przypomnienia wydarzeń, ludzi i kontekstu wydarzeń sprzed 80 lat po raz dziewiąty przygotowane zostało spotkanie upamiętniające wspomniane wydarzenia. W niedzielę 2 marca o godzinie 12.30 - jak co roku - w kościele Parafii Radość przy ul. Wilgi 14 odprawiona zostanie Msza Święta, po czym uczestnicy spotkania spotkają się przed budynkiem byłej siedziby Trybunału Wojennego NKWD i Urzędu Bezpieczeńśtwa Publicznego Powiatu Warszawskiego przy ul. Izbickiej 1.

O tej samej porze, o godzinie 13.00, będzie odprawiona Msza Święta w kościele Parafii Miedzeszyn. Następnie odbędzie się spotkanie przed budynkiem aresztu i ośrodka śledczego w Miedzeszynie przy ul. Patriotów 90.

Jako mieszkańcy Naszego osieda powinniśmy zważać na to, aby historia, którą jeszcze pamiętamy, dzięki naszym słowom i czynom nie została zapomniana i by mogła być przekazana następnym pokoleniom jako przykład i przestroga. Nie może ona pod żadnym pozorem odejść w niepamięć.

Organizatorzy spotkania - Parafie Rzymskokatolickie z Radości i Miedzeszyna, Inicjatorzy społeczni, oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Radości serdecznie zapraszają na tegoroczne Obchody!

 

Data utworzenia: 22 lutego 2025

zobacz również

Czytaj więcej

Antysmogowy mural odsłonięty na Wawrze. Na nim Franciszek Pieczka
Kultura
26 września 2024

Antysmogowy mural odsłonięty na Wawrze. Na nim Franciszek Pieczka

Mikołaj Próchniak
1144 wyświetleń

Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska. 

Piknik historyczny w Parku Obwodu Armii Krajowej Praga
Historia
21 września 2021

Piknik historyczny w Parku Obwodu Armii Krajowej Praga

Redakcja
1471 wyświetleń

W ostatni weekend w parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej odbył się piknik historyczny „Praga-Południe Pamięta 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego".

Ossów - Pamiętamy!
10 lipca 2024

Ossów - Pamiętamy!

Ewa Szlage
673 wyświetleń

Tak, bitwa pod Ossowem, stoczona z 13 na 14 sierpnia 1920 r., pozostanie na zawsze w pamięci Polaków jako jeden z symboli zwycięskiej walki z Armią Czerwoną podczas Bitwy Warszawskiej. Starcie to było pierwszą zwycięską walką o przedmieścia Warszawy, które zapisało się w historii jako 18-sta bitwa decydująca o losach świata. Wydarzenie na pewno zapisało się też w pamięci członków Grupy rowerowej Sulejówek i założyciela tej Grupy Wojciecha Kisiela, skoro już po raz 19-sty sam inicjator Grupy i wielu jej członków wzięło udział w obchodach tego Święta i 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda