Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Modernizacja kolejowej linii średnicowej w Warszawie – co dalej?

Sprawny transport publiczny to w aglomeracji warszawskiej podstawa. Od wielu lat realizowany jest szeroko zakrojony program rozwoju tego transportu, którego transport szynowy jest częścią. Udało się już wiele – sporo linii kolejowych w kolejowym węźle warszawskim zmieniło się na plus, ale nie można spoczywać na laurach. Kluczową dla węzła warszawskiego linią kolejową jest tak zwana linia średnicowa, czyli linia kolejowa, która biegnie przez ścisłe centrum miasta. Modernizacja tej właśnie linii kolejowej jest tematem artykułu.  

Kamil Oroń
648 wyświetleń
Warto poczytać
15 lutego 2024
Modernizacja kolejowej linii średnicowej w Warszawie – co dalej?
fot. Wyborcza Warszawa

Dla przypomnienia: w tym roku, wraz z wejściem w życie czerwcowej korekty rozkładu jazdy, dla pasażerów mają zostać udostępnione wszystkie perony stacji Warszawa Zachodnia, której modernizacja trwała prawie 4 lata. Prace trwały faktycznie długo, ale już teraz, na tym etapie zaawansowania, czyli około 80 – 90 %, można powiedzieć, że dawna „Zachodnia” odeszła w niepamięć. To już nie jest stacja, gdzie nie było zadaszenia, gdzie tunel pod torami biegł tylko pod peronami 1-7, a jeden z peronów, tj. peron 8, znajdował się w znacznym oddaleniu od reszty peronów, niczym peron 9 i ¾ na londyńskiej stacji London King’s Cross z Harrego Pottera. Warszawa Zachodnia to obecnie stacja, która będzie w pełni zadaszona, z podziemnym przejściem od peronu 1 aż do peronu 9 plus przejście naziemne plus podziemny przystanek tramwajowy (PKP PLK tworzy rezerwę pod osobną inwestycję spółki Tramwaje Warszawskie). Dla pracowników powstałego obok stacji zagłębia biurowego „West Station”, położonej nieopodal Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych czy zwykłych mieszkańców Warszawy będzie to niebywałe udogodnienie.  

Warszawa Zachodnia to jeszcze nie koniec - trzeba iść dalej, Warszawa Zachodnia to tylko jeden element całej tej kolejowej układanki, zwanej linią średnicową. „Kolejowy Portal” w dniu 12.02 opublikował informacje od PKP PLK, czyli większościowego właściciela infrastruktury w Polsce odnośnie dalszych prac „na średnicy”.¹

Z informacji wynika, że trwają prace nad wielobranżowym projektem przebudowy stacji, trwają rozmowy z Miastem Stołecznym Warszawą ws. organizacji komunikacji miejskiej w trakcie prac modernizacyjnych, szczególnie ws. wiaduktów nad ulicą Targową oraz Jana Zamojskiego – czyli w okolicy przystanków osobowych Warszawa Stadion i Warszawa Powiśle. Kwestie wiaduktów są przedmiotem tzw decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej. Wiem, że nazwa może być śmieszna w przypadku tej inwestycji, ale ma to umocowanie prawne. Ustawa o transporcie kolejowym, w art. 90 ust 3 dokładnie precyzuje, po co jest to „ustalenie”.² Otóż chodzi tu o przebieg linii kolejowej z zaznaczeniem obszaru prac budowlanych, naniesiony na mapę, o której szczegółowo mówi w/w artykuł ustawy. Krótko mówiąc, decyzja o ustaleniu linii kolejowej zawiera plan, jak będzie przebiegać inwestycja, z zaznaczeniem obszaru budowy, przebiegiem dróg kołowych różnych kategorii oraz zaznaczeniem, jak inwestycja będzie wpływać na nieruchomości – tu wchodzą kwestie ew. wyburzeń, odszkodowań itd.  

Spółka PKP PLK poinformowała, że uzyskano już kluczowy dokument dla każdej inwestycji, czyli decyzję środowiskową. Co to jest ta decyzja środowiskowa? Jest to dokument, bez którego nie może się odbyć żadna inwestycja, która będzie kolidować ze środowiskiem naturalnym. Określone są w nim warunki, w jakich ma odbyć się realizacja inwestycji z poszanowaniem środowiska naturalnego. Jak wiemy na przykładzie naszej drogi żelaznej nr 7, kwestia decyzji środowiskowej potrafi być kłopotliwa.  

Przejdźmy teraz do najważniejszych kwestii: przetarg na faktyczne prace dla stacji Warszawa Wschodnia jest planowany w drugiej połowie bieżącego roku. Prace mają potrwać nawet więcej niż 3 lata - jest to związane z etapową realizacją inwestycji. Co to dla nas oznacza? Niestety kolejne lata utrudnień. Nakładają się nam dwie inwestycje – modernizacja naszej linii kolejowej (kończący się etap Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer) oraz przyszły, Warszawa Wawer – Otwock plus modernizacja średnicy. Po Warszawie Zachodniej i Wschodniej pozostaje nam „wisienka na torcie” czyli stacja Warszawa Centralna i położony nieopodal przystanek osobowy Warszawa Śródmieście, wraz z mostem średnicowym i przystankiem Warszawa Ochota. Tu może być „polka w piątą stronę”, gdyż etap ten będzie wymagał chyba jeszcze większych prac przygotowawczych, niż to miało miejsce w przypadku Warszawy Zachodniej…  

Jak będzie poprowadzony ruch kolejowy w świetle zbiegających się inwestycji – zobaczymy, trzeba jeszcze poczekać na kolejne informacje. Jedno wiem – tematów na artykuły na pewno nie zabraknie. O wszystkim będę Państwa rzetelnie informować, jak to miało miejsce dotychczas.  

1 Źródło: https://kolejowyportal.pl/modernizacja-stacji-warszawa-wschodnia-moze-potrwac-nawet-42-miesiace/ 

2 Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/transport-kolejowy-17029070/art-9-o 

Data utworzenia: 15 lutego 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.
Kultura
26 czerwca 2024

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.

Kamil Oroń
170 wyświetleń

Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.

Centrum Lokalne Kamionek otwarte dla wszystkich
Samorząd
10 lutego 2024

Centrum Lokalne Kamionek otwarte dla wszystkich

Mikołaj Żechowski
611 wyświetleń

CLK jest już dostępne dla pieszych.

Nowy plan miejscowy dla Anina. Konsultacje już otwarte
Samorząd
18 czerwca 2024

Nowy plan miejscowy dla Anina. Konsultacje już otwarte

Mikołaj Próchniak
278 wyświetleń

Urząd Miasta Warszawa ogłosił rozpoczęcie konsultacji w sprawie planu miejscowego dla osiedla Anin. Już 20 czerwca o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie online z mieszkańcami w formie interaktywnej dyskusji na platformie Youtube. Uwagi można również zgłaszać drogą mailową, do 19 lipca. Linki do wymienionych form konsultacji zostały umieszczone na końcu artykułu.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda