Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

20 lat Grupy Rowerowej Sulejówek - rozmowa z Wojciechem Kisielem

W różny sposób spędzamy wolny czas. Aktywnie jest, wiadomo, najzdrowiej. Często przybiera to postać jazdy na rowerze. Zapraszam więc do zapoznania się z cyklem moich felietonów z wycieczek grupy rowerowej z Sulejówka, której liderem jest Wojtek Kisiel. 

Ewa Szlage
125 wyświetleń
Historia
8 lipca 2024
20 lat Grupy Rowerowej Sulejówek - rozmowa z Wojciechem Kisielem

20 lat rowerowego patriotyzmu!

Tym razem zapraszam na wywiad z założycielem grupy rowerowej w Sulejówku Wojtkiem Kisielem z okazji 20-lecia istnienia Grupy. Rocznica przypadła
15 sierpnia 2023, akurat w dniu 103. rocznicy obchodów bitwy pod Ossowem, rozegranej w trakcie Bitwy Warszawskiej.

Ewa Szlage: Wojtku, jak to wszystko się zaczęło? Skąd pomysł na utworzenie grupy rowerowej?

Wojtek Kisiel: W jednej z popularnych gazet przeczytałem kiedyś artykuł, w którym ktoś powiedział, że w życiu najważniejsze jest by "nie jeździć „na gapę”, kasować bilety w komunikacji miejskiej i płacić podatki”. To stwierdzenie oburzyło mnie. Nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego dla tego człowieka życie ma taki płytki wymiar.

Rozumiem, o co Ci chodzi…

Powiedziałem: nie! Trzeba coś zmienić, pokazać ludziom, jak ważną sprawą w życiu każdego z Nas powinna być tożsamość narodowa, historia i związany z nią patriotyzm. Od dawna lubiłem jeździć na rowerze, więc wpadłem na pomysł, aby odwiedzać miejsca związane z naszą historią. Zacząłem zachęcać do tego moich przyjaciół, znajomych. To był rok 2002.

Celem pierwszej wycieczki był właśnie Ossów - to z racji znaczenia tej bitwy w historii świata?

Tak, choć pierwsza wyprawa 15 sierpnia 2002 r. była nieudana… Nie mogliśmy dotrzeć do celu, źle obraliśmy trasę. Ale nie poddałem się. W 2003 r. uczestniczyłem, już z moją grupą, w Obchodach upamiętniających rozegraną miedzy 13 a 14 sierpnia 1920 bitwę. W kolejnych latach, mimo niekiedy ciężkich warunków na trasie, też pamiętaliśmy.

Od samego początku miałeś duże poparcie dla swojej inicjatywy wśród lokalnej społeczności?

Zgadza się. Od razu w pamięci nasuwa mi się nazwisko Pani Elizy Woźnickiej, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sulejówku. Rok rocznie, razem ze swoimi uczniami, brała udział w organizowanych przeze mnie wycieczkach. Z kolei na łamach lokalnej gazety, dzięki zaangażowaniu Pani Moniki Agapsowicz, w pierwszych latach działalności publikowane były artykuły-relacje z wypraw.

W międzyczasie doszły i inne trasy…

Tak, od 2004 r. zaczęliśmy jeździć do Rembertowa, pod pomnik z 1945 roku, który stoi u zbiegu al. gen. A. Chruściela i ul. Cyrulików, zaraz obok stacji PKP. Upamiętnia on dziesięciu powieszonych za akcję „Wieniec I”, zamordowanych przez hitlerowców w 1942 r. Natomiast od 2005 r. odwiedzamy Krupki – Górki, miejscowość związaną z postacią mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.

Odwiedzaliśmy też okoliczne, zabytkowe kapliczki… Wojtku, jak sądzisz - ile osób od 2002 r. wzięło udział w wycieczkach?

Myślę, że z dwa tysiące osób.

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku do Ossowa wyruszyliśmy o 8.00 rano. Tradycyjnie była ładna pogoda…

Tak, lecz dla mnie w tym roku poza pogodą ważna była obecność w naszej grupie księdza Krzysztofa, który przybył na spotkanie wraz z Panem Burmistrzem Arkadiuszem Śliwą, Przewodniczącym Rady Miasta Panem Danielem Dąbrowskim i radnym Panem Januszem Czarnockim. Dzięki udzielonemu błogosławieństwu, dwudziesta z kolei wycieczka w moim odczuciu miała charakter swoistej pielgrzymki…

Pielgrzymki uświęcającej Twój rowerowy patriotyzm, trwający już tyle lat. Podobnie jak w roku ubiegłym, Obchody rozpoczęły się od mszy celebrowanej przez Biskupa diecezji Warszawsko–Praskiej Romualda Kamińskiego.

Owszem, poza tym było wielu gości, jak w latach poprzednich...

Swoją obecnością zaszczycili nas chociażby Pan Piotr Uściski - wiceminister Rozwoju i Technologii oraz gospodarze uroczystości: Pan Adam Lubiak - starosta Powiatu Wołomińskiego, wraz ze swoim zastępcą Panem Piotrem Borczyńskim oraz Pani Hanna Skrzypczak - Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Powiatu Wołomińskiego. Po zakończeniu mszy świętej, poza wymienionymi przedstawicielami władz, mowa również była o Twojej grupie rowerowej, o jej 20-leciu powstania i uczestnictwu w tychże Obchodach i oczywiście, o Tobie Wojtku. Padły też, w formie dyplomu, podziękowania skierowane ze strony Burmistrza Arkadiusza Śliwy i Twojej, w kierunku wspomnianego wyżej Starosty Wołomińskiego Adama Lubiaka, za wieloletnie organizowanie tej uroczystości. Jak czułeś się otrzymując w imieniu Starosty Wołomińskiego, z rąk Pana Arkadiusza Śliwy, pamiątkową statuetkę?

Byłem ogromnie wzruszony i poczułem, że dorobek mojej działalności został doceniony.

Po Apelu Poległych, przy Cmentarzu Poległych w Ossowie, jak co roku, przedstawiciele Władz Sulejówka, w osobach: Pana Arkadiusza Śliwy, Pana Daniela Dąbrowskiego i Pana Janusza Czarnockiego, wraz z członkiniami Naszej Grupy, złożyli pamiątkowy wieniec.

To ważny patriotyczny gest, tak samo jak wpis do Księgi Pamiątkowej Obchodów, dokonany przez Pana Arkadiusza Śliwę, również w imieniu Naszej Grupy. Uważam, że taka postawa dobrze świadczy o Nas samych. Stanowi też odzwierciedlenie słów, znajdujących się na tamtejszej pamiątkowej tablicy: „Jeżeli My zapomnimy o bohaterach, to Ty Boże zapomnij o Nas”.

Dziękuję Ci Wojtku za rozmowę i życzę, razem z członkami Naszej
Grupy, kolejnych dziesięcioleci sukcesów i patriotycznego zapału.

01.09.2023 r.

W imieniu Wojciecha Kisiela zapraszam serdecznie do udziału w kolejnej  wyprawie do Ossowa. Zbiórka: 15.08.2024r. godz. 7.50, ul. Paderewskiego 45 Sulejówek (posesja obok Przedszkola).

Data utworzenia: 8 lipca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Poszerzenie przejazdu rowerowego przez Wał Miedzeszyński. Utrudnienia drogowe na Pradze Południe
Warto poczytać
22 czerwca 2024

Poszerzenie przejazdu rowerowego przez Wał Miedzeszyński. Utrudnienia drogowe na Pradze Południe

Mikołaj Próchniak
313 wyświetleń

Już w poniedziałek, 24 czerwca, rozpoczną się prace drogowe na skrzyżowaniu ul. Wał Miedzeszyński i ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa “Nila”. Drogowcy poszerzą przejazd rowerowy.

Modernizacje i naprawy w Warszawskim Węźle Kolejowym w perspektywie najbliższych 5 lat
Warto poczytać
19 kwietnia 2024

Modernizacje i naprawy w Warszawskim Węźle Kolejowym w perspektywie najbliższych 5 lat

Kamil Oroń
532 wyświetleń

Na prośbę Pawła, fana strony „Siódemka” na Facebooku, tworzę ten artykuł, w którym odniosę się do kwestii prac na infrastrukturze w perspektywie najbliższych 5 lat. Nie jestem osobą, która ma świetne kontakty na polskiej kolei; piszę na podstawie wnikliwej analizy tego, co jest. 

Tunel w Sulejówku uszkodzony. TIR zahaczył o konstrukcję
Warto poczytać
16 kwietnia 2024

Tunel w Sulejówku uszkodzony. TIR zahaczył o konstrukcję

Maurycy Jędrzejewski
385 wyświetleń

Tunel długo nie nacieszył się spokojem od otwarcia w listopadzie. Dziś ok. 5 rano jego konstrukcję uszkodził TIR, który okazał się być za wysoki.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda