Ktoś zrobił zdjęcia. My dopowiadamy historię. Patrzymy na ludzi, gdy są razem – w chwilach beztroski, zabawy, ale też powagi. Widzimy, jak pozują – zbierają się w grupie przed domem, w ogrodzie, na boisku, w lesie, w pracy, podczas rodzinnych i oficjalnych uroczystości.
Ktoś zrobił zdjęcia. My dopowiadamy historię. Patrzymy na ludzi, gdy są razem – w chwilach beztroski, zabawy, ale też powagi. Widzimy, jak pozują – zbierają się w grupie przed domem, w ogrodzie, na boisku, w lesie, w pracy, podczas rodzinnych i oficjalnych uroczystości.
Niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, znajdują czas na spotkanie. Z tego spotkania rodzi się święto. Święto, w którym najważniejsi są ludzie – ich emocje, nadzieje, po prostu obecność.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy!
Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza znajduje się w Wilii Bzów, która jest częścią Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, drugą – plenerową, można zobaczyć na ogrodzeniu Willi Walerianka przy ulicy Świętochowskiego 44.
W Willi Bzów można obejrzeć zdjęcia, które są jak podróż przez XX wiek w zbiorze znajdują się fotografie z zarówno z początku lat 20. jak i końca lat 70. ubiegłego stulecia.
Przy Willi Walerianka zaprezentowano reportaż z czerwca 1944 roku z I Komunii Świętej Zofii Szałkiewcz. Zofia zmarła w 2017 roku, do końca życia mieszkała w Wilii Walerianka. Klisze fotograficzne z komunijnym reportażem odnalazł Mirosław Orzechowski, obecny właściciel domu, a zarazem wolontariusz Muzeum.
Zdjęcia zaprezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Archiwum Społecznego Sulejówka zostały podarowane Muzeum przez mieszkańców i mieszkanki Sulejówka.
Do przygotowania ekspozycji wykorzystane zostały fotografie podarowane przez: Andrzeja Borodzika, Andrzeja Dziurzyńskiego, Mariusza Kolmasiaka, Irminę Matyjasek-Jałowiecką, Barbarę Jaździk, Mirosława Orzechowskiego, Elżbietę Krzak, Barbarę Pasińską-Kruk, Elżbietę Puczniewską-Pyszyńską, Mirosława Pyszyńskiego, Irenę Tarasow, Andrzeja Tomaszewskiego, Mirosława Krzysztofa Smosarskiego, Alicję Zdanowicz, Franciszkę Żerańską.
Ponadto wykorzystane zostały zdjęcia ze zbiorów: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulejówku i Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Wystawę przygotował zespół w składzie: Karolina Pluta, Mirosław Orzechowski., Małgorzata Basaj, Beata Nessel-Łukasik, Olga Ślfirska.
Szczególne podziękowania dla Róży Orzechowskiej.
Wystawę można oglądać do końca sierpnia:
– we wtorki, czwartki i piątki od 12:00 do 17:00
– w środy od 12:00 do 18:30
Data utworzenia: 20 lipca 2020
"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"
Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji.
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?