Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Inicjatywa stypendiów artystycznych m. st. Warszawy działa już od 15 lat. Przez ten czas, wsparcie otrzymało 593 osób, łącznym kosztem 18 milionów złotych. W tegorocznej edycji do podziału zostanie przeznaczone ponad 2 miliony złotych.
Wszystkie dziedziny sztuki
Wszystkie projekty stypendystów z poprzednich edycji można znaleźć na oficjalnej stronie programu. Można tam również poznać historię zwycięskich twórców i twórczyń, oraz dowiedzieć się co zainspirowało ich do wzbogacenia życia kulturowego naszego miasta. Ich projekty obejmują szeroką gamę sztuki; niektórzy przeprowadzili inwentaryzację zbiorów warszawskich muzeów, inni stworzyli muzyczne kompozycje z elementami nagrań z rozpoznawalnych stołecznych miejsc, a co poniektórzy zajęli się działalnością aktywistyczną na rzecz integracji społeczności miasta poprzez sztukę. Ogólnie rzecz biorąc, artyści objęci programem stypendialnym mają wolną rękę do wzbogacenia profilu kulturowego Warszawy. Dlaczego więc nie spróbować przedstawienia swojego unikatowego pomysłu komisji?
Wszystkie informacje na temat składania zgłoszeń można znaleźć na stronie projektu stypendiów.
"Portret Slavy", powstały jako część projektu "Niewidzialna dzielnica" Hleba Burnasheu z 2023 roku, fot. niewidoczny.com
Data utworzenia: 23 sierpnia 2024
Biorąc do rąk mapę Warszawy i okolic, wydaną zaledwie jeszcze pół wieku temu, możemy szybko dostrzec, jak duży wpływ na położenie gęstszej zabudowy, miała od wieków rzeka Wisła i jej dolina. Dla lepszego zobrazowania tego zjawiska można dla porównania, obok mapy administracyjnej, położyć mapę geologiczną lub hydrograficzną. Szybko dojdziemy do wniosku, że miasto i jego przedmieścia rozwijały się tam, gdzie nie miały dostępu, niosące zwykle katastrofę, rozszalałe fale wzbierającej, królowej polskich rzek.
Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków nieruchomych została wpisana Willa Chojnatka przy ul. Turystycznej 18A w Otwocku oraz dawny budynek służący do badań elektryczności atmosferycznej należący do Obserwatorium Geofizycznego, położony przy ul. Brzozowej. Jest to uzupełnienie decyzji sprzed 45 lat, kiedy to trzy inne budynki na posesji Obserwatorium znalazły się w rejestrze.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?