Trwa zazielenianie ścisłego centrum stolicy. W środę, 24 listopada prezydenci – Rafał Trzaskowski i Michał Olszewski oraz Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy zasadzili platan na rondzie Dmowskiego.
Stołeczne ulice przechodzą zieloną metamorfozę z ramach Nowego Centrum Warszawy. Więcej roślin to więcej czystego powietrza i niższa temperatura w upalne dni.
W październiku zakończyliśmy przebudowę zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad, gdzie pojawiło się mnóstwo zieleni, w tym 38 lip srebrzystych „Varsaviensis”. Dziś rozpoczęliśmy nasadzenia na rondzie Dmowskiego. Docelowo pojawi się tutaj kilkadziesiąt platanów, dębów i lip – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
To pierwsze z 58 drzew, które ozdobią stołeczne rondo. Każde z nich zostanie posadzone w gruncie, w specjalnych skrzyniach pozwalających na ich łatwe przesadzenie, gdy za kilka lat rozpocznie się przebudowa linii średnicowej.
Od 12 listopada na rondzie są już sadzone krzewy - rozmaite odmiany irgi, śnieguliczka „Magic Berry” czy róża „Lovely Fair” – to tylko niektóre gatunki krzewów. W sumie pojawi się tam aż 65 różnych gatunków roślin. Zieloną kompozycję dopełniają byliny. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to aż 6,6 tys. mkw.
Zieleń to tylko jeden z elementów całej inwestycji w obrębie ronda Dmowskiego. Na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej pojawią się cztery naziemne przejścia dla pieszych, które ułatwią przedostanie się na drugą stronę jezdni. Każde z przejść poprowadzi na przedłużone i poszerzone przystanki tramwajowe, a wejście na perony ułatwią pasażerom łagodne rampy. Rowerzyści – dzięki nowym przejazdom – będą mogli bezpiecznie przejechać przez centrum miasta.
W sumie, w efekcie przebudowy, centrum miasta zyska 2/3 hektara nowej powierzchni zielonej, na której zostaną posadzone drzewa, krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.
Pod koniec października br. zakończyła się przebudowa zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Obecnie projektowane są dalsze północne i południowe odcinki tej ulicy – tak, aby w przyszłości stała się wygodną i dostępną miejską aleją ze szpalerami drzew.
W ramach Nowego Centrum Warszawy przebudowywany jest również tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.
Warszawa się zmienia w ramach Nowego Centrum Warszawy. Ulice i place w ścisłym centrum miasta są przekształcane w przestrzeń przyjazną, estetyczną i zieloną. Wygodną i bezpieczną dla wszystkich użytkowników.
W ubiegłym roku zmieniły się al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. W tym roku przebudowano skrzyżowanie ulicy Marszałkowskiej i Królewskiej. Wzdłuż ul. Marszałkowskiej przy placu Defilad posadzono rząd nowych i dużych drzew oraz krzewy, zbudowano też nowe drogi rowerowe. Obecnie trwają intensywne prace na rondzie Dmowskiego, tzw. pl. Pięciu Rogów, budowane jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Podobną metamorfozę w kolejnych najbliższych latach przejdą kolejne odcinki Marszałkowskiej, Al. Jerozolimskie, Chmielna, rejon ulic Złotej i Zgoda oraz Krucza.
Tegoroczne nasadzenia to wstęp do tego, co planujemy w centrum w kolejnych latach. Zieloną metamorfozę przejdzie ul. Marszałkowska, gdzie pojawią się dodatkowe szpalery drzew. Przebudujemy ulicę Kruczą, gdzie zieleń pojawi się pośrodku szerokiej jezdni. Cztery szpalery drzew posadzimy w Al. Jerozolimskich, dzięki czemu tak jak przed II wojną światową staną się one zielonym bulwarem – dodaje prezydent.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/nowe-centrum-warszawy-pierwsze-drzewa-na-rondzie-r-dmowskiego
Data utworzenia: 25 listopada 2021
Po długiej batalii mieszkańców i radnych na wawerskim odcinku trasy S2 powstaną ekrany akustyczne. Prócz budowy nowych ekranów, te istniejące zostaną zmodyfikowane.
To z uwagi na stulecie pierwszego polskiego maratonu, które obchodzimy w tym roku. Nazwa została zaproponowana przez Fundację Maraton Warszawski, aby uczcić to ważne dla świata sportu wydarzenie,
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?