Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.

Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.

Kamil Oroń
179 wyświetleń
Kultura
26 czerwca 2024
Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.
Stacja Muzeum. fot. go2warsaw.pl

Pierwszym wydarzeniem jest Noc Muzeów, której 20. edycja przypadła 18 maja. Noc Muzeów to ogólnopolska inicjatywa, dzięki której raz w roku możemy za darmo zwiedzić wiele placówek muzealnych. To świetna reklama dla tych miejsc i jednocześnie inicjatywa do promowania kultury.

W programie wydarzenia znalazły się: 

 1. Spotkania z zaproszonymi kolejarzami i posłuchanie prelekcji o wybranych pojazdach kolejowych z ekspozycji zewnętrznej Stacji Muzeum; w tym roku byli to Grzegorz „Wilurail” Wilga oraz Krystian Kuzon ze spółki Polregio, a także Przemysław Brych znany jako „Konduktor Przemek”,  
 2. Zwiedzanie ekspozycji wewnętrznej wraz z przewodnikami ubranymi w stroje z epoki, zgodnie z tematem wydarzenia oraz prelekcja o historii polskiej kolei z okresu międzywojnia,  
 3. Możliwość przejazdu na symulatorze lokomotywy EU07 oraz EZT EN57,  
 4. W Galerii Wagon - Możliwość zapoznania się z ofertą Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei – Parowozownia Skierniewice oraz ze znanym pisarzem i wydawcą książek o tematyce kolejowej – Piotrem Goszczyckim, wielkim miłośnikiem kolei i transportu publicznego,  
 5. Zajęcia dla najmłodszych w Sali Lustrzanej z zakresu bezpieczeństwa kolejowego, zorganizowane w ramach kampanii Kolejowe ABC,  
 6. Pokaz tanga argentyńskiego – również w Sali Lustrzanej, wraz z występem wokalnym młodej artystki - Julii Kożuszek,  
 7. Pogadanka w wagonie salonowym o budowie i modernizacjach linii kolejowych w międzywojniu, zorganizowana przez Dział Ekspozycji i Wystaw Czasowych,  
 8. Spacer po terenie Stacji Muzeum wraz z Jackiem Finem – Finowickim, w temacie elektryfikacji linii kolejowych w międzywojniu,  
 9. Prelekcja w EZT EW51 poprowadzona przez Pawła „Kuracyja” Makowca, który na Youtube tworzy filmy odnośnie katastrof i wypadków kolejowych w Polsce i na świecie,  
 10. Możliwość zapoznania się ze stoiskami promocyjnymi takich podmiotów jak PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, Wojskowe Biuro Historyczne, Kraina Eksperymentów, Ogólnopolski Klub Zainteresowań Polskiego Związku Filatelistów „Kolejnictwo”, Stowarzyszenie „Topory”, 
 11. Występy wokalne na wagonie kolejowym; w programie były szlagiery polskiej muzyki okresu międzywojennego,  
 12. Przejazdy zabytkowym elektrycznym zespołem trakcyjnym EN57 – 038 ze spółki „Koleje Mazowieckie – KM” w relacji Warszawa Główna – Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna. 

Impreza trwała jednocześnie na dawnych peronach Warszawy Głównej bezpośrednio przylegających do Stacji Muzeów, wewnątrz Stacji, a także na peronach „nowej” Warszawy Głównej, gdzie oprócz zabytkowego EN57 – 038 stały także normalnie kursujące pociągi spółek SKM Warszawa relacji Pruszków – Warszawa Główna czy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecność zabytkowego EN57 – 038 to nie tylko możliwość przejazdu na wspomnianej trasie, ale także zwiedzenie kabiny maszynisty czy rozmowa z kolejarzami z Kolei Mazowieckich, którzy prowadzili stoisko promocyjne spółki.  

W pewnym momencie uczestników imprezy zaskoczył wjazd drugiego, zabytkowego elektrycznego zespołu trakcyjnego, tj. EN71 – 001 ze spółki Przewozy Regionalne. Decyzją spółki Przewozy Regionalne, pojazd ten został przeznaczony jako pojazd zabytkowy i w ramach naprawy okresowej wykonanej w ZNTK Mińsk Mazowiecki, przywrócono mu historyczny wygląd typowego EN57, którego wielu czytelników zapewne pamięta: granatowo – żółte malowanie, dermowe siedzenia i wiele innych elementów, które mają choć trochę pokazać, jak dawniej się podróżowało.

Pojazd ten przyjechał do Stacji Muzeum około godziny 21 i stał przy peronie Warszawy Głównej do około godziny 22. W tym czasie można było zwiedzić wnętrze jednostki i kabinę maszynisty, porozmawiać z kolejarzami itd. Dla mnie, który nie pamięta już takich siedzeń (pamiętam jednie plastikowe czerwone) spotkanie z dermowymi siedzeniami było świetne - zażartowałem nawet, że takim składem mogę śmiało jechać do domu.  

Atrakcji podczas wydarzenia było mnóstwo i nie sposób było być wszędzie. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwał specjalnie na to wydarzenie zadysponowany zespół pogotowia ratunkowego z Meditransu, a nad zaopatrzeniem gastronomicznym czuwał znany z pociągów „Wars”.  

 

Elektryczny zespół trakcyjny EN57 – 038 stoi przy peronie stacji Warszawa Główna, podstawiony w ramach „Nocy Muzeów” do obsługi okazjonalnych przewozów w relacji Warszawa Główna – Warszawa Zachodnia. Fotografia własna. 

Drugim wydarzeniem, o którym chciałem napisać, jest wernisaż wystawy „Kolej na Wakacje”, który miał miejsce 13 czerwca. Wystawa miała na celu ukazanie wakacyjnego podróżowania koleją i była w głównej mierze tworzona przez fanów i sympatyków Stacji Muzeum.

Postanowiłem wziąć udział w tym wydarzeniu i wysłałem trzy zdjęcia z rejonu Trójmiasta: pięknie odremontowane stacje Sopot oraz Gdańsk Wrzeszcz, a przy nich nowoczesne pojazdy kolejowe czy autobus szynowy obsługujący połączenie Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, czyli projektu rozwojowego dla kolei aglomeracyjnej w aglomeracji trójmiejskiej.  

Wedle koncepcji wystawy, Stacja Muzeum we własnym zakresie zapewniła część zdjęć archiwalnych, pokazujących podróże wakacyjne koleją w przeszłości, zaś pozostała część zdjęć to zdjęcia sympatyków Stacji Muzeum.

Każdy z autorów zdjęć otrzymał upominki ufundowane przez Stację Muzeum. Wernisaż był okazją do rozmowy ze znajomymi i pomysłodawczynią wystawy, a także – co wykorzystałem – do podziękowania władzom Stacji Muzeum za stworzenie cudownego miejsca, które dzięki odpowiednim osobom na właściwym miejscu i ciekawej ofercie wydarzeń, żyje cały czas.

Korzystając z okazji, zapowiedziano kolejny konkurs fotograficzny „Najpiękniejsze szlaki turystyki kolejowej Polski i Słowacji”, gdzie do 6.09.2024 r. można nadsyłać własne fotografie kolejowe przedstawiające temat nie tylko turystyki kolejowej Polski i Słowacji jako takiej, ale także problem rewitalizacji zabytków. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie na Facebooku „Stacja Muzeum” i na stronie internetowej Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” pod adresem https://kolejarz.org/ 

 

Elektryczny zespół trakcyjny ED250 wjeżdżający na stację Sopot, z pociągiem rel. Gdynia – Kraków Gł. Zdjęcie własne, 7.07.2019 r. 

Data utworzenia: 26 czerwca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Brak przejazdu ul. Szpotańskiego aż do sierpnia
Warto poczytać
9 czerwca 2024

Brak przejazdu ul. Szpotańskiego aż do sierpnia

Mikołaj Próchniak
297 wyświetleń
Ossów - Pamiętamy!
10 lipca 2024

Ossów - Pamiętamy!

Ewa Szlage
86 wyświetleń

Tak, bitwa pod Ossowem, stoczona z 13 na 14 sierpnia 1920 r., pozostanie na zawsze w pamięci Polaków jako jeden z symboli zwycięskiej walki z Armią Czerwoną podczas Bitwy Warszawskiej. Starcie to było pierwszą zwycięską walką o przedmieścia Warszawy, które zapisało się w historii jako 18-sta bitwa decydująca o losach świata. Wydarzenie na pewno zapisało się też w pamięci członków Grupy rowerowej Sulejówek i założyciela tej Grupy Wojciecha Kisiela, skoro już po raz 19-sty sam inicjator Grupy i wielu jej członków wzięło udział w obchodach tego Święta i 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej 

Kolejowa linia otwocka – co jest z nią nie tak?
Warto poczytać
26 stycznia 2024

Kolejowa linia otwocka – co jest z nią nie tak?

Kamil Oroń
607 wyświetleń

Tematem tego artykułu będzie szeroko pojęty brak rozwagi pasażerów oraz osób postronnych na obszarze kolejowym. Jednym z elementów tej nierozwagi jest niewłaściwe przechodzenie przez tory. Kwestia niewłaściwego przechodzenia przez tory naszej linii kolejowej wraz z kwestią legalnych i nielegalnych przejść przewija się w naszej lokalnej społeczności od dawna. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda