Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Pięć lat szansy

Słynna ekologiczna organizacja Fundacja WWF Polska, w odezwie na wołanie przyrody o pomoc, poza podejmowanymi cały czas działaniami w różnych obszarach przyrodniczych opracowała petycję skierowaną do rządu RP, z prośbą o pilne działania na rzecz jej ratowania i realizację zobowiązań w tym zakresie do 2030 roku, byśmy uniknęli nieodwracalnych, zgubnych dla życia na Ziemi zmian.

Ewa Szlage
94 wyświetleń
Warto poczytać
7 grudnia 2024
Pięć lat szansy
fot. WWF Polska

Wyniki najnowszych badań WWF, zawarte w publikacji Living Planet Report 2024, dowodzą, że w dramatycznym tempie zanika różnorodność biologiczna, czyli bogactwo genów, gatunków, siedlisk i ekosystemów Ziemi. W latach 1970-2020 został odnotowany spadek średniej liczebności monitorowanych populacji dzikich zwierząt o 73%, w tym 85% dla ekosystemów słodkowodnych. Stan przyrody w Polsce również jest alarmujący – kondycja tylko 20% siedlisk przyrodniczych i około 38% gatunków chronionych w naszym kraju określona jest jako dobra. A przecież bioróżnorodność to podstawa naszego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu. Zdrowe ekosystemy to ochrona przed chociażby zabójczymi falami upałów, powodziami (las deszczowy, łąki, bagna, torfowiska). To także poprawa jakości wody, gleby i powietrza. Również ekonomia idzie w parze z ekologią. Inwestycje w zasoby przyrodnicze przynoszą Polsce 11 razy większe korzyści niż poniesione koszty. Misja ta wymaga zielonej transformacji w systemach: żywnościowym, energetycznym, finansowym. Jednak fundamentalne jest tworzenie nowych i powiększanie istniejących obszarów chronionych, połączone z odbudową zasobów przyrodniczych, co stanowi przedmiot naszej petycji.

Dlatego też Petycja zwraca uwagę na pilną realizację polskich potrzeb oraz zobowiązań wynikających z międzynarodowych porozumień i unijnej Strategii na rzecz Bioróżnorodności 2030, w szczególności poprzez:

· niezwłoczne przedstawienie planu na objęcie spójną ochroną 30% obszaru polskiego lądu oraz 30% morza (w tym 10% lądu i 10% morza ochroną ścisłą), a następnie konsekwentną realizację tego planu do 2030 roku,

· utworzenie nowych parków narodowych oraz powiększenie już istniejących, tak aby w 2030 roku osiągnąć średni europejski poziom takiej ochrony, czyli co najmniej 3,4% terytorium kraju,

· odbudowę zasobów przyrodniczych wedle wytycznych zawartych w rozporządzeniu Nature Restoration Lawv, w tym: a. do 1 września 2026 r. przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy Zasobów Przyrodniczych w procesie uwzględniającym wszystkie zainteresowane strony, b. podjęcie działań na rzecz stworzenia specjalnego funduszu w ramach budżetu UE na wdrażanie krajowych planów odbudowy zasobów przyrodniczych,

· uwolnienie potencjału prywatnych inwestycji w ochronę i odbudowę zasobów przyrodniczych, m. in. poprzez umożliwienie organizacjom pozarządowym nabywania gruntów rolnych na cele związane z ochroną przyrody, bez ograniczeń powierzchniowych.

Ponad 70% społeczeństwa polskiego popiera działania na rzecz ochrony i odbudowy przyrody. Działając na jej rzecz, w tym różnorodności gatunków flory i fauny, działamy dla naszego wspólnego dobra i dobra przyszłych pokoleń. Bowiem jesteśmy jej częścią… Zostało nam pięć lat...

https://www.wwf.pl/petycje/living-planet-report-2024#tresclpr

Data utworzenia: 7 grudnia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

WWF - szansa dla przyrody, szansa dla planety
Historia
10 listopada 2024

WWF - szansa dla przyrody, szansa dla planety

Ewa Szlage
235 wyświetleń
Ratusz likwiduje praską aptekę, mieszkańcy protestują
16 grudnia 2023

Ratusz likwiduje praską aptekę, mieszkańcy protestują

Mikołaj Żechowski
764 wyświetleń

Mieszkańcy Pragi-Północ sprzeciwiają się zamiarom Ratusza, który chce zlikwidować znajdującą się przy ulicy Jagiellońskiej aptekę.

Nowy przystanek na Bronowskiej - petycja
10 lipca 2023

Nowy przystanek na Bronowskiej - petycja

Redakcja
1204 wyświetleń
8 maja tego roku Szkoła Podstawowa Niepubliczna Przy Fundacji Pomocy Ludziom z Niepełnosprawnościami stworzyła petycję w sprawie utworzenia tymczasowego przystanku autobusowego na ul. Bronowskiej dla linii 147 i 119. Przystanek nosiłby nazwę "Szkoła Bronowska" i byłby dużym ułatwieniem dla uczniów i personelu szkoły, jak i innych osób zamieszkujących Wawer. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda