W najbliższej, 12. edycji Budżetu Obywatelskiego projekty zgłosimy od 7 do 21 stycznia. Pojawi się sporo zmian - dotyczących zarówno zgłaszania pomysłów, jak i głosowania.
Część z rzeczonych zmian de facto ograniczy wybór mieszkańców, ale niektóre są bardziej egalitarne. Weźmy na przykład wymaganą liczbę podpisów: od tego roku do projektu na poziomie miejskim będzie ich potrzeba zaledwie 15 (zamiast 40); 10 na poziomie dzielnicowym (zamiast 20) i 5 na poziomie lokalnym. Na zmiany w projektach będzie 5 dni zamiast 3.
Autorzy i autorki projektów otrzymają też nieco więcej wolności w tzw. projektach miękkich. Nie wymagają one ponoszenia nakładów finansowych na nieruchomość, i w związku z tym mogą być realizowane na terenach nienależących do miasta.
Dzięki tej zmianie inicjatywy, które dotyczą organizacji warsztatów, zajęć sportowych, czy wydarzeń kulturalnych będą mogły być bardziej dostępne pod względem ich lokalizacji dla warszawianek i warszawiaków.
Wspomniane 15 projektów, na które będzie można od teraz maksymalnie zagłosować, rozbite jest na 3 kategorie: oddamy po najwięcej 5 głosów na projekt na poziomie miejskim, dzielnicowym i lokalnym. Ten ostatni nie dotyczy każdej dzielnicy - w Wesołej, na przykład, zagłosujemy jedynie na pierwsze dwa poziomy. W związku z tym mieszkańcy na projekty dzielnicowe mają do dyspozycji kwotę 1 330 275 zł( z czego maksymalna wartość projektu dzielnicowego nie może przekraczać: 665 138 zł.)
Głosować będziemy od 1 do 15 czerwca, a ogłoszenie wyników planowane jest na 1 lipca. Wszystkie informacje znajdują się na stronie BO.
Data utworzenia: 3 stycznia 2025
Przoduje Wawer, ale zarówno Wesoła i Rembertów też mają ciekawe propozycje. Oto krótka lista lokalnych projektów. Termin składania zgłoszeń upływa 25 stycznia.
„WesołART” to projekt dla młodzieży w wieku 13-19 lat o charakterze edukacyjnym, kreatywnym i artystycznym, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejścia do mody poprzez przeróbkę i odnowę istniejących ubrań. Od września do października 2024 r. uczestnicy pod okiem instruktorów przekształcali wybrane przez siebie elementy garderoby w unikalne, samodzielnie zaprojektowane dzieła, udowadniając, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne, pomysł i kreatywność.
Powoli, pomału, stopniowo, ale jednak - małymi kroczkami zbliżamy się do budowy tuneli w Wesołej i Rembertowie.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?