Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Rembertów pamięta!

16 października 1942 r., 79 lat temu, Niemcy przeprowadzili publiczną egzekucję. W pięciu punktach na peryferiach Warszawy, m.in. w Rembertowie, Niemcy powiesili 50 więźniów Pawiaka.
Redakcja
190 wyświetleń
Historia
19 października 2021
Rembertów pamięta!

16 października 1942 r., 79 lat temu, Niemcy przeprowadzili publiczną egzekucję. W pięciu punktach na peryferiach Warszawy, m.in. w Rembertowie, Niemcy powiesili 50 więźniów Pawiaka.

Polacy zostali straceni w odwecie za przeprowadzenie przez żołnierzy Armii Krajowej Akcji „Wieniec”. W nocy z 7 na 8 października 1942 r. żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili udaną akcję wysadzenia torów kolejowych w kilku punktach wokół Warszawy, m.in. niedaleko Rembertowa. 

Patrol por. Józefa Pszennego "Chwackiego" o godz. 1:10 wysadził tory pod pociągiem sanitarnym na trasie kolejowej Warszawa–Siedlce, powodując uszkodzenie lokomotywy i torów. Zablokowany został ruch pociągów towarowych i wojskowych kierowanych do Warszawy i na front wschodni. 
Niemieckie władze okupacyjne postanowiły wykorzystać akt dywersji jako pretekst do wzmożenia terroru wobec ludności polskiej. W dniach 15 i 16 października Niemcy przeprowadzili akcję odwetową. 15 października w Kapinosie na Wydmach Łuże potajemnie rozstrzelali 39 więźniów Pawiaka (w tym 3 kobiety).
Celem wywarcia odpowiedniego efektu psychologicznego Niemcy postanowili przeprowadzić egzekucję publiczną. W pięciu miejscach na peryferiach Warszawy powieszono 50 więźniów Pawiaka. Między innymi 10 Polaków, zostało straconych w Rembertowie.

W przeddzień rocznicy, 15 października, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy Pomniku u zbiegu ulic Antoniego Chruściela "Montera" i Cyrulików. Tradycyjnie kwiaty złożono również przy tablicy pamięci przy dawnej drukarni przy ul. Cyrulików. Cześć i chwała Bohaterom!

Data utworzenia: 19 października 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Pomóżcie nam zidentyfikować to zdjęcie!
Historia
13 stycznia 2023

Pomóżcie nam zidentyfikować to zdjęcie!

Redakcja
208 wyświetleń
Jakiś czas temu dostaliśmy od naszej czytelniczki takie zdjęcie. Jak sama pisze, jego autorem jest najpewniej jej dziadek. Na fotografii widać mały, ceglany domek. Wedle ustaleń czytelniczki w Międzylesiu znajdowała się niegdyś huta. Jeśli macie jakieś pomysły lub propozycje, gdzie została wykonana ta fotografia i co się na niej znajduje, zachęcamy do dzielenie się nimi w komentarzach.
 
fot.Edward Piwocki
Nikola Tesla z sąsiedztwa – Kazimierz Szpotański
Historia
10 stycznia 2023

Nikola Tesla z sąsiedztwa – Kazimierz Szpotański

Redakcja
241 wyświetleń
Naukowiec, człowiek–pozytywista, społecznik, patriota. Jego zdaniem Rzeczpospolita nie mogła odrodzić się tylko walką – wcześniej należało zadbać o rozwój gospodarczy i techniczny Jej ziem, by już jako niepodległe państwo była samowystarczalna i miała mocną pozycję w tej dziedzinie. Sądził, że nie byłoby to możliwe bez elektryfikacji całego kraju, do czego dążył. Mowa tu o Kazimierzu Szpotańskim – założycielu Fabryki Aparatów Elektrycznych, której jedna z filii znajdowała się w Międzylesiu.
Kwiaty pod pomnikiem bohaterów dwóch narodów
Historia
28 czerwca 2022

Kwiaty pod pomnikiem bohaterów dwóch narodów

Redakcja
467 wyświetleń
26 czerwca w Republice Azerbejdżanu obchodzone jest Święto Sił Zbrojnych. Z tej okazji 24 czerwca 2022 r., w parku Polińskiego, przy pomniku polskiego generała w służbie Azerbejdżanu Macieja Sulejmana Sulkiewicza i azerskiego oficera w Wojsku Polskim i AK Veli bej Jedigara odbyła się uroczystość złożenia wieńców w hołdzie obu oficerom, bohaterom walk „Za waszą i naszą wolność”.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda