Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Rondo przy ul. Strażackiej i Zesłańców Polskich otrzymało nazwę. To Rondo Polskich Maratończyków

To z uwagi na stulecie pierwszego polskiego maratonu, które obchodzimy w tym roku. Nazwa została zaproponowana przez Fundację Maraton Warszawski, aby uczcić to ważne dla świata sportu wydarzenie,

Maurycy Jędrzejewski
274 wyświetleń
Samorząd
19 lipca 2024
Rondo przy ul. Strażackiej i Zesłańców Polskich otrzymało nazwę. To Rondo Polskich Maratończyków
fot. UD Rembertów

Miejsce nie jest przypadkowe - nie każdy zapewne wie, że to właśnie tam znajduje się miejsce startu i mety pierwszego biegu maratońskiego w Polsce, który został rozegrany 2 listopada 1924 roku.

Na samym nadaniu imienia nie kończy się jednak świętowanie. 7 września odbędzie się symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą oraz Piknik Stulecia, organizowany przez Fundację, Urząd Dzielnicy Rembertów i DK "Wygoda". Na stronie 100latmaratonu.pl zapoznać można się z historią pierwszego biegu na królewskim dystansie.

Uczestnicy pierwszego faktycznego maratonu w Polsce. fot. Przegląd Sportowy/Onet

Piknik Stulecia będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich. W planie przewidziano wspólny bieg i akcję charytatywną. Ważnym punktem wydarzenia będzie uroczyste otwarcie Ronda Polskich Maratończyków oraz Alei Sław Maratonu – alei dębowej, w której uhonorowane zostaną najważniejsze nazwiska związane z polskim maratonem.

Data utworzenia: 19 lipca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Od jutra prace na Żołnierskiej
Samorząd
17 czerwca 2024

Od jutra prace na Żołnierskiej

Redakcja
848 wyświetleń

Jutro drogowcy zaczną remontować ul. Żołnierską, a konkretnie jej nasypy. Zamykane będą fragmenty prawych pasów na odcinku od ul. Marsa do granicy Warszawy.

SKM zaczyna jeździć po staremu. Pojutrze wracają na trasy
Samorząd
7 czerwca 2024

SKM zaczyna jeździć po staremu. Pojutrze wracają na trasy

Redakcja
328 wyświetleń

Od niedzieli 9 czerwca - akurat na wybory - pociągi SKM wracają na swoje stare trasy. S1 ponownie połączy Otwock z Pruszkowem, a S2 Sulejówek z Lotniskiem Chopina. 

Ruiny Synagogi Goldberów odnalezione w Otwocku. Czym była dla społeczności żydowskiej?
Historia
24 lipca 2024

Ruiny Synagogi Goldberów odnalezione w Otwocku. Czym była dla społeczności żydowskiej?

Mikołaj Próchniak
320 wyświetleń

Podczas budowy ścieżki rowerowej naprzeciwko Otwockiego ratusza odnaleziono szczątki synagogi Goldbergów, zburzonej w 1940 roku. Budynek w latach świetności potrafił gościć 650 wiernych, a jego progi stanowiły kluczową przystań dla otwockiej społeczności żydowskiej. Teraz, odkrycie jego szczątków daje szansę na przypomnienie sobie bogatej historii przedwojennej linii Otwockiej. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda