Personel zawodowy Palucha został podzielony na trzy niezależne zespoły, pracujące rotacyjnie bez możliwości wymieniania się i kontaktu, by zmniejszyć ryzyko zakażenia się koronawirusem. Dzięki przyjętemu systemowi pracy psy i koty są pod stałą opieką lekarską i behawioralną oraz mają zapewnione schronienie i karmę.
Przywrócenie dyżurów wolontariuszy jest możliwe na ściśle określonych zasadach z uwzględnieniem sytuacji epidemicznej i zasad bezpieczeństwa oraz zdrowia osób w placówce. W piątek, 8 maja - podczas wideokonferencji - Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy wspólnie z pracownikami Palucha, Biura Ochrony Środowiska i przedstawicielami wolontariuszy dyskutowała o bezpiecznym zakresie pierwszego etapu odmrażania placówki. Uczestnicy spotkania omówili potencjalne zagrożenia i pracowali na podstawie przygotowanego planu, który był wcześniej skonsultowany ze stronami.
Według wstępnych ustaleń przywracania schroniska do normalnego funkcjonowania, w pierwszym etapie wolontariusze będą mieli wstęp na teren schroniska, ale w ograniczonym stopniu - trzech dyżurnych wolontariuszy psich dziennie, jeden koci wolontariusz raz w tygodniu. Uruchomione zostaną też spacery przedadopcyjne oraz przyjmowanie darów (np. karmy i koców, tylko w oryginalnych opakowaniach) od mieszkańców i firm. Konkretna data uruchomienia pierwszego etapu zostanie uzgodniona na kolejnym spotkaniu z wolontariuszami, które odbędzie się we wtorek, 12 maja.
W następnych etapach Schronisko Na Paluchu uruchomi kolejne działania i programy, np. szkolenia dla wolontariuszy, praktyki studenckie, wstęp dla osób z zewnątrz, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Obecnie zagubione zwierzęta w dalszym ciągu przyjmowane są do placówki, a właściciele mogą odebrać ze schroniska odnalezionego psa lub kota. Spis zwierząt, które ostatnio trafiły do schroniska dostępny jest na stronie Palucha. Adopcje czworonogów odbywają się w zmienionym trybie.
Źródło: pragapld.waw.pl
Fot. A. Chomczyk
Data utworzenia: 13 maja 2020
"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"
Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji.
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?