Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Stanisław Moniuszko w WCK Falenica

W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.  

Kamil Oroń
799 wyświetleń
Kultura
21 maja 2024
Stanisław Moniuszko w WCK Falenica
Wszyscy wykonawcy na scenie, razem z pianistką oraz prowadzącą – panią Agnieszką Kurowską – Janecką. fot. Autor

Koncert poprowadziła pani dr. hab. Agnieszka Kurowska – Janecka, która wśród mieszkańców Falenicy znana jest z działalności kulturalnej – kojarzona jest z corocznymi Falenickim Koncertami Letnimi. Jak się okazało, pani Agnieszka prowadzi także zajęcia w Akademii Muzycznej. Przy pianinie akompaniowała zaprzyjaźniona z panią Agnieszką pianistka.

Należy pamiętać, że opera to trudny gatunek muzyczny, bowiem od wykonawcy wymaga dużego wysiłku wokalnego, a od odbiorcy – pełnego skupienia. Studenci, którzy wykonywali utwory Moniuszki stanęli na wysokości zadania i perfekcyjnie (oczywiście uchem laika) wykonali te utwory. Na uwagę zasługuje fakt, że w gronie wykonawców byli także studenci i studentki z Chin. Im należą się szczególne wyrazy uznania, gdyż bardzo dobrze poradzili sobie z niełatwym zadaniem – zaśpiewaniem opery i to w dodatku w obcym dla nich języku.  

Jak się okazało – poradzili sobie śpiewająco. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj brawurowe wykonanie „Arii Stefana” z opery „Straszny Dwór” – w wykonaniu studenta z Chin. Rozpiętość głosowa tego młodego człowieka wprawiła w zdumienie zarówno mnie, jak i pozostałą część publiczności. Byłem zdumiony takimi możliwościami wokalnymi i zastanawiałem się, czy to przypadkiem nie była rozpiętość, która mogłaby przewyższyć nawet rozpiętość naszej krajowej artystki, śp. Violetty Villas. Po tym wykonaniu były chyba największe brawa.  

W trakcie koncertu doszedłem do wniosku, że miłośnicy kultury wysokiej, jeśli chcą jej zasmakować, nie muszą wcale jechać aż do Filharmonii Narodowej czy Opery Narodowej w Warszawie – tu w Wawrze mogą to zrobić. Wawerskie Centrum Kultury – Filia Falenica czy Wawer Music Festival w Hotelu Boss w Miedzeszynie to miejsca, gdzie można zasmakować kultury wysokiej. W przypadku Wawerskiego Centrum Kultury – Filii Falenica to nie tylko gatunek muzyczny prezentowanym na scenie, ale także piękne kreacje studentek, studenci w idealnie dobranych garniturach – czyli wieczorowa elegancja, taką, jaką wielu z nas kojarzy w przypadku teatru, filharmonii czy opery. Kultura wyższa w pełnym tego słowa znaczeniu.  

Na koniec podzielę się taką małą refleksją. Słuchając w pełni skupienia tego koncertu, przy ariach ze „Strasznego Dworu” przypomniały mi się czasy gimnazjum, gdzie dla chętnych były wyjścia właśnie do Opery Narodowej – mała grupka nauczyciel, uczniowie i rodzice. Mimo, że wtedy, mając te 13-16 lat, nie rozumiałem tego gatunku (pamiętam do dziś, jak zapytałem się mamy „Kiedy oni przestaną śpiewać, a będzie akcja?”), to teraz po latach mam już ten fundament zaznajomienia się z tym trudnym gatunkiem muzycznym. Po wielu latach zupełnie inaczej patrzę na ten gatunek: rozumiem go, a nawet dostrzegam w tym element komiczny.

W „Arii Skołuby”, kiedy padają słowa „Boisz się? Nie! Zaaażyj taaaabaaaaki…!” zauważam, jak sprytnie przemycono tam kryptoreklamę protoplasty papierosów – tabaka to był sproszkowany tytoń, który wciągano przez nos, a zachęcenie do zażycia tabaki można uznać za… kryptoreklamę. Maestro Moniuszko miał nie tylko poczucie patriotyzmu, ale i humoru.

Drodzy rodzice, jeśli szkoły, do których chodzą Wasze dzieci, mają możliwość zorganizowania takich nieobowiązkowych wyjść do Opery lub na inne wydarzenie kulturalne kultury wysokiej – polecam! Polecam także śledzić ofertę kulturalną Wawerskiego Centrum Kultury – wszystkich filii w warszawskim Wawrze, bo naprawdę jest w czym wybierać. Już na początku czerwca rozpoczyna się cykl koncertów pt. „Falenickie Koncerty Letnie”.

Informacje o wydarzeniach kulturalnych dostępne są zarówno w siedzibie Kulturotek, jak i w internecie. W celu znalezienia informacji w internecie, warto odwiedzić stronę https://www.wck-wawer.pl/ oraz śledzić strony na facebooku o nazwach: Wawerskie Centrum Kultury Filia Falenica, Filia Radość, Filia Zastów, Filia Anin, Filia Aleksandrów, Wawerskie Centrum Kultury, ale także warto obserwować oficjalny profil Dzielnicy Wawer.  

Życzę wielu pięknych chwil z kulturą wysoką w dzielnicy Wawer. 

Data utworzenia: 21 maja 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Im dalej w las - spotkanie z leśnikiem w Filii Zastów Wawerskiego Centrum Kultury
Edukacja
12 czerwca 2024

Im dalej w las - spotkanie z leśnikiem w Filii Zastów Wawerskiego Centrum Kultury

Olga Grądzka
580 wyświetleń

W środę 5 czerwca do Filii Zastów przybył Michał Gransztof z Leśnictwa Zbójna Góra, by przekazać tajemnice lasu uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 109 w Warszawie. 

15 grudnia – nowy Roczny Rozkład Jazdy Pociągów 2024/2025
Warto poczytać
7 grudnia 2024

15 grudnia – nowy Roczny Rozkład Jazdy Pociągów 2024/2025

Kamil Oroń
308 wyświetleń

Już niedługo, bo w niedzielę 15 grudnia, wchodzi w życie nowy Roczny Rozkład Jazdy Pociągów. Tradycyjnie ten rozkład jest podzielony na tak zwane korekty, czyli mniejsze okresy obowiązywania, wymuszone kolejnymi etapami prac inwestycyjnych. Pierwsza korekta Rocznego Rozkładu Jazdy Pociągów 2024/2025 trwać będzie do 8 marca przyszłego roku. Czego możemy się spodziewać w tym okresie? Poniżej garść informacji.  

Koncert na Stadionie Narodowym
20 czerwca 2022

Koncert na Stadionie Narodowym

Redakcja
1308 wyświetleń
Dziś na Stadionie Narodowym wystąpi legenda rocka, zespół Guns N’ Roses. W godz. 16–20: wyłączony z ruchu indywidualnego, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych, będzie obszar Saskiej Kępy, ograniczony ulicami: al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych i Wał Miedzeszyński oraz al. Stanów Zjednoczonych, Wał Miedzeszyński, Afrykańska i Bora-Komorowskiego. Po zakończeniu koncertu (ok. godz. 22.30) w przypadku, gdy duża grupa uczestników będzie chciała przejść do centrum pieszo, policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu mostu Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda