Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Ossów - Pamiętamy!

Tak, bitwa pod Ossowem, stoczona z 13 na 14 sierpnia 1920 r., pozostanie na zawsze w pamięci Polaków jako jeden z symboli zwycięskiej walki z Armią Czerwoną podczas Bitwy Warszawskiej. Starcie to było pierwszą zwycięską walką o przedmieścia Warszawy, które zapisało się w historii jako 18-sta bitwa decydująca o losach świata. Wydarzenie na pewno zapisało się też w pamięci członków Grupy rowerowej Sulejówek i założyciela tej Grupy Wojciecha Kisiela, skoro już po raz 19-sty sam inicjator Grupy i wielu jej członków wzięło udział w obchodach tego Święta i 102 rocznicy Bitwy Warszawskiej 

Ewa Szlage
82 wyświetleń
10 lipca 2024
Ossów - Pamiętamy!
fot. dzieje.pl

Wyruszyliśmy o 8.00 rano, 15 – ego,  w piękny, sierpniowy poranek. Na miejsce obchodów dotarliśmy w niemałej grupie, bo liczącej ponad 50 osób. W trakcie mszy celebrowanej przez Kardynała Gedharda Ludwiga Müllera i J. E. Romulada Kamińskiego, Biskupa diecezji Warszawsko–Praskiej, został m.in. podkreślony fakt wielokrotnego uczestnictwa w uroczystości członków naszej grupy rowerowej.

Następnie odbył się Apel poległych przy Cmentarzu Poległych w Ossowie, gdzie wiązanki i wieńce złożyła również delegacja z Sulejówka, reprezentowana przez przewodniczącego Rady Miasta Pana Daniela Dąbrowskiego oraz członków naszej grupy rowerowej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obok Cmentarza znajduje się kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej, zbudowana w 1928 r. według projektu słynnego architekta Brunona Zborowskiego, rozbudowana w 1982 r. oraz zabytkowa dzwonnica z 1932 r. Wewnątrz można zobaczyć kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą. 

Kolejnym punktem Obchodów była rekonstrukcja samej Bitwy na Polach Ossowskich. Część z Nas udała się obserwować przebieg słynnej Bitwy, w której zginął  ksiądz–kapelan Ignacy Skorupka - symbol walki o wolność Stolicy. Nieopodal pną się mury Muzeum Bitwy Warszawskiej. Pozostałe osoby wraz z Wojtkiem Kisielem postanowiły wrócić do Sulejówka, by zdążyć na uroczysty koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Akord” Sulejówek. W drodze powrotnej, z racji przypadającej też rocznicy Cudu nad Wisłą, ponownie odwiedziliśmy znajdującą się  w lesie między Ossowem a Okuniewem, na terenie Poligonu w Sulejówku, kapliczkę z kopią obrazu Matki Bożej z kościoła  o. Salezjanów w Różanym Stoku, w Archidiecezji Białostockiej. Jej historię, opisaną w artykule pt.: „Modlitwa w deszczu”, po raz kolejny, przybliżył uczestnik naszej wycieczki Adam Cebula, ze Stowarzyszenia budowy pomnika gen. Kazimierza Sosnkowskiego w Sulejówku. Zanim odjechaliśmy, po chwili zadumy i modlitwy, którą poprowadziła Pani Ewa Florczak, zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.  

Myślę, że ten uroczysty dzień budził pamięć o bohaterach tamtych dni, w sercu każdego z nas. Tak samo żywe w naszej pamięci mogą być słowa wyryte na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie: „Radzymin-Ossów 13-15 VIII 1920”.                                                           

02.09.2022 r. 

Data utworzenia: 10 lipca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.
Kultura
26 czerwca 2024

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.

Kamil Oroń
179 wyświetleń

Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.

Świdermajery otwarte dla zwiedzających! Domy Otwarte już 8 czerwca
Kultura
2 czerwca 2024

Świdermajery otwarte dla zwiedzających! Domy Otwarte już 8 czerwca

Mikołaj Próchniak
2970 wyświetleń

Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono. 

Wesołowski PTTK zaprasza - Żyrardów
Zaprosili nas
5 marca 2024

Wesołowski PTTK zaprasza - Żyrardów

Bożena Jaźwińska
399 wyświetleń

Żyrardów - tu bije serce dawnej fabryki lnu. Miasto słynące z lniarskich tradycji i unikalnej osady fabrycznej, będącej przykładem wzorcowego miasta przemysłowego z przełomu XIX i XX wieku. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda