Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Lockdown. Czy szkoła online jest możliwa?

SP171 w Wesołej, jako pierwsza szkoła podstawowa w dzielnicy, sprostała wyzwaniu wprowadzenia platformy edukacyjnej i już od pierwszych dni od zawieszenia zajęć stacjonarnych prowadziła zajęcia i konsultacje online.


D. Kozłowska
633 wyświetleń
Edukacja
26 czerwca 2020

SP171 w Wesołej, jako pierwsza szkoła podstawowa w dzielnicy, sprostała wyzwaniu wprowadzenia platformy edukacyjnej i już od pierwszych dni od zawieszenia zajęć stacjonarnych prowadziła zajęcia i konsultacje online.


Marzec

“Zbuduj wehikuł czasu, jeśli umiesz. A kiedy go zbudujesz, to go zniszcz...” śpiewa poeta. Logowanie do Librusa. W dzień to trudne, próbujemy raz po raz, o północy i nad ranem się udaje. Niedowierzanie miesza się z obawami. Piętrzą się problemy. Grzmią zalecenia. “Koronaferie” mówi młodzież. Zadania, zadania, zadania, powiadomienia, powiadomienia, przesyłanie, odsyłanie… Librus jest przeciążony. Nie chcemy kontaktować się wyłącznie w ten sposób. Nauczyciele od rana do wieczora konsultują się w zespołach zadaniowych przez Messenger, Zoom, Skype, mail, telefonicznie, gorączkowo poszukują czegoś, co umożliwi rozmowę z uczniami i pozwoli ich wesprzeć w nowej, trudnej sytuacji. Przygotowują materiały, chcą zadbać o edukację, ale chcą też otoczyć opieką emocje uczniów, szkoła pełni również funkcję wychowawczą. Rodzice dwoją się i troją. Tymczasem Dyrekcja SP171 znajduje właściwe rozwiązanie! Dniami i nocami, w błyskawicznym tempie przygotowywana jest platforma edukacyjna MS Teams. Tworzone są bazy danych i odbywają się szkolenia dla kadry pedagogicznej. Chociaż oczy pieką, uszy bolą od słuchawek, a kręgosłup gnie się po kilku godzinach przed monitorem, nauczyciele są gotowi. Wymagane procedury są przygotowane. Ze względu na higienę pracy, konsultacje z uczniami zaplanowane są w rozsądnym wymiarze godzin. Działają również konsultacje i dyżury specjalistyczne: pedagog, psycholog, terapeuta pedagogiczny, logopeda. Jest też biblioteka. Wszystko na Teamsie, w jednym, bezpiecznym miejscu.


Kwiecień

“Szkoła to twój drugi dom…”, ale w kwietniu 2020 “Twój dom to twoja szkoła!”. Kto nie ma sprzętu, spieszy do placówki, aby go wypożyczyć. SP 171 ma przygotowane tablety dla potrzebujących uczniów. Trochę gorzej jest z internetem. Niektórzy mają problemy z siecią, dlatego wszyscy jesteśmy dla siebie wyrozumiali. “Nauczyciele pokochali komputery i telefony” mówi młodzież. Prawda jest taka, że nauczyciele doceniają technologię, ale muszą też szybko odnaleźć w sobie odwagę, aby prowadzić lekcje online - czasem przed szerszym gronem odbiorców, niż klasa. Działamy! Rozwijają się kanały na MS Teams, wykorzystujemy coraz więcej funkcjonalności platformy. Rusza świetlica online. Podkreślamy wagę netykiety, prosimy o kulturalne zachowanie. Rodzice dokładają wszelkich starań, aby uczniowie dotarli na konsultacje. To, czy w spodniach, czy w piżamie, ma już mniejsze znaczenie. Uczniowie coraz lepiej odnajdują się w nowej rzeczywistości. Przykładają się do pracy i dają z siebie to, co najlepsze. Tylko nieliczni grają na lekcjach w Fornite’a tłumacząc rodzicom, że jest to zadanie, które wykonują na polecenie nauczyciela.


Maj

“Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z samego siebie, albowiem będą mieć ubaw do końca” pisze poeta. Okazuje się, że MS Teams ma bardzo wiele funkcji, o których należy pamiętać na każdym kroku. Internet płata figle. Dźwięk dociera z niezwykle efektownym pogłosem. I zawsze warto sprawdzić, czy przycisk “unmute” mikrofonu jest włączony, czy też nie. Na szczęście uczniowie nie śmieją się ze swoich nauczycieli, spieszą z pomocą i pokazują fantazyjne efekty tła oraz zaawansowane literacko i ortograficznie memy. Nauczyciele wykorzystują wszelkie dostępne materiały elektroniczne, tworzą też własne, uruchamiając całe pokłady kreatywności, a ponadto sięgają po wszelkie istniejące w domu pomoce dydaktyczne: klocki lego, wyposażenie kuchni i zwierzęta domowe. Wszystko po to, aby lepiej wytłumaczyć, aby utrzymać uwagę i zachęcić do nauki. Pandemia COVID-19 zapewnia całej branży edukacyjnej prawdziwy emocjonalny rollercoaster. Z dnia na dzień pojawiają się nowe wytyczne. “Wolelibyśmy wrócić do szkoły”, mówi młodzież. “My również”, mówią nauczyciele. Jednak nie zanosi się na to. Nie wszyscy dobrze odnaleźli się w nauczaniu zdalnym, ale na szczęście wszystko jest w jednym miejscu. Na szkolnej platformie można porozmawiać z wychowawcą i ze specjalistami, można poprosić o pomoc i ją uzyskać. Możliwe jest umówienie się nauczycielem na dodatkowe konsultacje, na odpowiedź indywidualną i każdą sytuację można wyjaśnić.


Czerwiec

“Czy mnie widać, czy mnie słychać?”, pyta nauczyciel na początku każdej lekcji. Jest już prawie pewne, że nie wrócimy w tym roku do szkolnych murów. Kontynuujemy zajęcia. Czasem nauczyciele stają przed mentalnym wyzwaniem, aby mówić do ciemnego ekranu wypełnionego okrągłymi avatarami z bohaterami ulubionych kreskówek młodzieży. Nie wymagamy, aby uczniowie mieli włączone kamery, jednak jest to trudne, gdy nie widzimy ich twarzy. Jeśli trwa zwykła lekcja, ikonki się odzywają i wtedy nauczycielskie serca są spokojniejsze, gdyż wiedzą, że uczniowie uczestniczą w zajęciach. Jeśli jednak jest to odpowiedź ustna, czasem zdarza się, że mikrofony przestają działać w każdym uczniowskim urządzeniu i nikt się nie odzywa. Wtedy pozostaje jedynie pisanie na czacie i monolog nauczyciela do monitora. Wszyscy tęsknimy za szkołą w tradycyjnym wydaniu, jednak jesteśmy wdzięczni za platformę. Na Teamsie działa Samorząd Uczniowski, Wolontariat, Samopomoc Koleżeńska. Uczniowie są aktywni i chętnie się udzielają.


Koniec roku

“Róbmy swoje”, powtarzamy z nadzieją. Nie byliśmy przygotowani na to, co nas spotkało. Wszyscy, zrobiliśmy co w naszej mocy, aby jak najlepiej sprostać sytuacji. Nie wszystko było idealnie, jednak wnioski z podjętych działań są konstruktywne i budujące. Dzięki stałej komunikacji i dostępności narzędzia jakim jest platforma - szkoła kilkuset dzieci online - mogliśmy być razem w tym trudnym czasie i znajdować rozwiązania skrojone na miarę potrzeb. Niektórzy uczniowie bardzo skorzystali na nauce zdalnej, inni potrzebują wsparcia i będą je nadal otrzymywać. Uruchomienie platformy MS Teams w SP nr 171 umożliwiło uzyskanie maksymalnego możliwego efektu dydaktycznego i wychowawczego w obecnej sytuacji. Postaramy się, aby było tylko lepiej!

D. Kozłowska


*W tekście wykorzystano cytaty z literatury i popkultury J. Twardowskiego, D. Podsiadło, W. Młynarskiego



Data utworzenia: 26 czerwca 2020

zobacz również

Czytaj więcej

VII Festiwal Tańca
Edukacja
12 czerwca 2024

VII Festiwal Tańca "Taneczne Talenty" w Przedszkolu nr 262

Aneta Zabrodzka - nauczycielka
484 wyświetleń

W piątek 10 maja w Przedszkolu nr 262 przy ul. Łaguny 3 odbył się VII Festiwal Tańca „Taneczne Talenty”. Konkurs adresowany był do dzieci 5 i 6-letnich uczęszczających do przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy. Zadaniem uczestników było przygotowanie i zaprezentowanie układu tanecznego do muzyki klasycznej 

Integracyjny plac zabaw dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 102
Edukacja
25 kwietnia 2024

Integracyjny plac zabaw dla Zespołu Szkół Specjalnych nr 102

Mikołaj Próchniak
803 wyświetleń
Wydarzenia w SP 172
Edukacja
4 kwietnia 2024

Wydarzenia w SP 172

Mirosława Figielska
708 wyświetleń

Co nie co o ostatnich wydarzeniach w SP 172.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda