Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Inicjatywa stypendiów artystycznych m. st. Warszawy działa już od 15 lat. Przez ten czas, wsparcie otrzymało 593 osób, łącznym kosztem 18 milionów złotych. W tegorocznej edycji do podziału zostanie przeznaczone ponad 2 miliony złotych.
Wszystkie dziedziny sztuki
Wszystkie projekty stypendystów z poprzednich edycji można znaleźć na oficjalnej stronie programu. Można tam również poznać historię zwycięskich twórców i twórczyń, oraz dowiedzieć się co zainspirowało ich do wzbogacenia życia kulturowego naszego miasta. Ich projekty obejmują szeroką gamę sztuki; niektórzy przeprowadzili inwentaryzację zbiorów warszawskich muzeów, inni stworzyli muzyczne kompozycje z elementami nagrań z rozpoznawalnych stołecznych miejsc, a co poniektórzy zajęli się działalnością aktywistyczną na rzecz integracji społeczności miasta poprzez sztukę. Ogólnie rzecz biorąc, artyści objęci programem stypendialnym mają wolną rękę do wzbogacenia profilu kulturowego Warszawy. Dlaczego więc nie spróbować przedstawienia swojego unikatowego pomysłu komisji?
Wszystkie informacje na temat składania zgłoszeń można znaleźć na stronie projektu stypendiów.
"Portret Slavy", powstały jako część projektu "Niewidzialna dzielnica" Hleba Burnasheu z 2023 roku, fot. niewidoczny.com
Data utworzenia: 23 sierpnia 2024
Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Nowe stawki obowiązują do września 2025, a więc przez 12 miesięcy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?