Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Czas wyborów

7 kwietnia 2024 roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. W Warszawie, wybierać będziemy radnych rad dzielnic, radnych Rady Miasta, radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta m.st. Warszawy. O czym warto pamiętać?

Marcin Jędrzejewski
363 wyświetleń
Warto poczytać
13 marca 2024
Czas wyborów

W wyborach samorządowych, inaczej niż parlamentarnych głosujemy tylko w miejscu swojego stałego zamieszkania, a precyzyjniej w gminie, w której jest się wpisanym do rejestru wyborców. Najczęściej jest to tożsame z adresem zameldowania, ale osoby wynajmujące mieszkanie, czy przebywające gdzieś dłużej, niezależnie od adresu meldunku, mogą dokonać wpisu do rejestru wyborców w miejscu zamieszkiwania. Zanim udamy się do lokalu wyborczego, warto więc upewnić się, że jesteśmy na liście osób uprawnionych do głosowania. Można to zrobić m.in. przez stronę Centralnego Rejestru Wyborców lub aplikację mObywatel. WAŻNE! W wyborach samorządowych nie można głosować na podstawie zaświadczenia w innej niż „swoja” komisja wyborcza. Jeśli w tym dniu jesteśmy na wyjeździe, urlopie itp. to niestety w wyborach samorządowych zagłosować nie będziemy mogli. 

Jeśli nie ma nas w spisie wyborców w miejscu zamieszkania, to nie ma tragedii. Wystarczy złożyć stosowny wniosek o wpis do tego rejestru. Osobiście w urzędzie gminy, pocztą lub za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Wpis do rejestru jest bezpłatny i dotyczy wszystkich wyborów/referendów, tzn. nie jest wpisem jednorazowym (tylko do najbliższych wyborów). Wniosek ten można składać przez cały rok, najpóźniej w ostatnim dniu pracy Urzędu przed dniem głosowania - w godzinach pracy Urzędu. Lepiej jednak nie czekać z tym do ostatniej chwili, bo jeśli Urząd będzie miał za dużo wniosków, to po prostu może nie zdążyć waszego rozpatrzyć. 

Co ciekawe w wyborach do Rady Dzielnicy i Rady Miasta, mogą brać udział także cudzoziemcy, pod warunkiem, że zamieszkują na terenie danej gminy i dokonali wpisu do rejestru wyborców tej gminy. 

W dniu głosowania (pamiętajmy o zabranie na wybory dokumentu tożsamości) otrzymamy aż 4 karty do głosowania. Jedna z listami kandydatów do Rady Dzielnicy, druga z listami kandydatów do Rady Warszawy, trzecia z listą kandydatów na Prezydenta m.st. Warszawy i czwarta z listami kandydatów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Na każdej karcie do głosowania głosujemy odrębnie.  

Głosujemy przez postawienie znaku X (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w okienku po lewej stronie nazwiska kandydata. WAŻNE! Postawienie więcej niż jednego znaku X przy nazwiskach kandydatów z różnych list wyborczych będzie oznaczało GŁOS NIEWAŻNY. Postawienie znaku X przy więcej niż jednym kandydacie, ale z tej samej listy wyborczej, oznacza głos ważny, zostanie on przypisany kandydatowi, który ma wyższą pozycję na liście.  

UWAGA! W przypadku karty do głosowania na Prezydenta m.st. Warszawy, postawienie więcej niż jeden znak X przy nazwiskach różnych kandydatów będzie oznaczało GŁOS NIEWAŻNY (tu nie ma list komitetów wyborczych, każdy kandydat reprezentuje inny komitet). 

Warto także pamiętać, że w zależności od tego do jakiego szczebla samorządu wybieramy radnych, zmienia się obszar okręgu wyborczego. I tak w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wszystkie prawobrzeżne dzielnice Warszawy stanowią jeden okręg wyborczy który ma numer 3. Ale już w wyborach do Rady Warszawy okręgi są mniejsze i tak np. Wawer, Wesoła i Rembertów stanowią jeden okręg wyborczy numer 7.  Zaś w wyborach do rad Dzielnic każda z tych dzielnic jest podzielona na 4 niewielkie okręgi wyborcze. Warto upewnić się w którym okręgu głosujemy, bo od tego zależy „zestaw” kandydatów, spośród których możemy wybierać. 

Data utworzenia: 13 marca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Wybory samorządowe za nami. Oto wyniki
Samorząd
9 kwietnia 2024

Wybory samorządowe za nami. Oto wyniki

Redakcja
375 wyświetleń

Wybory i po wyborach. Frekwencja nie dorównała tej z października (choć Wesoła znalazła się na podium wśród wszystkich dzielnic Warszawy pod względem frekwencji), a kampania, jak zawsze, przyniosła wiele emocji, nerwów i stresu. Niemniej jest już po wszystkim, toteż przedstawiamy nowych Radnych i Radne Wesołej, Wawra i Rembertowa.

Zmiana okręgów wyborczych w Rembertowie
Samorząd
19 stycznia 2024

Zmiana okręgów wyborczych w Rembertowie

Redakcja
565 wyświetleń

Jak poinformował na Facebooku portal Rembertów24, w nadchodzących wyborach samorządowych zmienią się rembertowskie okręgi wyborcze. O ile w poprzednich latach dzielnica znajdowała się w okręgach z Pragą i Targówkiem, o tyle teraz znajdzie się w towarzystwie Wawra i Wesołej.

Otwarta debata samorządowa w Wesołej
Samorząd
27 marca 2024

Otwarta debata samorządowa w Wesołej

Redakcja
316 wyświetleń

Wesołowskie Flash TV organizuje już dzisiaj debatę samorządową. Zaproszone do niej zostały wszystkie komitety wyborcze, biorących udział w wyborach samorządowych 2024 do Rady Dzielnicy Wesoła. Pytania do kandydatów można przesyłać jeszcze do godz. 15:00 na adres ftv.wesola@gmail.com

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda