W najbliższej, 12. edycji Budżetu Obywatelskiego projekty zgłosimy od 7 do 21 stycznia. Pojawi się sporo zmian - dotyczących zarówno zgłaszania pomysłów, jak i głosowania.
Część z rzeczonych zmian de facto ograniczy wybór mieszkańców, ale niektóre są bardziej egalitarne. Weźmy na przykład wymaganą liczbę podpisów: od tego roku do projektu na poziomie miejskim będzie ich potrzeba zaledwie 15 (zamiast 40); 10 na poziomie dzielnicowym (zamiast 20) i 5 na poziomie lokalnym. Na zmiany w projektach będzie 5 dni zamiast 3.
Autorzy i autorki projektów otrzymają też nieco więcej wolności w tzw. projektach miękkich. Nie wymagają one ponoszenia nakładów finansowych na nieruchomość, i w związku z tym mogą być realizowane na terenach nienależących do miasta.
Dzięki tej zmianie inicjatywy, które dotyczą organizacji warsztatów, zajęć sportowych, czy wydarzeń kulturalnych będą mogły być bardziej dostępne pod względem ich lokalizacji dla warszawianek i warszawiaków.
Wspomniane 15 projektów, na które będzie można od teraz maksymalnie zagłosować, rozbite jest na 3 kategorie: oddamy po najwięcej 5 głosów na projekt na poziomie miejskim, dzielnicowym i lokalnym. Ten ostatni nie dotyczy każdej dzielnicy - w Wesołej, na przykład, zagłosujemy jedynie na pierwsze dwa poziomy. W związku z tym mieszkańcy na projekty dzielnicowe mają do dyspozycji kwotę 1 330 275 zł( z czego maksymalna wartość projektu dzielnicowego nie może przekraczać: 665 138 zł.)
Głosować będziemy od 1 do 15 czerwca, a ogłoszenie wyników planowane jest na 1 lipca. Wszystkie informacje znajdują się na stronie BO.
Data utworzenia: 3 stycznia 2025
Rokrocznie mieszkańcy poszczególnych dzielnic, miast i gmin naszego kraju mogą zgłaszać władzom lokalnym swoje projekty do budżetu obywatelskiego, które poddawane są pod ogólne głosowanie. Podobnie jest i w Sulejówku. W tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Sulejówek, Mieszkańcy Sulejówka zdecydowali, że w 2025 r. powstanie na terenie Miasta wybieg dla psów. Pomysł ten zdobył 223 głosy.
Przoduje Wawer, ale zarówno Wesoła i Rembertów też mają ciekawe propozycje. Oto krótka lista lokalnych projektów. Termin składania zgłoszeń upływa 25 stycznia.
Temat modernizacji stacji Warszawa Zachodnia a także funkcjonowania kolei w jej trakcie to tematy bardzo ważne dla aglomeracji warszawskiej. W pewnym momencie wydawało się, że jeśli nastąpi otwarcie wszystkich peronów na modernizowanej stacji, to wzajemne honorowanie biletów KM - WTP będzie zakończone. Spieszę więc z garścią informacji na ten temat.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?