Na zaproszenie pani dr Nargiz Gurbanovej, ambasador Republiki Azerbejdżanu w Rzeczypospolitej Polskiej, w uroczystości wzięli udział burmistrz dzielnicy Praga-Południe Tomasz Kucharski oraz zastępca burmistrza Adam Cieciura. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się mieszkający w stolicy Azerowie, przedstawiciele mniejszości tatarskiej w Polsce oraz mieszkańcy dzielnicy.
W swoich wystąpieniach, zarówno pani ambasador Nargiz Gurbanova, jak i burmistrz Tomasz Kucharski podkreślili szczególną wagę przyjaźni między oboma naszymi krajami, która sprawdziła się w historii i jest niezwykle potrzebna dzisiaj, gdy tuż za granicą Polski, w Ukrainie, rozgorzała okrutna wojna.
Źródło: https://pragapld.um.warszawa.pl/-/kwiaty-pod-pomnikiem-bohaterow-dwoch-narodow
Data utworzenia: 28 czerwca 2022
Zacznę ten artykuł od prozaicznego stwierdzenia - podróże kształcą. Mam o tyle szczęście, że ilekroć odwiedzam rodzinę w Sopocie, mam okazję poznawać Trójmiasto jako turysta. W tym roku odwiedziłem bardzo ciekawą placówkę muzealną pod nazwą „Muzeum Emigracji”.
Pomiędzy 23 a 25 sierpnia, szereg drewnianych domów w rejonie stolicy otworzy się dla zainteresowanych. Z okazji ogólnopolskiego Dnia Architektury Drewnianej, zabytki w Jazdowie, Otwocku i Józefowie będą gościć wydarzenia organizowane m.in. przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków oraz Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej. Spotkania będą poświęcone opiece i utrzymaniu architektury drewnianej, obejmując prelekcje specjalistów i oprowadzanie po posiadłościach.
Podczas budowy ścieżki rowerowej naprzeciwko Otwockiego ratusza odnaleziono szczątki synagogi Goldbergów, zburzonej w 1940 roku. Budynek w latach świetności potrafił gościć 650 wiernych, a jego progi stanowiły kluczową przystań dla otwockiej społeczności żydowskiej. Teraz, odkrycie jego szczątków daje szansę na przypomnienie sobie bogatej historii przedwojennej linii Otwockiej.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?