Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Mieszkańcy Wesołej najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie i inne wyniki Barometru Warszawskiego

Ex aequo z mieszkańcami Wilanowa. Tak wynika z badań Barometru Warszawskiego, gdzie 93% mieszkańców Wesołej zadeklarowało, że są zadowoleni z życia w stolicy. Nie jest to jednak pierwsze miejsce zadowolenia ze swojej dzielnicy - tutaj wygrywa Mokotów. Barometr zaoferował też więcej ciekawych danych, m.in. o miejscach parkingowych czy... potencjalnej prohibicji.

Maurycy Jędrzejewski
217 wyświetleń
Warto poczytać
4 stycznia 2024
Mieszkańcy Wesołej najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie i inne wyniki Barometru Warszawskiego

Badanie zostało przeprowadzone w czterech falach na przestrzeni 2023 roku. Wynika z niego, że mieszkańcy Warszawy doceniają najbardziej bezpieczeństwo w mieście i komunikację miejską. Najmniej zadowoleni są jednak z ilości miejsc parkingowych. 70% badanych zasugerowało, że ich poczucie bezpieczeństwa poprawiłoby lepsze oświetlenie ulic i parkingów. 

Prohibicja?

Aż 60 procent mieszkańców popiera ograniczenie sprzedaży alkoholu. To poważne liczby, ale Warszawy nie byłaby pionierem w tej kwestii, bo prohibicja obowiązuje już w innych polskich miastach - m.in. Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Zakopanem, Olsztynie czy Gdańsku (w Śródmieściu). Nie oznacza to oczywiście, że panuje zupełny zakaz sprzedaży alkoholu - po prostu w godzinach nocnych nie ma możliwości zakupienia trunków w sklepie, a jedynie w barach i pubach. W założeniu pomaga to w kontroli niechcianych wybryków i ograniczeniu nieprzyjemnych sytuacji na ulicach. 

Kto latem (albo w dowolny weekend) bywa w centrum Warszawy ten wie, jak popularna jest turystyka alkoholowa, tudzież tzw. picie w plenerze. Często doprowadza to do ulicznych konfrontacji, bójek czy innych nieprzyjemności. Potencjalna prohibicja ma pomóc w kwestii agresywnych delikwentów. W Warszawie mamy ponad 6200 punktów sprzedaży alkoholu, co przekłada się na jeden na 300 mieszkańców. WHO rekomenduje stosunek 1:1500. Trochę więc nam brakuje.

Alkohol to jedno, ale badani wskazali również, że największym zagrożeniem życia codziennego w Warszawie jest agresywna młodzież i brawurowi kierowcy. Co ciekawe - i jest to zdecydowanie powód do dumy - 90% mieszkańców Warszawy segreguje śmieci. 

Badanie przeprowadzono w dniach 18.10-16.11.2023 roku na próbie 1644 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz dzielnicę zamieszkania.

 

Data utworzenia: 4 stycznia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

W Wesołej stanie Kulturoteka! Burmistrz Mahor ogłosił przetarg
Samorząd
23 lutego 2024

W Wesołej stanie Kulturoteka! Burmistrz Mahor ogłosił przetarg

Maurycy Jędrzejewski
192 wyświetleń

O kulturotece w Wesołej była mowa od lat. W dzielnicy mamy wysoką potrzebę zbudowania takiej placówki, bowiem miejsc kultury jest w Wesołej jak na lekarstwo. Role te spełniają w zasadzie Ośrodki Twórcze i biblioteki. Teraz ma się to jednak zmienić. 

Do lipca będzie przetarg na tunel w Wesołej
Samorząd
8 lutego 2024

Do lipca będzie przetarg na tunel w Wesołej

Maurycy Jędrzejewski
166 wyświetleń

Tak przynajmniej wynika ze słów wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego, który wczoraj ogłosił, że miasto doszło do porozumienia z kolejarzami. 

Geneza osiedli dzielnicy Wesoła
Historia
7 lutego 2024

Geneza osiedli dzielnicy Wesoła

Adam Ciećwierz
1185 wyświetleń

Dzielnica Wesoła od ponad dwudziestu lat jest częścią m.st. Warszawy. Gmina o tej nazwie powstała niewiele kilka dekad wcześniej, w międzyczasie funkcjonując też jako miasto. Jednakże historia poszczególnych osiedli Wesołej jest wiele dłuższa, w części przypadków sięgając aż średniowiecza. Warto jest przyjrzeć się ich dziejom bliżej. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda