Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

WWF - szansa dla przyrody, szansa dla planety

Ewa Szlage
769 wyświetleń
Historia
10 listopada 2024
WWF - szansa dla przyrody, szansa dla planety
fot. wff.be

„Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań”.

Tak powiedział Sir Peter Scott, jeden z założycieli międzynarodowej organizacji WWF (World Wide Found for Nature) – Światowego Funduszu na Rzecz Przyrody. Współpomysłodawcą fundacji był też Julian Huxley – dyrektor generalny UNESCO. Do powstającej organizacji dołączył też ornitolog Max Nicholson.

Fundacja zajmuje się ratowaniem przyrody na całym świecie oraz budowaniem świata ludzi „żyjącego” z nią w harmonii. Od ponad 60 lat działania prowadzone są w 100 krajach. Nie sposób, w tak krótkiej treści, przybliżyć wszystkie jej sukcesy. W 1992 r. WWF wniosła o podpisanie przez państwa z całego świata konwencji o bioróżnorodności i zmianach klimatu podczas konferencji ONZ w Rio de Janeiro. W ciągu swojej wieloletniej działalności przyczyniła się również, do utworzenia 270 parków narodowych na całym świecie. W latach 80-tych WWF, razem z IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) i UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych) współtworzyła Strategię w zakresie Ochrony Przyrody – kompleksowe spojrzenie na przyrodę i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety. Strategia została opublikowana w 34 krajach.

W naszym kraju organizacja ta działa od 20 lat. WWF w Polsce zrzesza ponad 400 wolontariuszy i pracowników. Przyczyniła się m. in. do utworzenia w 1993 r. Biebrzańskiego Parku Narodowego. Cały czas, przed wyginięciem, ratowane są różnorodne gatunki zwierząt, np. ryś czy niedźwiedź brunatny. Podejmowana jest też walka na rzecz czystości rzek i powietrza. Powołano Błękitny Patrol do ochrony i ratowania fauny i flory na naszym wybrzeżu, w tym m. in. siedliska fok, czystości Bałtyku. Słynna biało-czarna panda jako symbol organizacji to dzieło Pana Scott’a.

Szacunek – współpraca - wierność zasadom – odwaga: to wartości, którymi członkowie Fundacji kierują się, podejmując różnorakie działania ratujące naszą planetę. Prowadzona jest też działalność edukacyjną , m.in. w zakresie biokonsumpcji.

Szczegółowe informacje na temat WWF dostępne są na stronie internetowej, pod linkiem: https://www.wwf.pl/

Wszelkie zapytania, można kierować na adres email: klub@wwf.pl - Klub kontakt@wwf.pl – sekretariat lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 660 44 34/33.

Data utworzenia: 10 listopada 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Z pasją dla Ziemi – nastoletni ekoinfluencerzy razem zmieniają świat
Warto poczytać
7 marca 2025

Z pasją dla Ziemi – nastoletni ekoinfluencerzy razem zmieniają świat

Redakcja
301 wyświetleń

Jak sprawić, by nastolatek spędzał czas wolny wartościowo, rozwijając przy tym swoje pasje i ucząc się odpowiedzialności za środowisko? Odpowiedź na to pytanie znalazła Fundacja Zwalcz Nudę, która zaprasza młodzież w wieku 13-17 lat do udziału w projekcie Brygada Porządkowa. To wyjątkowa inicjatywa łącząca edukację ekologiczną z aktywnością w mediach społecznościowych, gdzie młodzi ludzie uczą się być świadomymi twórcami internetowych treści, a przy okazji budują społeczność zaangażowaną w ochronę planety. 

Nie wyrzucaj jedzenia - dziel się
Warto poczytać
2 grudnia 2024

Nie wyrzucaj jedzenia - dziel się

Michał Raczkowski - Prezes Stowarzyszenia Lepszy Sulejówek
594 wyświetleń

Jadłodzielnie są tworzone w wielu miejscach w Polsce. Ich misją jest po pierwsze: nie marnowanie nadwyżek jedzenia, po drugie: wspieranie ubogich. 

Antysmogowy mural odsłonięty na Wawrze. Na nim Franciszek Pieczka
Kultura
26 września 2024

Antysmogowy mural odsłonięty na Wawrze. Na nim Franciszek Pieczka

Mikołaj Próchniak
1355 wyświetleń

Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda