16 października 1942 r., 79 lat temu, Niemcy przeprowadzili publiczną egzekucję. W pięciu punktach na peryferiach Warszawy, m.in. w Rembertowie, Niemcy powiesili 50 więźniów Pawiaka.
Polacy zostali straceni w odwecie za przeprowadzenie przez żołnierzy Armii Krajowej Akcji „Wieniec”. W nocy z 7 na 8 października 1942 r. żołnierze Armii Krajowej przeprowadzili udaną akcję wysadzenia torów kolejowych w kilku punktach wokół Warszawy, m.in. niedaleko Rembertowa.
Patrol por. Józefa Pszennego "Chwackiego" o godz. 1:10 wysadził tory pod pociągiem sanitarnym na trasie kolejowej Warszawa–Siedlce, powodując uszkodzenie lokomotywy i torów. Zablokowany został ruch pociągów towarowych i wojskowych kierowanych do Warszawy i na front wschodni.
Niemieckie władze okupacyjne postanowiły wykorzystać akt dywersji jako pretekst do wzmożenia terroru wobec ludności polskiej. W dniach 15 i 16 października Niemcy przeprowadzili akcję odwetową. 15 października w Kapinosie na Wydmach Łuże potajemnie rozstrzelali 39 więźniów Pawiaka (w tym 3 kobiety).
Celem wywarcia odpowiedniego efektu psychologicznego Niemcy postanowili przeprowadzić egzekucję publiczną. W pięciu miejscach na peryferiach Warszawy powieszono 50 więźniów Pawiaka. Między innymi 10 Polaków, zostało straconych w Rembertowie.
W przeddzień rocznicy, 15 października, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy Pomniku u zbiegu ulic Antoniego Chruściela "Montera" i Cyrulików. Tradycyjnie kwiaty złożono również przy tablicy pamięci przy dawnej drukarni przy ul. Cyrulików. Cześć i chwała Bohaterom!
Data utworzenia: 19 października 2021
Zacznę ten artykuł od prozaicznego stwierdzenia - podróże kształcą. Mam o tyle szczęście, że ilekroć odwiedzam rodzinę w Sopocie, mam okazję poznawać Trójmiasto jako turysta. W tym roku odwiedziłem bardzo ciekawą placówkę muzealną pod nazwą „Muzeum Emigracji”.
Podczas budowy ścieżki rowerowej naprzeciwko Otwockiego ratusza odnaleziono szczątki synagogi Goldbergów, zburzonej w 1940 roku. Budynek w latach świetności potrafił gościć 650 wiernych, a jego progi stanowiły kluczową przystań dla otwockiej społeczności żydowskiej. Teraz, odkrycie jego szczątków daje szansę na przypomnienie sobie bogatej historii przedwojennej linii Otwockiej.
Wraz z nadejściem kolejnego weekendu grupa rowerowa prowadzona przez Wojtka Kisiela postanowiła zrealizować powstały wcześniej cel. Chodziło o umieszczenie w lesie między Ossowem a Okuniewem, na terenie Poligonu w Sulejówku, kapliczki w stylu góralskim, wykonanej w miejscowości Stasikówka koło Zakopanego, która wcześniej była zdemolowana.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?