W siedzibie Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie dotyczące publikacji "O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć".
W siedzibie Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie dotyczące publikacji "O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć".
W spotkaniu wziął udział zastępca burmistrza Leszek Baraniewski, który jest również autorem artykułu naukowego o Zbrodni Wawerskiej.
W czasie spotkania Leszek Baraniewski opowiedział o tym niezwykle ważnym dla mieszkańców wydarzeniu i pamięci pomordowanych, którą pielęgnujemy przez coroczne obchody 27 grudnia.
Artykuł przybliża przyczyny, opisuje, na podstawie zachowanych świadectw, sąd doraźny i egzekucję, przytacza relacje ocalałych świadków, jak również prezentuje formy upamiętnienia zbrodni wawerskiej, o której pamięć jest ciągle żywa wśród mieszkańców Dzielnicy Wawer m.st.Warszawy.
Na okładce publikacji widnieje obraz „Masakra w Wawrze” autorstwa Wacława Piotrowskiego.
Nagranie ze spotkania będzie dostępne online od 11 maja.
Na zdjęciach razem z dr Beatą Michalec oraz dr hab. Jolantą Załęczny.
Źródło. wawer.warszawa.pl
Data utworzenia: 6 maja 2020
Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?