„Od niedawna świat nasz cały, obiegł wirus całkiem mały…” - tak rozpoczyna się jedna z kilku historyjek obrazkowych przygotowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej z myślą o najmłodszych.
Przygotowano materiały edukacyjne, które w prosty i przystępny sposób przygotowują rodzinę do procesu pobraniu próbek, wyjaśniają kim jest postać ubrana w dziwny kombinezon ze specjalną maską na twarzy. Zawierają prostą instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia, czego rodzina ma się spodziewać podczas wizyty ratownika medycznego z mobilnego zespołu wymazowego.
Terytorialsi przygotowali także film edukacyjny, który przedstawia odwiedzającego żołnierza jako superbohatera walczącego z wirusami - To jest strój tego superbohatera. Strój, którego boją się wirusy - kombinezon, maska, okulary, specjalna przyłbica i rękawiczki - tłumaczy bohaterka filmu, Zuza.
Oprócz materiałów wideo, z inicjatywy żołnierzy powstały także kolorowanki oraz opowiadanie pt. „Moje serce ochroni Tatę i Mamę” - Od niedawna Świat nasz cały, obiegł wirus całkiem mały - tak zaczyna się opowiadanie, które za pomocą dziecięcego języka wyjaśnia, czym jest koronawirus, jak z nim walczyć oraz zachęca do dbania o higienę.
W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej działa 7 mobilnym zespołów wymazowych, które codziennie pobierają średnio około 100 wymazów. Do tej pory wykonano ponad 3,5 tysiąca badań w DPS-ach oraz w domach osób przebywających na kwarantannie.
Data utworzenia: 28 maja 2020
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?