Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Skuteczne pomaganie z „Ochotnikami warszawskimi”

Warszawa zaprasza mieszkańców stolicy do zapoznania się z nową ofertą wsparcia dla wolontariuszy i organizatorów wolontariatu dostępną w ramach projektu „Ochotnicy Warszawscy”. Z nadejściem jesieni miasto rozpisało nowy harmonogram wydarzeń, który obejmuje m.in. szkolenia, spotkania, webinary i superwizje z zakresu podnoszenia umiejętności wolontariackich. Oferta jest bezpłatna. Zapisy na portalu www.ochotnicy.waw.pl już trwają!
Redakcja
620 wyświetleń
5 października 2021
Skuteczne pomaganie z „Ochotnikami warszawskimi”

Warszawa zaprasza mieszkańców stolicy do zapoznania się z nową ofertą wsparcia dla wolontariuszy i organizatorów wolontariatu dostępną w ramach projektu „Ochotnicy Warszawscy”. Z nadejściem jesieni miasto rozpisało nowy harmonogram wydarzeń, który obejmuje m.in. szkolenia, spotkania, webinary i superwizje z zakresu podnoszenia umiejętności wolontariackich. Oferta jest bezpłatna. Zapisy na portalu www.ochotnicy.waw.pl już trwają!

Chęć działania wspólnie z ludźmi i wzmacnianie własnych kompetencji w tym zakresie to dwa kluczowe elementy, które składają się na skuteczną pomoc innym. Szczególnie wśród koordynatorów i organizatorów wolontariatu podnoszenie kwalifikacji jest bardzo istotne i właśnie w tym chcemy pomagać – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. Można powiedzieć, że jest to już w zasadzie „zawód”, przy czym jest to dość specyficzne stanowisko – z jednej strony wymaga zdolności organizacyjnych, z drugiej – wyjątkowych umiejętności interpersonalnych. Uczestnictwo w wydarzeniach dostępnych w ramach projektu „Ochotnicy Warszawscy” to także możliwość wymiany informacji i porównania doświadczeń – dodaje.

Oferta dla koordynatorów i organizatorów wolontariatu

Nowy harmonogram oferty to nowe tematy spotkań, szkoleń, webinarów i superwizji, z których mogą korzystać przedstawiciele podmiotów organizujących wolontariat w Warszawie. Na koordynatorów i organizatorów wolontariatu czekają  debaty, konkursy, wizyty studyjne. Dodatkowo każdy, kto chce rozwijać swoje kompetencje z zakresu organizacji wolontariatu może skorzystać z poradnictwa, konsultacji czy z mentoringu.

Tematyka spotkań jest bardzo przekrojowa – od  aspektów formalno-prawnych, poprzez relacyjne, aż po zarządcze. Nie ma znaczenia, czy uczestnicy spotkań mają już kilka lat doświadczeń w pracy z wolontariuszami, czy dopiero chcą się przygotować na swoje pierwsze spotkania z ochotnikami. Oferta została tak opracowana, aby każdy znalazł w niej coś dla siebie. Każdy z tematów został przygotowany z myślą o aktualnie pojawiających się potrzebach i trendach.

Mój udział w spotkaniach adresowanych do koordynatorów wolontariatu w szkole umocnił moje zdolności organizacyjne, a także ułatwił mi dogadanie się na luzie z dziećmi w czasie pandemii. Podczas szkoleń i webinarów wspólnie z innymi uczestnikami wymienialiśmy się pomysłami na działania w jakie można zaangażować najmłodszych i było to dla mnie naprawdę przydatne! – podkreśla Anna Kulikowska, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 169, która skorzystała z oferty w minionym sezonie.

Oferta dla wolontariuszy

Dla wszystkich wolontariuszy, którzy działają we współpracy ze stołecznymi organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami miasto przygotowało kilkanaście tematów bezpłatnych szkoleń, które mogą być dla nich przydatne zarówno podczas wolontariatu… jak i poza nim!. Zostały one opracowane m.in. w oparciu o ankietę potrzeb, w której wzięło udział ponad 100 osób. Przykładowe tematy szkoleń, na które można zapisywać się do grudnia br. to: „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”, „NVC – porozumienie bez przemocy”, „W poszukiwaniu swojego stylu zarządzania”, „Tworzenie materiałów graficznych” czy „Storytelling”, który cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu edycji.

W ofercie znalazły się także specjalne spotkania konsultacyjne, w których mogą uczestniczyć przede wszystkim ci, którzy w swoim wolontariacie pracują na rzecz osób chorych, starszych, z niepełnosprawnościami czy zagrożonych wykluczeniem społecznym. Poprzez udział w konsultacjach grupowych wolontariusze mogą m.in.: wymieniać się doświadczeniami, wzajemnie inspirować i wzmacniać, dowiedzieć się, jak daną sprawę widzą inni oraz jak sobie radzą w podobnych sytuacjach. Taka nieformalna forma edukacji, to też idealny sposób na zbadanie nowych obszarów pracy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności.

Zapisy na wydarzenia

Terminy i formularze zgłoszeniowe na wszystkie wydarzenia dla organizatorów wolontariatu i dla wolontariuszy znajdują się na Miejskim Portalu Wolontariatu w zakładce „Wydarzenia i szkolenia(otwiera się w nowej karcie”.

Bezpośrednimi realizatorami wydarzeń w ramach miejskiego projektu „Ochotnicy warszawscy” prowadzonego przez miasto stołeczne Warszawa są Fundacja Szkoła Liderów (oferta dla wolontariuszy), Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu (oferta dla organizatorów wolontariatu) oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (oferta adresowana jest do szkół).

Źródło: https://um.warszawa.pl/-/skuteczne-pomaganie-z-ochotnikami-warszawskimi-

Data utworzenia: 5 października 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Kulturalne opcje na czerwiec w Rembertowie
Kultura
3 czerwca 2024

Kulturalne opcje na czerwiec w Rembertowie

Mikołaj Próchniak
320 wyświetleń

"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"

 

Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji. 

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”
Kultura
20 marca 2024

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”

Maja Parysek
705 wyświetleń

Po hucznych karnawałowych zabawach w stylu Bollywood i Hollywood marzec rozpoczęliśmy koncertem z okazji Święta Kobiet. Wystąpiła dwójka utalentowanych artystów – wokalistka Antonina Kiepuszewska oraz pianista Piotr Rokitnicki. W repertuarze znalazły się wspaniałe arie operowe i przeboje operetkowe oraz znane standardy musicalowe.

1 sierpnia w Wawrze
Kultura
24 lipca 2023

1 sierpnia w Wawrze

Redakcja
897 wyświetleń
Dzielnica Wawer zaprasza na obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Prócz minuty ciszy, która odbędzie się przy Urzędzie Dzielnicy 1 sierpnia o godz. 17:00, przez cały dzień w Wawrze odbywać się będą różne wydarzenia historyczno-kulturalne, na które wstęp jest wolny. Oto niektóre z nich.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda