Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Tunele i wiadukt na horyzoncie? Wieści w sprawie Rembertowa i Wesołej

Tuż przed wyborami, które być może przyćmiły tę informację, dowiedzieliśmy się o sporej aktualizacji w sprawie przejazdów w Wesołej i Rembertowie. Są to duże deklaracje, i zakładając, że zostaną dotrzymane, to jeszcze w tym roku rozpoczną się dwie budowy. 

Maurycy Jędrzejewski
306 wyświetleń
Samorząd
10 kwietnia 2024
Tunele i wiadukt na horyzoncie? Wieści w sprawie Rembertowa i Wesołej
fot. Portal Samorządowy

Na nie jeden, a aż dwa przejazdy bezkolizyjne mieszkańcy Rembertowa czekają od lat. Cierpliwie, znosząc korki, utrudnienia, przebudowy i zmiany. Czy nareszcie coś się w tej kwestii ruszy? Bardzo możliwe, i jeśli nie porzuciliście jeszcze wszelkiej nadziei, to jeszcze w tym roku ujrzycie początek budowy. Ale po kolei.

Na wozie...

SZRM i PKP podpisały już w sprawie wiaduktu - nie tunelu, co istotne - umowę z wykonawcą opiewającą na 68,5 miliona złotych. Prace mają potrwać 20 miesięcy i rozpocząć się w tym roku, co oznacza, że nałożą się na budowy tunelu w Sulejówku i Wesołej - ale o tym później. 

Wiadukt umożliwi wygodny przejazd nad ulicami Chłopickiego i Strażacką oraz torami kolejowymi. Jak informuje Ratusz,

Na wiadukcie znajdzie się jedna jezdnia zapewniająca po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Po jej wschodniej stronie powstaną chodnik i ścieżka rowerowa, a od strony zachodniej chodnik. Przy wiadukcie wybudowane będą pochylnie i schody oraz windy dla osób z niepełnosprawnościami. Na dojeździe po stronie północnej pojawi się zatoka autobusowa z przystankiem.

Wiadukt będzie częścią nowej, 700-metrowej drogi, a po jego wybudowaniu istniejący przejazd zostanie zlikwidowany.

...i pod wozem

Na ul. Marsa z kolei cel wciąż wydaje się być odległy, choć powoli zaczyna się widzieć światełko w tunelu. 3 marca Ratusz podpisał umowę; wiemy już, że w ramach tego przejazdu również powstanie nowa droga, rozpoczynająca się u zbiegu ulic Marsa i Cyrulików, gdzie powstanie rondo.

W tunelu będzie jedna jezdnia o dwóch pasach ruchu i przystanki autobusowe - jak na razie nie wiadomo, czy z zatoczkami. Na pewno wiemy jednak, że przystanki będą skomunikowane z powierzchnią łącznikami prowadzącymi na perony. 

Wyjazd z tunelu będzie pośrodku al. Chruściela „Montera”, na wysokości ul. Strażackiej. Na skrzyżowaniu al. Chruściela „Montera” z ul. Cyrulików zaprojektowane zostało rondo, które zapewni wszystkie relacje skrętne, w tym możliwość zawracania.

Ogłoszenie przetargu planowe jest na drugą połowę tego roku, a prace mają potrwać 30 miesięcy.

Na wschodzie zmiany

O wieściach w sprawie wesołowskiego tunelu pisaliśmy miesiąc temu, kiedy Michał Olszewski powiedział, że przetarg zostanie ogłoszony do lipca. 

Tunelem przebiegnie jednojezdniowa droga o dwóch pasach ruchu, wzdłuż której znajdzie się jednostronny chodnik i ścieżka rowerowa. Zaprojektowane zostały również wyjścia i windy prowadzące z tunelu na perony kolejowe oraz przystanek autobusowy przy ul. Okuniewskiej.

Wstępnie otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 8 maja, a na inwestycję przewidziane jest 28 miesięcy. Czy tak będzie? Miejmy nadzieję. Nie ulega jednak wątpliwości, że te kilka projektów sparażiluje i tak już nadwyrężoną kolej. Ale tym będziemy się martwić po rozpoczęciu budowy. 

Grafiki i informacje pochodzą ze strony Urzędu Miasta.

Data utworzenia: 10 kwietnia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Tunel w Sulejówku uszkodzony. TIR zahaczył o konstrukcję
Warto poczytać
16 kwietnia 2024

Tunel w Sulejówku uszkodzony. TIR zahaczył o konstrukcję

Maurycy Jędrzejewski
244 wyświetleń

Tunel długo nie nacieszył się spokojem od otwarcia w listopadzie. Dziś ok. 5 rano jego konstrukcję uszkodził TIR, który okazał się być za wysoki.

Do lipca będzie przetarg na tunel w Wesołej
Samorząd
8 lutego 2024

Do lipca będzie przetarg na tunel w Wesołej

Maurycy Jędrzejewski
415 wyświetleń

Tak przynajmniej wynika ze słów wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, który wczoraj ogłosił, że miasto doszło do porozumienia z kolejarzami. 

Modernizacja kolejowej linii średnicowej w Warszawie – co dalej?
Warto poczytać
15 lutego 2024

Modernizacja kolejowej linii średnicowej w Warszawie – co dalej?

Kamil Oroń
509 wyświetleń

Sprawny transport publiczny to w aglomeracji warszawskiej podstawa. Od wielu lat realizowany jest szeroko zakrojony program rozwoju tego transportu, którego transport szynowy jest częścią. Udało się już wiele – sporo linii kolejowych w kolejowym węźle warszawskim zmieniło się na plus, ale nie można spoczywać na laurach. Kluczową dla węzła warszawskiego linią kolejową jest tak zwana linia średnicowa, czyli linia kolejowa, która biegnie przez ścisłe centrum miasta. Modernizacja tej właśnie linii kolejowej jest tematem artykułu.  

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda