Ktoś zrobił zdjęcia. My dopowiadamy historię. Patrzymy na ludzi, gdy są razem – w chwilach beztroski, zabawy, ale też powagi. Widzimy, jak pozują – zbierają się w grupie przed domem, w ogrodzie, na boisku, w lesie, w pracy, podczas rodzinnych i oficjalnych uroczystości.
Ktoś zrobił zdjęcia. My dopowiadamy historię. Patrzymy na ludzi, gdy są razem – w chwilach beztroski, zabawy, ale też powagi. Widzimy, jak pozują – zbierają się w grupie przed domem, w ogrodzie, na boisku, w lesie, w pracy, podczas rodzinnych i oficjalnych uroczystości.
Niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, znajdują czas na spotkanie. Z tego spotkania rodzi się święto. Święto, w którym najważniejsi są ludzie – ich emocje, nadzieje, po prostu obecność.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy!
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się w Wilii Bzów, która jest częścią Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, drugą – plenerową, można zobaczyć na ogrodzeniu Willi Walerianka przy ulicy Świętochowskiego 44.
W Willi Bzów można obejrzeć zdjęcia, które są jak podróż przez XX wiek w zbiorze znajdują się fotografie z zarówno z początku lat 20. jak i końca lat 70. ubiegłego stulecia.
Przy Willi Walerianka zaprezentowano reportaż z czerwca 1944 roku z I Komunii Świętej Zofii Szałkiewcz. Zofia zmarła w 2017 roku, do końca życia mieszkała w Wilii Walerianka. Klisze fotograficzne z komunijnym reportażem odnalazł Mirosław Orzechowski, obecny właściciel domu, a zarazem wolontariusz Muzeum.
Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Społecznego Sulejówka zostały podarowane Muzeum przez mieszkańców i mieszkanki Sulejówka.
Do przygotowania ekspozycji wykorzystane zostały fotografie podarowane przez: Andrzeja Borodzika, Andrzeja Dziurzyńskiego, Mariusza Kolmasiaka, Irminę Matyjasek-Jałowiecką, Barbarę Jaździk, Mirosława Orzechowskiego, Elżbietę Krzak, Barbarę Pasińską-Kruk, Elżbietę Puczniewską-Pyszyńską, Mirosława Pyszyńskiego, Irenę Tarasow, Andrzeja Tomaszewskiego, Mirosława Krzysztofa Smosarskiego, Alicję Zdanowicz, Franciszkę Żerańską.
Ponadto wykorzystane zostały zdjęcia ze zbiorów: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wystawę przygotował zespół w składzie: Karolina Pluta, Mirosław Orzechowski., Małgorzata Basaj, Beata Nessel-Łukasik, Olga Ślfirska.
Szczególne podziękowania dla Róży Orzechowskiej.
Wystawę można oglądać do końca sierpnia:
– we wtorki, czwartki i piątki od 12:00 do 17:00
– w środy od 12:00 do 18:30
Data utworzenia: 20 lipca 2020
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?