Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Jeździecki problem w Lesie Sobieskiego

Drogi i alejki w wawerskim Lesie Sobieskiego od pewnego czasu padają ofiarą koni, a raczej ich jeźdźców - alarmuje jeden z naszych czytelników. A przecież według Lasów Miejskich jazda konna jest tam zabroniona.

Redakcja
183 wyświetleń
Warto poczytać
23 maja 2024
Jeździecki problem w Lesie Sobieskiego
Zdjęcie nadesłane przez czytelnika.

Problem pojawił się wiele miesięcy temu i być może jest Wam już znany. Chodzi konkretnie o dołki zrobione kopytami koni (które niejednokrotnie potrafią być głębokie), co przeszkadza zwłaszcza biegaczom i rowerzystom. 

Tam gdzie nawierzchnia jest bardziej miękka są one [dołki] dosyć głębokie. Sprawia to, że niewygodnie jeździ się rowerem po takich alejkach, także niewygodnie jest biegać, bo trzeba cały czas uważać, żeby nie skręcić kostki. Poza tym po dłuższych bezdeszczowych okresach takie alejki robią się od razu piaszczyste, bo wierzchnia warstwa jest luźniejsza. Ślady kopyt najczęściej widać w południowej części lasu, czyli bliżej ulicy Czecha.

Inną rzeczą, która dotyczy już wszystkich, są końskie odchody. Te potrafią zanieczyszczać alejki nawet przez kilkadziesiąt metrów, a jeźdźcy ich nie sprzątają. Jak pisze nasz czytelnik,

Niejednokrotnie słyszałem przekleństwa rowerzystów, którzy omijając lub wyprzedzając innych użytkowników lasu wjeżdżali w te odchody.

fot. Gazeta Wawerska

Nadleśnictwo przy ul. Korkowej potwierdza, że zgodnie z art. 29 ust. 1a Ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2023 r. poz. 1356) oraz art. 15 ust. 1 pkt 15 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U. z 2023 r. poz. 1336) jazda konna jest w Lesie Sobieskiego niedozwolona. Leśnicy zawiadamiali policję, ale jak na razie nie widać efektów. Z kolei nadleśnictwo nie dysponuje swoimi służbami. W okolicy Lasu znajduje się kilka stajni i to najpewniej stamtąd przyjeżdżają jeźdźcy. 

Przedwczoraj (21 maja) nasz czytelnik otrzymał od wawerskiej policji informację, że policja z Wesołej porozmawia z właścicielami stadnin. Od czasu do czasu mają też patrolować las. Czy taki właśnie będzie finał tej sprawy? Miejmy nadzieję i apelujemy, aby korzystać z przeznaczonych stajni czy stadnin - po coś przecież one są. A przynajmniej mieć w głowie tyczącą się każdego maksymę - zostaw las w takim stanie, jakby cię tam nigdy nie było.

 

Data utworzenia: 23 maja 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Pomoc z miasta dla zwierząt z lasu
Warto poczytać
8 października 2023

Pomoc z miasta dla zwierząt z lasu

Urząd m.st. Warszawy
596 wyświetleń

W Lesie Sobieskiego, przy ul. Korkowej 170A, od 15 lat działa Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt. Mało kto wie o jego istnieniu, a szkoda, bo przez lata pomógł około 12 tysiącom dzikich zwierząt – chorym, rannym i osieroconym. Ośrodek prowadzą Lasy Miejskie Warszawa.

Niedługo otwarcie wodnego placu zabaw na Marysinie. Czy inwestycja spełni oczekiwania mieszkańców?
Samorząd
22 maja 2024

Niedługo otwarcie wodnego placu zabaw na Marysinie. Czy inwestycja spełni oczekiwania mieszkańców?

Mikołaj Próchniak
639 wyświetleń

W ubiegłym tygodniu Urząd Dzielnicy Wawer ogłosił, że zaczęły się ostatnie poprawki i regulacje wodnego placu zabaw na "Syrence" w Marysinie Wawerskim. Obiekt ma zostać otwarty najwcześniej gdy będzie sprzyjać temu pogoda, tak żeby już w lato można było z niego korzystać. Nowa atrakcja budzi jednak wiele kontrowersji. 

Łódź – nie tylko kominy fabryk i film
Historia
30 kwietnia 2024

Łódź – nie tylko kominy fabryk i film

Ewa Szlage
267 wyświetleń

Właśnie - nie będę pisać o Białej Fabryce Ludwika Geyer’a czy też o pałacu Izraela Poznańskiego i słynnej „Łódzkiej filmówce”. Będąc kolejny raz w tym mieście, wraz z mamą zostałyśmy pozytywnie zaskoczone innym jego wizerunkiem. Łódź w innej odsłonie to miasto zieleni, okalane lasem Łagiewnickim. W trakcie zwiedzania okazało się również, że miejscowość ta była ważnym ośrodkiem w historii weterynarii na ziemiach polskich. To także miejsce posiadające "perełki” z dziedziny pozaprzemysłowej architektury i rzeźby.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda