Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Postępy (i regresy) w sprawie tuneli. Start przetargu w Rembertowie, koniec w Wesołej

Powoli, pomału, stopniowo, ale jednak - małymi kroczkami zbliżamy się do budowy tuneli w Wesołej i Rembertowie. 

Maurycy Jędrzejewski
253 wyświetleń
Samorząd
7 października 2024
Postępy (i regresy) w sprawie tuneli. Start przetargu w Rembertowie, koniec w Wesołej
Plan tunelu w Rembertowie. fot. SZRM

Po miesiącach od ostatnich (większych) aktualizacji i pełnym napięcia wyczekiwaniu zmian w sprawie rembertowskiego tunelu dostaliśmy nareszcie wieści. I to nie byle jakie. 30 września Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg  na budowę tunelu w ciągu ul. Marsa i al. Generała A. Chruściela "Montera". Wykonawcy mogą składać oferty do 22 listopada, a "całość ma być gotowa w ciągu 29 miesięcy".

Wiemy, że w tunelu będą dwa pasy ruchu oraz przystanki autobusowe połączone z peronem kolejowym za pomocą łączników. Co budzi jednak słusznie kontrowersje, w tunelu nie znajdą się ścieżki rowerowe, a wręcz żadna infrastruktura rowerowa. Taka decyzja doprowadzi do absurdalnej sytuacji, w której zamiast domknąć obieg istniejących ścieżek dla rowerów będziemy mieć dziurę. 

fot. Google Maps. Na zielono zaznaczone ścieżki rowerowe.

Wraz z tunelem na bieżąco będzie budowana ul. Pociskowa. Na skrzyżowaniu Cyrulików i "Montera" powstanie także rondo. SZRM informuje, że

Ulica Bellony od skrzyżowania z ul. Pociskową do likwidowanego przejazdu oraz ulica Marsa od przejazdu do ulicy Ilskiego zostały zaprojektowane jako drogi jednokierunkowe w stronę ronda, z dopuszczonym pod prąd ruchem rowerowym. Ulica Pociskowa zyska połączenie z ulicą Ilskiego – będzie to droga dwukierunkowa z obustronnymi chodnikami i zapewni dojazd do posesji sąsiadujących z drogą, w tym do znajdującego się tu centrum handlowego.

Chodniki dla pieszych po południowej stronie torów będą obustronne; znajdą się na poziomie terenu i będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Po stronie północnej torów chodniki powstaną po obydwu stronach al. Chruściela „Montera” i ul. Cyrulików.

Siedem ofert

Tyle wpłynęło w przetargu na budowę tunelu w Wesołej. Kwoty wahają się od 90 do aż 140 milionów złotych. Wykonawca będzie miał 28 miesięcy od momentu podpisania umowy. Wesołowski tunel wygląda bardziej optymistycznie (tudzież zgodnie ze standardami prawa budowlanego) - pod ziemią pojawi się jezdnia z dwoma pasami ruchu, jednostronny chodnik i ścieżka rowerowa. Ponadto dostaniemy nie jedno, nie dwa, a aż trzy ronda! Te powstaną na skrzyżowaniu ulic 1 Praskiego Pułku, Sikorskiego i Kilińskiego, w ulicy Okuniewskiej po zachodniej stronie tunelu oraz rondo pozwalające skomunikować biegnącą w tunelu ul. 1 Praskiego Pułku z osiedlem Plac Wojska Polskiego. Wybudowany zostanie również łącznik pomiędzy ulicami Miłą i Głowackiego.

Trzy nowe ronda. fot. SZRM

Na marginesie: po wyłonieniu wykonawców i rozpoczęciu budowy znajdziemy się w specyficznej sytuacji, w której przez wiele miesięcy będą mieć miejsca utrudnienia w Sulejówku Miłosnej (gdzie kilka miesięcy temu rozpoczęła się budowa kolejnego tunelu), Wesołej, Rembertowie na wysokości Marsa i na wysokości Chełmżyńskiej. Jaki to będzie mieć skutek dla wszelakiego ruchu? Możemy sobie wyobrażać i powoli (lub też bardzo powoli) przygotowywać się na rzeczywistość.

Data utworzenia: 7 października 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Zbiórki dla powodzian - Wesoła, Wawer, Rembertów
Warto poczytać
18 września 2024

Zbiórki dla powodzian - Wesoła, Wawer, Rembertów

Redakcja
248 wyświetleń

Nie sposób nie słyszeć o katastrofalnych skutkach powodzi, które dotknęły mieszkańców południowo-zachodniej Polski. Przesyłamy wyrazy wsparcia. Oto, gdzie można przekazać dary dla powodzian na terenie Wawra, Wesołej i Rembertowa.

Cross Wesoła - 9. Edycja
Sport
21 sierpnia 2024

Cross Wesoła - 9. Edycja

Maurycy Jędrzejewski
370 wyświetleń

14 września już po raz dziewiąty spotkamy się w ramach imprezy Cross Wesoła. To bieg terenowy dla każdego: jak zawsze do wyboru będzie kilka tras, od 100 metrów do 12 kilometrów.

Dlaczego pociągi trąbią i hałasują?
Warto poczytać
2 sierpnia 2024

Dlaczego pociągi trąbią i hałasują?

Kamil Oroń
580 wyświetleń

Tytuł tego artykułu niektórym może wydawać się dziwny – wiem. Niestety zauważam, że w wawerskim społeczeństwie panuje kolejowy brak wiedzy. Narzekanie na hałasujące pociągi to klasyka – swojego czasu pojawiały się listy do redakcji Gazety Wyborczej, jak to „straszne pociągi” hałasują, trąbiąc czy w dzień, czy w nocy.  

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda