Ponad 40 żołnierzy ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ”, w minioną sobotę złożyło przysięgę wojskową. To już piąte a zarazem ostatnie zaprzysiężenie terytorialsów w tym roku.
Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego w Ciechanowie. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 41 nowych terytorialsów.
„Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej - Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił” – słowa przysięgi wypowiadane przez żołnierzy Armii Krajowej, której Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują chlubne tradycje, podczas uroczystości przypomniał Dowódca 5 MBOT płk Mieczysław Gurgielewicz. Mówił, że przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest pięknym momentem, powodem do dumy ale przede wszystkim zobowiązaniem.
- żeby nosić mundur, trzeba go kochać i szanować! Wy, swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju – zwrócił się do przysięgających żołnierzy płk Gurgielewicz.
W liście do żołnierzy zwrócił się również Dowódca WOT, gen. dywizji Wiesław Kukuła, w którym zaznaczył, że to od Ich obowiązkowości i samodyscypliny zależy czy i jak szybko sprostają wymogom jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście i osiągną status gotowego do walki. Pisał, by niezadowolenie z siebie było najlepszą motywacją do działania i dalszego rozwoju każdego żołnierza.
W imieniu żołnierzy podczas sobotniej uroczystości wystąpiła szer. Małgorzata Wieczorek mieszkanka Przasnysza, matka dwójki dzieci, która podsumowała 16 dni szkolenia. Szer. Wieczorek wstąpiła do służby 13 listopada by sprawdzić się w nieco innych warunkach i przeżyć przygodę a przy okazji zrobić coś dla swojej ojczyzny.
Zaprzysiężenie mazowieckich Terytorialsów odbyło się w warunkach ograniczeń sanitarnych bez zaproszonych gości. Rodziny i przyjaciele mogli śledzić przebieg uroczystości podczas transmisji online z przysięgi.
Data utworzenia: 1 grudnia 2020
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Z okazji wakacji wiele warszawskich instytucji kulturalnych organizuje pokazy filmów na świeżym powietrzu. Wszyscy pewnie słyszeli o kinie plenerowym w Kinotece Pałacu Kultury, ale po co jechać aż do centrum, kiedy sąsiedzkie inicjatywy odbywają się praktycznie za naszymi podwórkami? Oto oferta kin plenerowych na prawym brzegu, podzielona na dzielnice.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?