Mazowieckie lisy wolnożyjące będą szczepione od 4 do 15 listopada. Oznacza to jednak sporo ważnych informacji dla ludzi.
Po pierwsze, szczepionka będzie zrzucana z samolotów oraz wykładana ręcznie w ilości 30 dawek na 1 km2 na całym obszarze objętym szczepieniami. Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Należy uważać, aby żadne z naszych zwierząt nie zjadło przypadkiem specyfiku podczas leśnego spaceru.
Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa. Trzeba więc powstrzymać chęć dotknięcia krążka dla dobra lisków. Tak czy inaczej, szczepionka wykazuje działanie uodparniające tylko u lisów. Mimo wszystko każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny, a każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.
Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach. Termin akcji może się zmienić - w tym przypadku będziemy informować o nowej dacie.
Data utworzenia: 2 listopada 2023
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Drogi i alejki w wawerskim Lesie Sobieskiego od pewnego czasu padają ofiarą koni, a raczej ich jeźdźców - alarmuje jeden z naszych czytelników. A przecież według Lasów Miejskich jazda konna jest tam zabroniona.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?