Ponad 40 żołnierzy ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ”, w minioną sobotę złożyło przysięgę wojskową. To już piąte a zarazem ostatnie zaprzysiężenie terytorialsów w tym roku.
Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego w Ciechanowie. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 41 nowych terytorialsów.
„Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej - Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił” – słowa przysięgi wypowiadane przez żołnierzy Armii Krajowej, której Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują chlubne tradycje, podczas uroczystości przypomniał Dowódca 5 MBOT płk Mieczysław Gurgielewicz. Mówił, że przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest pięknym momentem, powodem do dumy ale przede wszystkim zobowiązaniem.
- żeby nosić mundur, trzeba go kochać i szanować! Wy, swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju – zwrócił się do przysięgających żołnierzy płk Gurgielewicz.
W liście do żołnierzy zwrócił się również Dowódca WOT, gen. dywizji Wiesław Kukuła, w którym zaznaczył, że to od Ich obowiązkowości i samodyscypliny zależy czy i jak szybko sprostają wymogom jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście i osiągną status gotowego do walki. Pisał, by niezadowolenie z siebie było najlepszą motywacją do działania i dalszego rozwoju każdego żołnierza.
W imieniu żołnierzy podczas sobotniej uroczystości wystąpiła szer. Małgorzata Wieczorek mieszkanka Przasnysza, matka dwójki dzieci, która podsumowała 16 dni szkolenia. Szer. Wieczorek wstąpiła do służby 13 listopada by sprawdzić się w nieco innych warunkach i przeżyć przygodę a przy okazji zrobić coś dla swojej ojczyzny.
Zaprzysiężenie mazowieckich Terytorialsów odbyło się w warunkach ograniczeń sanitarnych bez zaproszonych gości. Rodziny i przyjaciele mogli śledzić przebieg uroczystości podczas transmisji online z przysięgi.
Data utworzenia: 1 grudnia 2020
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Już 18 maja odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów. W tym roku 312 warszawskich instytucji otworzy się dla zainteresowanych za darmo, organizując 336 wydarzeń. Jak zawsze, największe zainteresowanie przewidywane jest dla największych placówek. Muzeum Narodowe, Zachęta czy Polin bez wątpliwości przyjmą tysiące gości. Sposób na uniknięcie tłumów jest prosty - wystarczy odwiedzić mniej konwencjonalne atrakcje. Na szczęście, dzielnica Wawer zapewni nam taką możliwość, udostępniając dwie placówki: Murowankę oraz publiczną bibliotekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?