W siedzibie Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie dotyczące publikacji "O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć".
W siedzibie Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie dotyczące publikacji "O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć".
W spotkaniu wziął udział zastępca burmistrza Leszek Baraniewski, który jest również autorem artykułu naukowego o Zbrodni Wawerskiej.
W czasie spotkania Leszek Baraniewski opowiedział o tym niezwykle ważnym dla mieszkańców wydarzeniu i pamięci pomordowanych, którą pielęgnujemy przez coroczne obchody 27 grudnia.
Artykuł przybliża przyczyny, opisuje, na podstawie zachowanych świadectw, sąd doraźny i egzekucję, przytacza relacje ocalałych świadków, jak również prezentuje formy upamiętnienia zbrodni wawerskiej, o której pamięć jest ciągle żywa wśród mieszkańców Dzielnicy Wawer m.st.Warszawy.
Na okładce publikacji widnieje obraz „Masakra w Wawrze” autorstwa Wacława Piotrowskiego.
Nagranie ze spotkania będzie dostępne online od 11 maja.
Na zdjęciach razem z dr Beatą Michalec oraz dr hab. Jolantą Załęczny.
Źródło. wawer.warszawa.pl
Data utworzenia: 6 maja 2020
"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"
Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Już 18 maja odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów. W tym roku 312 warszawskich instytucji otworzy się dla zainteresowanych za darmo, organizując 336 wydarzeń. Jak zawsze, największe zainteresowanie przewidywane jest dla największych placówek. Muzeum Narodowe, Zachęta czy Polin bez wątpliwości przyjmą tysiące gości. Sposób na uniknięcie tłumów jest prosty - wystarczy odwiedzić mniej konwencjonalne atrakcje. Na szczęście, dzielnica Wawer zapewni nam taką możliwość, udostępniając dwie placówki: Murowankę oraz publiczną bibliotekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?