Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Na Pradze powstało pierwsze osiedlowe muzeum w Warszawie. Odwiedziliśmy je

Mamy w Warszawie dwa muzea, które zajmują się stricte historią lokalną: Muzeum Woli i Muzeum Pragi. Do tego grona zaliczyć także można otwartą niedawno wawerską Murowankę, choć ta placówka skupia się raczej na jednym aspekcie lokalnych dziejów. Praga-Północ stała się więc niejako nowatorem stołecznego muzealnictwa, bo na pl. Hallera powstało muzeum jednego osiedla - Praga II.

Maurycy Jędrzejewski
258 wyświetleń
Zaprosili nas
16 marca 2024
Na Pradze powstało pierwsze osiedlowe muzeum w Warszawie. Odwiedziliśmy je

Muzeum jest co prawda małe i, jak mówi wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ Kamil Ciepeńko, otwarte w tej lokalizacj (przy pl. Hallera 6) zaledwie do połowy kwietnia, ale zdecydowanie nie można mu odmówić klimatu. Składające się nań jedno pomieszczenie znajduje się w dawnej siedzibie lokalnego OPSu, a za zbiory muzeum odpowiedzialni się sami mieszkańcy, którzy przynieśli tam stare fotografie, artykuły gospodarstwa domowego, zabawki czy nawet narty. Muzeum gromadzi chroni zbiory, w tym fotografie i dokumenty, od lat powojennych (1945 r.), przez okres Polski Ludowej (1952-1989) do czasów transformacji ustrojowej w latach 90. XX w.

 

Wystawa jest więc bardzo różnorodna i pozwala na dogłębny i unikatowy wgląd w historię jednego osiedla, bardzo wyjątkowego zresztą. Jak tłumaczy Kamil Ciepeńko, Praga II od zawsze stała niejako w cieniu swojej starszej siostry, Starej Pragi, która zachwycała historycznymi kamienicami. Mało kto interesował się aż tak socmodernistycznymi blokami pl. Hallera i okolic. A historia tego miejsca jest przecież równie ciekawa.

Istotnie. Tym bardziej, że na otwarciu muzeum obecni byli sami fundatorzy kolekcji muzealnej, a więc mieszkańcy i tym samym chodzące skarbnice wiedzy i wspomnień. Dla wieloletnich prażan placówka jest więc zarówno okazją na spotkanie i powspominanie, a dla młodszych i nowych mieszkańców lub zwiedzających - szansą na poznanie Pragi II prosto od specjalistów. 

Skoro nowa instytucja jest prekursorem na skalę miasta, to czy zainspiruje inne osiedla do tworzenia swoich muzeów? Wiceprzewodniczący wyraża taką nadzieję przypominając, że w stolicy mamy zaledwie dwa lokalne muzea - Woli i Pragi. A przecież, jak udowadnia przykład tej placówki, wystarczą zbiory i wspomnienia mieszkańców.

Co istotne, muzeum wciąż poszerza swoje zbiory. Jeśli macie w domu różnego rodzaju fotografie lub przedmioty z zeszłej epoki, związane w ten czy inny sposób z osiedlem, to placówka chętnie je przyjmie. Umówić się można na stronie muzeum. 

Wstęp jest wolny, a placówka dostępna dla zwiedzających w czwartki (14-19) i soboty (11-14). Koniecznie zajrzyjcie na pl. Hallera 6!

Data utworzenia: 16 marca 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Leopold Sas i Namalowane wyobraźnią
Kultura
2 marca 2024

Leopold Sas i Namalowane wyobraźnią

Ewa Szlage
387 wyświetleń

Organizowanie i prowadzenie wernisażu wystawy „Namalowane wyobraźnią”, poświęconej malarstwu mojego wujka Leopolda Sas, było dla mnie ogromnym przeżyciem… Prezentowane obrazy to feeria barw, odcieni ukazujących piękno przyrody „oczami wyobraźni” twórcy. Wyobraźni ludzkiej, wzmocnionej emocjami, wrażeniami, myślami, których sztuczna inteligencja nie posiada.

Nowe wawerskie muzeum - Murowanka
Kultura
27 listopada 2023

Nowe wawerskie muzeum - Murowanka

Redakcja
901 wyświetleń

Choć położona tuż przy granicy z Gocławkiem, Murowanka zostaje przekształcona w nowe wawerskie muzeum. Otwarcie już 2 grudnia.

Geneza osiedli dzielnicy Wesoła
Historia
7 lutego 2024

Geneza osiedli dzielnicy Wesoła

Adam Ciećwierz
1423 wyświetleń

Dzielnica Wesoła od ponad dwudziestu lat jest częścią m.st. Warszawy. Gmina o tej nazwie powstała niewiele kilka dekad wcześniej, w międzyczasie funkcjonując też jako miasto. Jednakże historia poszczególnych osiedli Wesołej jest wiele dłuższa, w części przypadków sięgając aż średniowiecza. Warto jest przyjrzeć się ich dziejom bliżej. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda