Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska

Mikołaj Próchniak
164 wyświetleń
Warto poczytać
4 czerwca 2024
Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska
Odsłonięcie nowego muralu, fot. Urząd Dzielnicy Wawer

Na Wawrze powstał nowy kolorowy mural. Ściany Szkoły Podstawowej nr. 195 od dziś zdobi dzieło projektu Sabiny Twardowskiej - nauczycielki akademickiej, malarki i graficzki. Mural przedstawia Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, którzy “swoją działalnością pokazali, że każde dziecko zasługuje na miłość, szacunek i wsparcie”, jak czytamy na stronie Urzędu Dzielnicy Wawer.

Nowe dzieło dopełnia estetyczną wizję murali w dzielnicy Wawer - malowidła w podobnym stylu graficznym możemy znaleźć na ratuszu, domu kultury oraz na innych ścianach Szkoły Podstawowej nr. 195. 

Mural jest częścią projektu “Dziecięcy Trakt Królewski”, trasy dobiegającej aż do historycznej lokalizacji letniskowej filii Domu Sierot Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej. Więcej o tym obiekcie można poczytać w znakomitym artykule Gazety Wawerskiej autorstwa Romana Romualda Wróblewskiego "Janusz Korczak i jego Różyczka".

Wybrane inne dzieła Sabiny Twardowskiej:

 "City", 2021

 
Projekt okładki książki "Zguba", 2023

 
Mural "Ochota na życie", 2021

Pomysłodawcą muralu jest Andrzej Rukowicz. Produkcją zajęła się Stacja Muranów. Projekt został sfinansowany za pomocą środków Urzędu Dzielnicy Wawer Miasto Stołeczne Warszawa. 

Data utworzenia: 4 czerwca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Łódź – nie tylko kominy fabryk i film
Historia
30 kwietnia 2024

Łódź – nie tylko kominy fabryk i film

Ewa Szlage
295 wyświetleń

Właśnie - nie będę pisać o Białej Fabryce Ludwika Geyer’a czy też o pałacu Izraela Poznańskiego i słynnej „Łódzkiej filmówce”. Będąc kolejny raz w tym mieście, wraz z mamą zostałyśmy pozytywnie zaskoczone innym jego wizerunkiem. Łódź w innej odsłonie to miasto zieleni, okalane lasem Łagiewnickim. W trakcie zwiedzania okazało się również, że miejscowość ta była ważnym ośrodkiem w historii weterynarii na ziemiach polskich. To także miejsce posiadające "perełki” z dziedziny pozaprzemysłowej architektury i rzeźby.

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Kultura
28 kwietnia 2024

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mikołaj Próchniak
605 wyświetleń

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Najsłodszy turniej w całym roku już za nami!
Sport
14 kwietnia 2024

Najsłodszy turniej w całym roku już za nami!

Magda Szmyd
393 wyświetleń

Piekarnia Cukiernia Grzybki po raz piąty połączyła siły z Klubem Tenisowym Break i dzięki tej współpracy słoneczna niedziela 7 kwietnia upłynęła pod znakiem tenisa, drożdżówek oraz pączków!

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda