Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Mural, przedstawiający kolorowe drzewa, krzewy i kwiaty, zdobi teraz niemal całą elewację budynku. Jego tematyka jak i sam tytuł - “Zabierz las do domu” - odzwierciedlają cel projektu “Im dalej w las…”, którym jest “upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o lesie, gospodarowaniu zasobami natury oraz o racjonalnym i odpowiedzialnym korzystaniu ze wszystkich darów przyrody”.
Holysh trafnie wykorzystała model edukacji poprzez sztukę, przekazując etos projetu poprzez zapoznanie dzieci z kulisami street-artu od strony teoretycznej i praktycznej. Mural był malowany ręcznie, bez pomocy szablonów i rzutnika. Sama artystka przyznała, z uznaniem dla uczestników, że dzieło stworzone przez dzieci potrzebowało tylko drobnych poprawek, aby dotrzeć do finalnego kształtu.
Widok na mural od strony wejścia do WCK, fot. UD Wawer
Podczas odsłonięcia muralu przeprowadzono projekcję filmu poklatkowego pt. “Życie lasu”, również powstałego w ramach projektu “Im dalej w las…”. Film został stworzony podczas warsztatów prowadzonych przez Magdalenę Bryll - operatorkę filmową i animatorkę, znaną m.in. z udziału w produkcji filmu “Piotruś i wilk”. “Życie lasu” obejrzeć można na profilu facebookowym WCK Filia Zastów.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Strona projektu "Im dalej w las...": https://wck-wawer.pl/projekty/im-dalej-w-las
Profil WCK Filia Zastów: https://www.facebook.com/WCKFiliaZastow?locale=pl_PL
Data utworzenia: 8 września 2024
Jak na razie (stan na 24 czerwca) Wesoła przoduje w ilości głosujących w tegorocznym Budżecie Obywatelskim: jest to 29 osób na 1000 mieszkańców. Przekłada się to też na ilość projektów. Prezentujemy najciekawsze z nich.
Jadłodzielnie są tworzone w wielu miejscach w Polsce. Ich misją jest po pierwsze: nie marnowanie nadwyżek jedzenia, po drugie: wspieranie ubogich.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?