Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Kolejowa linia otwocka – co jest z nią nie tak?

Tematem tego artykułu będzie szeroko pojęty brak rozwagi pasażerów oraz osób postronnych na obszarze kolejowym. Jednym z elementów tej nierozwagi jest niewłaściwe przechodzenie przez tory. Kwestia niewłaściwego przechodzenia przez tory naszej linii kolejowej wraz z kwestią legalnych i nielegalnych przejść przewija się w naszej lokalnej społeczności od dawna. 

Kamil Oroń
259 wyświetleń
Warto poczytać
26 stycznia 2024
Kolejowa linia otwocka – co jest z nią nie tak?
fot. Kurier Kolejowy

W przeszłości miało miejsce wiele wypadków wynikających z tej nieuwagi lub też błędów kolei w zakresie legalnych przejść dla pieszych lub dojść do peronów. To smutne, ale i prawdziwe. Stwierdzam, że temat nierozwagi w zakresie przechodzenia przez tory to nasza polska bolączka. PKP PLK, czyli spółka zajmująca się zarządzaniem infrastrukturą liniową (bez budynków dworców) podejmuje wiele cyklicznych akcji, gdzie „apeluje się” i „zachęca się” do ostrożności i rozwagi. Niestety stwierdzam, że takie zachęcanie i apelowanie nie ma żadnego efektu.

Moim zdaniem najlepsza edukacja w polskich warunkach to edukacja przez portfel. Dopóki w naszej mentalności będzie zakorzeniona mentalność „zaborcza”, tzn., „przepisy są po to, aby je łamać”, dopóki będzie w naszej mentalności zakorzenione to, że „tylko frajer przestrzega przepisów”; dopóki w będzie w naszej mentalności zakorzenione to, że kombinowanie i lenistwo w temacie bezpieczeństwa własnego, brak poszanowania przepisów w zakresie ruchu drogowego to najwyższy stopień zaradności i będzie na to przyzwolenie społeczne, to do takich wypadków będzie dochodzić nagminnie. Mało tego! Wypadki z tytułu braku zachowania ostrożności w rejonie torowiska pojazdów szynowych będą może drugą – po wypadkach drogowych – przyczyną zgonów ogółem w Polsce. 

Jakie to przepisy ruchu drogowego mówią o zachowaniu w pobliżu torowiska? Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” z dn. 20.06.1997 r., w art. 13 ust. 1, 5 i 6 wspomnianej ustawy mówi o zachowaniu szczególnej ostrożności w pobliżu torowiska – te zapisy można śmiało zastosować nie tylko do tramwajów, ale także do „dużej” kolei. Polecam lekturę ustawy „Prawo o ruchu drogowym”; każdy akt prawny w Polsce jest obecnie dostępny w internecie, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarkę internetową, a wyskoczy nam link do strony rządowej, gdzie będziemy mieć bezpośredni link do oryginalnego tekstu ustawy, w aktualnym brzmieniu.  

Jak wspomniałem w drugim akapicie, tak i tutaj to dalej podtrzymuję – żeby wybrzmiało. Jedyną skuteczną edukacją w zakresie bezpiecznego zachowania się na obszarze kolejowym w polskich warunkach jest edukacja przez portfel. Należy przez to rozumieć stałe egzekwowanie przepisów prawa w postaci dyżurów Straży Ochrony Kolei i wlepianie mandatów. Myślę, że na naszej linii kolejowej mieliby pełne ręce roboty. Niestety działalność tej formacji pozostawia wiele do życzenia. W idealnym świecie Straż Ochrony Kolei nie może być wszędzie, więc pracę SOK dodatkowo powinny wspierać kamery.  

Wiem, że zaraz podniosą się głosy „dajcie legalne przejścia”. Przypominam, że przejścia będą, w ramach modernizacji pozostałego do zmodernizowania odcinka Warszawa Anin – Otwock, w latach 2025 – 2028. O szczegółach modernizacji pisałem w poprzednich artykułach. Efektami modernizacji będzie nie tylko dalszy rozwój kolei w zakresie oferty przewozowej, ale (może?) także poprawa tej bardzo nieciekawej sytuacji, związanej z przechodzeniem przez tory. Ekrany, które wzbudzają wiele kontrowersji będą sposobem na zatrzymanie nielegalnego przechodzenia przez tory. Dlaczego napisałem „może”? Ponieważ mam nadzieję, że sytuacja się poprawi, ale czas pokaże. Nie zdziwiłbym się, jeśli okazałoby się, że ekrany, posiadające wyjścia awaryjne, będą zdewastowane w celu stworzenia nowych przejść przez tory. Zresztą temat dewastacji mienia kolejowego przez osoby postronne to temat na osobny artykuł.  

Wiem też, że mogą pojawić się głosy, że osoba, która jest w stanie kryzysu psychicznego nie myśli racjonalnie. Okres jesienno – zimowy jest takim paskudnym okresem, kiedy na tle obniżonego nastroju zwiększa się liczba wypadków. Racja, ale jak dobrze się rozejrzymy, wypadki tego typu zdarzają się praktycznie cały rok i samobójstwa nie są tylko jedyną przyczyną. Większość tego typu jest powodowane przez nieuwagę, pośpiech, lenistwo, brak poszanowania przepisów. Mówię to z własnego doświadczenia, gdyż sam widziałem nie raz takie nieodpowiedzialne zachowania, a jeden raz pojawiłem się wręcz w odpowiednim miejscu, o odpowiednim czasie. Miałem, korzystając ze spaceru z psem, nagrać tylko przejazd pociągu PKP IC z lokomotywą EU160 na czele, a w efekcie nagrało się, jak krzykiem wręcz uratowałem dziewczynę przed wejściem pod pociąg.

W celu zobrazowania, dlaczego właściwy sposób przechodzenia przez tory jest tak ważny, przytoczę pewne dane. Na przestrzeni okresu grudzień 2023 – styczeń 2024 doszło do 3 wypadków na naszej linii kolejowej: 18 grudnia ubiegłego roku, 7 oraz 22 stycznia bieżącego, 2024 r. 

Wypadek z 18 grudnia miał miejsce na szlaku Warszawa Falenica – Warszawa Wawer, dokładniej pomiędzy przystankami Warszawa Miedzeszyn a Warszawa Radość. Spowodował następstwa w postaci opóźnienia łącznego w wysokości 1035 min, 25 pociągów było opóźnionych pierwotnie, 9 pociągów wtórnie, odwołano 10 pociągów.  

Wypadek z 7 stycznia bieżącego roku miał miejsce około godziny 21, znów na szlaku Warszawa Falenica – Warszawa Wawer, ale nie wiem dokładnie w którym miejscu. Wypadek spowodował opóźnienie 2 pociągów pierwotnie, 2 pociągów wtórnie, 2 pociągi były odwołane, to opóźnienia łączne pociągów wyniosły 114 min.  

Wypadek z 22 stycznia bieżącego roku miał miejsce kilka minut po godzinie 8 rano, niedaleko przystanku osobowego Warszawa Radość, na wysokości sklepu „Netto”. Spowodował on następstwa w postaci opóźnienia łącznego w wysokości 214 min, 22 pociągi były opóźnione, 3 wtórnie, a 16 pociągów zostało odwołanych. Jak łatwo można policzyć, suma opóźnień z tych 3 wypadków wynosi 1363 minuty, 49 pociągów było opóźnionych wtórnie, 14 pociągów wtórnie, odwołano razem 34 pociągi.  

Dane zacytowane wyżej pochodzą z Portalu Pasażera PKP PLK, a ja je tylko zbieram i opracowuję. To są koszta o których się nie mówi, bo płacimy je w podatkach, ale gdyby przeliczyć to wszystko na pieniądze… Zobaczcie Państwo sami – czy warto ryzykować?

Mam nadzieję, że mój artykuł wzbudzi refleksję na temat zagadnienia bezpieczeństwa własnego w zakresie szeroko pojętego ruchu drogowego. Z pytaniem „Czy warto ryzykować”? zostawiam Państwa – mam nadzieję, że refleksja przyjdzie sama.  

Data utworzenia: 26 stycznia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Zmiany w ruchu pociągów w dniach 2 – 9 grudnia 2023 [AKTUALIZACJA]
Warto poczytać
29 listopada 2023

Zmiany w ruchu pociągów w dniach 2 – 9 grudnia 2023 [AKTUALIZACJA]

Kamil Oroń
590 wyświetleń

Szanowni Państwo, zapewne słyszeliście już o tym, że w dniach 2-9 grudnia br, w związku z ostatnim etapem prac na szlaku Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer, tj. pracami przy przełączaniu urządzeń sterowania ruchem kolejowym, w dniach 2 – 9 grudnia nastąpią zmiany w ruchu pociągów. Postanowiłem stworzyć taki zbiorczy artykuł na ten temat.

Obsługa taborowa pociągów w okresie 10.12.2023 – 23.12/31.12.2023/9.03.2024
Warto poczytać
15 grudnia 2023

Obsługa taborowa pociągów w okresie 10.12.2023 – 23.12/31.12.2023/9.03.2024

Kamil Oroń
269 wyświetleń

Szanowni Czytelnicy, w dniu rozpoczęcia nowego, rocznego rozkładu jazdy, przekazuje Wam zestawienie taborowe pociągów Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa. Daty jakie podałem w tytule wynikają z tego, że zestawienie taborowe, jakie jest dostępne na stronie Kolei Mazowieckich jest na razie tylko do końca tego roku.

Modernizacja odcinka Warszawa Wawer – Otwock – kompendium informacji
Warto poczytać
31 października 2023

Modernizacja odcinka Warszawa Wawer – Otwock – kompendium informacji

Kamil Oroń
424 wyświetleń

Modernizacja naszej drogi żelaznej na całym odcinku od Warszawy Wschodniej do Otwocka, to temat, który od praktycznie 2017r elektryzuje lokalną społeczność. W 2018r napisałem pierwszy artykuł dla „Wiadomości Sąsiedzkich” na ten temat, ale postanowiłem przypomnieć i usystematyzować te informacje. Obecnie trwają ostatnie prace, aby wraz z grudniowym, rocznym rozkładem jazdy, zmodernizowanego szlaku od Warszawy Wawra do Warszawy Wschodniej. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda