Ex aequo z mieszkańcami Wilanowa. Tak wynika z badań Barometru Warszawskiego, gdzie 93% mieszkańców Wesołej zadeklarowało, że są zadowoleni z życia w stolicy. Nie jest to jednak pierwsze miejsce zadowolenia ze swojej dzielnicy - tutaj wygrywa Mokotów. Barometr zaoferował też więcej ciekawych danych, m.in. o miejscach parkingowych czy... potencjalnej prohibicji.
Badanie zostało przeprowadzone w czterech falach na przestrzeni 2023 roku. Wynika z niego, że mieszkańcy Warszawy doceniają najbardziej bezpieczeństwo w mieście i komunikację miejską. Najmniej zadowoleni są jednak z ilości miejsc parkingowych. 70% badanych zasugerowało, że ich poczucie bezpieczeństwa poprawiłoby lepsze oświetlenie ulic i parkingów.
Prohibicja?
Aż 60 procent mieszkańców popiera ograniczenie sprzedaży alkoholu. To poważne liczby, ale Warszawy nie byłaby pionierem w tej kwestii, bo prohibicja obowiązuje już w innych polskich miastach - m.in. Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Zakopanem, Olsztynie czy Gdańsku (w Śródmieściu). Nie oznacza to oczywiście, że panuje zupełny zakaz sprzedaży alkoholu - po prostu w godzinach nocnych nie ma możliwości zakupienia trunków w sklepie, a jedynie w barach i pubach. W założeniu pomaga to w kontroli niechcianych wybryków i ograniczeniu nieprzyjemnych sytuacji na ulicach.
Kto latem (albo w dowolny weekend) bywa w centrum Warszawy ten wie, jak popularna jest turystyka alkoholowa, tudzież tzw. picie w plenerze. Często doprowadza to do ulicznych konfrontacji, bójek czy innych nieprzyjemności. Potencjalna prohibicja ma pomóc w kwestii agresywnych delikwentów. W Warszawie mamy ponad 6200 punktów sprzedaży alkoholu, co przekłada się na jeden na 300 mieszkańców. WHO rekomenduje stosunek 1:1500. Trochę więc nam brakuje.
Alkohol to jedno, ale badani wskazali również, że największym zagrożeniem życia codziennego w Warszawie jest agresywna młodzież i brawurowi kierowcy. Co ciekawe - i jest to zdecydowanie powód do dumy - 90% mieszkańców Warszawy segreguje śmieci.
Badanie przeprowadzono w dniach 18.10-16.11.2023 roku na próbie 1644 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz dzielnicę zamieszkania.
Data utworzenia: 4 stycznia 2024
W najbliższej, 12. edycji Budżetu Obywatelskiego projekty zgłosimy od 7 do 21 stycznia. Pojawi się sporo zmian - dotyczących zarówno zgłaszania pomysłów, jak i głosowania.
„WesołART” to projekt dla młodzieży w wieku 13-19 lat o charakterze edukacyjnym, kreatywnym i artystycznym, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejścia do mody poprzez przeróbkę i odnowę istniejących ubrań. Od września do października 2024 r. uczestnicy pod okiem instruktorów przekształcali wybrane przez siebie elementy garderoby w unikalne, samodzielnie zaprojektowane dzieła, udowadniając, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne, pomysł i kreatywność.
10 października 2024 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 385 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na początku serdecznie powitano wszystkich zaproszonych gości: Dyrektora szkoły Panią Edytę Maruszak, wicedyrektor Panią Katarzynę Wiercioch, wicedyrektor Panią Kingę Sadlej, nauczycieli oraz licznie przybyłych rodziców.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?