Ten artykuł będzie tylko przypomnieniem i ugruntowaniem informacji o rozkładzie jazdy, który obowiązywać będzie w okresie, o którym wspomniałem w tytule.
Zacznijmy od pociągów Kolei Mazowieckich oraz SKM Warszawa:
1. Rozkład jazdy ułożony jest pod jeszcze trwające prace na Warszawie Zachodniej. Kiedy definitywnie się zakończą? Tego nie wiem nawet ja, a już powoli nie chce mi się korespondować z PKP PLK, czekając na odpowiedź, która nie wiadomo kiedy przyjdzie.
2. W związku z trwającymi pracami na Warszawie Zachodniej, pierwsze zmiany w tej korekcie rozkładu jazdy będą w dniach 2 – 16 października, ponieważ w tym okresie zamknięte będą tory 10 i 23, co wpłynie na kursowanie pociągów.
3. Z pozytywów: od 9 września, w dni robocze, pociągi nr. 93370 (dotychczas kursujący z Celestynowa) oraz nr. 19501 (dotychczas kursujący tylko do Otwocka), kursują w wydłużonej relacji odpowiednio do Pilawy (19501 przyjedzie na godzinę 7:20) oraz z Pilawy (93370 odjedzie o 4:33 z Pilawy). Dodatkowo uruchomiony będzie nowy pociąg nr 91546 rel. Celestynów (odjazd. 20:48) – Warszawa Wschodnia (przyjazd 21:30). Pociąg, według informacji rozkładowej, będzie kursować również od 9 września i tylko w dni robocze.
4. Dokładne informacje rozkładowe tj. godziny odjazdów, warto zawsze sobie sprawdzać na Portalu Pasażera PKP PLK.
A co słychać na innych liniach wokół Warszawy?
5. Na linii nr 1, w kierunku Skierniewic, poza pracami utrzymaniowymi na st. Grodzisk Maz oraz nocnymi zmianami w kursowaniu ostatniego w dobie pociągu, jest względnie spokojnie. Co oznaczają nocne zmiany w kursowaniu ostatniego w dobie pociągu? Otóż ten pociąg będzie kursować trasą zmienioną, z Warszawy Wschodniej pojedzie p. Warszawę Gdańską, a od Warszawy Gdańskiej do prawie Pruszkowa kursować będzie torami którymi zazwyczaj jeżdżą pociągi towarowe. Na pominiętym odcinku Warszawa Zachodnia – Piastów, uruchomiona będzie Zastępcza Komunikacja Autobusowa, której rozkład powinien się pojawić maksymalnie do dnia wprowadzenia korekty RJ.
6. Na linii nr 3, w kierunku Łowicza Gł, jest już mniej spokojnie. W dniach 1 – 5 września, w związku z pracami przy budowie tunelu drogowego przy st. Teresin – Niepokalanów, ruch pociągów od Błonia do Teresina Niepokalanowa będzie prowadzony po jednym torze. Jeśli ktoś z Państwa wybiera się w tym terminie chociażby do Niepokalanowa – sprawdźcie sobie rozkład jazdy na Portalu Pasażera. Za niektóre pociągi wprowadzona zostanie Zastępcza Komunikacja Autobusowa, a ponadto ruch jednotorowy zawsze generuje pewne komplikacje. Jednak to nie wszystkie utrudnienia, jakie generuje budowa tunelu drogowego w Niepokalanowie. Pociąg 19216 oraz 93500, w związku z dostępnością tylko jednej krawędzi peronowej, nie zatrzyma się na tej stacji oraz na stacjach Seroki (pociąg nr. 19216) oraz Piasecznica (pociąg nr. 93500). W terminie 2 – 4.09 br, za ostatni pociąg w dobie, na odcinku Błonie – Sochaczew, będzie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa.
7. Jeśli ktoś z Państwa, w terminie zbliżającej się korekty rocznego rozkładu jazdy chce odwiedzić kogoś np. w Mińsku Maz – nie mam dobrych informacji. W dniach 9 – 25 września br., na odcinku Mrozy – Kotuń będą prowadzone przez PKP PLK prace naprawcze, co spowoduje, że pociągi od Mrozów do Kotunia będą kursować po jednym czynnym torze. Ułatwieniem może być honorowanie biletów KM w pociągu PKP IC nr 11112 „Mickiewicz”, na odcinku Siedlce – Mrozy.
8. Kolejna informacja o zmianach – na linii nr 2 w kierunku Sulejówka Miłosnej i Siedlec: W dniach 18.10 – 9.11 br, w związku z budową tunelu drogowego, na odcinku Sulejówek Miłosna – Warszawa Rembertów ruch pociągów będzie prowadzony po jednym czynnym torze. Spowoduje to zmiany w rozkładzie jazdy pociągów – zachęcam do sprawdzenia tych zmian na Portalu Pasażera PKP PLK.
Pora powiedzieć coś o pociągach PKP IC na naszej linii. Jak się okazuje, dzięki temu, że od 4 lat mamy już dwa tory na odcinku Otwock – Pilawa, to znaczną część ruchu dalekobieżnego w kierunku Lublina, przejęła nasza linia, a nie linia nr 2. Oto jakie dobre informacje mam dla Pasażerów.
A. W relacji Chełm - Warszawa Zachodnia - Chełm do dyspozycji Pasażerów będą 3. pary pociągów, w tym:
1) w relacji podstawowej Chełm - Warszawa Zachodnia: 1 para z "Chełmianinem bis", z zatrzymaniem w Otwocku,
2) w relacji wydłużonej z/do Dorohuska do Warszawy Zachodniej: 1 para; w stronę Warszawy Zachodniej p. Pilawę i Mińsk Maz, z powrotem z postojem w Otwocku,
3) w relacji wydłużonej z/do Bydgoszczy Gł: 1 para, z zatrzymaniem w Otwocku,
B. W relacji Lublin Gł - Warszawa Zachodnia - Lublin Gł do dyspozycji Pasażerów będą 22. pary pociągów, w tym:
1) w relacji podstawowej: 11 par pociągów, 9 z zatrzymaniem w Otwocku, jedna para z zatrzymaniem dodatkowo w Sobolewie, jedno połączenie z pkt 2 p. Pilawę - Mińsk Maz,
2) w relacji wydłużonej z/do Dorohuska/Chełma Gł: 2 pary pociągów, w stronę Warszawy Zachodniej poranny pociąg z Dorohuska pojedzie objazdem p. Pilawę - Mińsk Maz, z powrotem do Dorohuska z zatrzymaniem w Otwocku, ponadto w stronę Chełma jest "Chełmianin bis" też z zatrzymaniem w Otwocku.
3) w relacji wydłużonej z/do Rzeszowa Gł: 1 para pociągów, z zatrzymaniem obydwu pociągów w Otwocku,
4) w relacji wydłużonej z/do Hrubieszowa: 1 pociąg, z zatrzymaniem w Otwocku,
5) w relacji wydłużonej z/do Bydgoszczy Gł: 2 pary pociągów, zatrzymaniem wszystkich pociągów w Otwocku,
6) w relacji wydłużonej z/do Zielonej Góry Głównej: 1 para pociągów, z zatrzymaniem obydwu pociągów w Otwocku,
7) w relacji wydłużonej z/do Łodzi Fabrycznej: 1 para pociągów, z zatrzymaniem obydwu pociągów w Otwocku,
8) w relacji wydłużonej z/do Kołobrzegu: 1 para pociągów, z zatrzymaniem obydwu pociągów w Otwocku. UWAGA: od Kołobrzegu do Szczecinka obowiązuje ZKA z powodu prac po stronie PKP PLK.
9) w relacji wydłużonej z/do Szczecina Gł: 1 para pociągów, z zatrzymaniem obydwu pociągów w Otwocku oraz dodatkowo w Sobolewie,
10) w relacji wydłużonej z/do Świnoujścia: 1 para pociągów, z zatrzymaniem obydwu pociągów w Otwocku.
Dokładne godziny odjazdów, ceny biletów – zapraszam do sprawdzenia na Portalu Pasażera PKP PLK.
Życzę udanych podróży kolejowych
Źródło informacji: strona internetowa Kolei Mazowieckich oraz Portal Pasażera PKP PLK.
Data utworzenia: 26 sierpnia 2024
Drodzy czytelnicy, przed nowym, rocznym rozkładem jazdy pociągów 2024/25, czeka nas jeszcze jedna korekta – od 10 listopada do 14 grudnia. Co się zmieni? Standardowo – Warszawa Zachodnia i prowadzone tam prace wymuszają zmiany w ruchu pociągów. W punktach przedstawię te zmiany.
16 września w Urzędzie Dzielnicy Wawer odbyło się posiedzenie Komisji Inwestycyjnej, w której głównym punktem był temat modernizacji linii kolejowej nr 7. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele PKP PLK w osobach p. Katarzyny Kościk – kierowniczki projektu oraz pana Marcina Demidziuka – dyrektora projektu. Posiedzenie odbyło się przy dosyć licznym współudziale mieszkańców w liczbie około 11 osób - wliczając mnie.
Tytuł tego artykułu niektórym może wydawać się dziwny – wiem. Niestety zauważam, że w wawerskim społeczeństwie panuje kolejowy brak wiedzy. Narzekanie na hałasujące pociągi to klasyka – swojego czasu pojawiały się listy do redakcji Gazety Wyborczej, jak to „straszne pociągi” hałasują, trąbiąc czy w dzień, czy w nocy.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?