Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Mazowiecka Brygada OT zaangażowana w walkę z koronawirusem

Już ponad 2 tysiące żołnierzy Obronny Terytorialnej zostało włączonych w działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.
Redakcja
505 wyświetleń
Kultura
20 marca 2020
Mazowiecka Brygada OT zaangażowana w walkę z koronawirusem
Już ponad 2 tysiące żołnierzy Obronny Terytorialnej zostało włączonych w działania związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. 

Przechodząc z modelu działania szkoleniowego na przeciwkryzysowy, zmieniły się nasze zadania, misja jednak pozostała ta sama, nadal jest nią obrona i wspieranie lokalnej społeczności. Wszystkie działania podejmowane przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej skupiają się na opóźnianiu i zatrzymaniu transmisji koronowirusa na terenie nie tylko północnego Mazowsza, ale również pozostałej części kraju.

Jednym z pierwszych zadań do jakich zostali zaangażowani żołnierze 5 Brygady to wspieranie weteranów oraz osób starszych mieszkających w rejonie odpowiedzialności brygady. W każdym z czterech batalionów działają koordynatorzy, którzy pozostają w stałym kontakcie z osobami objętymi opieką i na bieżąco odpowiadają na ich potrzeby, takie jak zaopatrywanie w leki, żywność czy pomoc z załatwianiu spraw bieżących. Od 17 marca pod ciechanowskim Szpitalem Wojewódzkim stanął wojskowy kontener mieszkalny, udostępniony przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej, który przeznaczony jest jako pomieszczenie wstępnej selekcji chorych. Oprócz kontenera mazowiecka brygada udostępniła również 25 namiotów i piecyków grzewczych, by wspomóc działania przeciw rozprzestrzenianiu się wirusa na terenie województwa śląskiego. Ponadto, przez cały czas udostępniamy środki transportu naszych batalionów by wesprzeć Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej oraz Caritas w dostarczaniu żywności osobom potrzebującym. W stałej gotowości do wykonywania zadań związanych z pandemią wirusa COVID-19, 5 Brygada utrzymuje Wojskowy Zespół Zadaniowy (WZZ) liczący ponad 100 żołnierzy. WZZ został już wykorzystany do działań transportowych wspierając w ten sposób działania Wojewody Mazowieckiego. W gotowości pozostają również 3 zespoły zadaniowe rozmieszczone w różnych lokalizacjach województwa oraz 2 zespoły medyczne, których członkowie zostali poddani specjalistycznemu szkoleniu z zakresu pobierania wymazów. Celem zespołów medycznych jest wsparcie i jednocześnie odciążenie służb medycznych w walce z narastającą sytuacją epidemiczną. Dodatkowo psycholog brygady jak i Terytorialsi – psychologowie pełnią dyżury w zdalnym punkcie pomocy psychologicznej dla osób objętych kwarantanną, który został zorganizowany przez Dowództwo WOT w Zegrzu. Pomoc psychologiczna, od 18 marca jest udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w trybie 3-zmianowym. Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej utożsamiając się z misją WOT, angażują się w wiele działań na rzecz społeczeństwa, co jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji pandemii w naszym kraju.

Data utworzenia: 20 marca 2020

zobacz również

Czytaj więcej

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Kultura
28 kwietnia 2024

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mikołaj Próchniak
779 wyświetleń

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Powstał Rembertowski Klub Filmowy
Kultura
20 marca 2024

Powstał Rembertowski Klub Filmowy

Redakcja
762 wyświetleń

Dla wielbicieli dobrego kina pojawiła się nowa okazja do oglądania filmów. Co miesiąc Rembertowski Klub Filmowy organizuje seanse dla dorosłych oraz dla dzieci, gdzie prezentowane są największe hity kinowe.

Leopold Sas i Namalowane wyobraźnią
Kultura
2 marca 2024

Leopold Sas i Namalowane wyobraźnią

Ewa Szlage
1076 wyświetleń

Organizowanie i prowadzenie wernisażu wystawy „Namalowane wyobraźnią”, poświęconej malarstwu mojego wujka Leopolda Sas, było dla mnie ogromnym przeżyciem… Prezentowane obrazy to feeria barw, odcieni ukazujących piękno przyrody „oczami wyobraźni” twórcy. Wyobraźni ludzkiej, wzmocnionej emocjami, wrażeniami, myślami, których sztuczna inteligencja nie posiada.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda