W siedzibie Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie dotyczące publikacji "O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć".
W siedzibie Muzeum Niepodległości odbyło się spotkanie dotyczące publikacji "O Polskę, o Warszawę, o honor, o pamięć".
W spotkaniu wziął udział zastępca burmistrza Leszek Baraniewski, który jest również autorem artykułu naukowego o Zbrodni Wawerskiej.
W czasie spotkania Leszek Baraniewski opowiedział o tym niezwykle ważnym dla mieszkańców wydarzeniu i pamięci pomordowanych, którą pielęgnujemy przez coroczne obchody 27 grudnia.
Artykuł przybliża przyczyny, opisuje, na podstawie zachowanych świadectw, sąd doraźny i egzekucję, przytacza relacje ocalałych świadków, jak również prezentuje formy upamiętnienia zbrodni wawerskiej, o której pamięć jest ciągle żywa wśród mieszkańców Dzielnicy Wawer m.st.Warszawy.
Na okładce publikacji widnieje obraz „Masakra w Wawrze” autorstwa Wacława Piotrowskiego.
Nagranie ze spotkania będzie dostępne online od 11 maja.
Na zdjęciach razem z dr Beatą Michalec oraz dr hab. Jolantą Załęczny.
Źródło. wawer.warszawa.pl
Data utworzenia: 6 maja 2020
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Z okazji wakacji wiele warszawskich instytucji kulturalnych organizuje pokazy filmów na świeżym powietrzu. Wszyscy pewnie słyszeli o kinie plenerowym w Kinotece Pałacu Kultury, ale po co jechać aż do centrum, kiedy sąsiedzkie inicjatywy odbywają się praktycznie za naszymi podwórkami? Oto oferta kin plenerowych na prawym brzegu, podzielona na dzielnice.
Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?