Korzyści z czytania i pisania są powszechnie znane: doskonała aktywizacja mózgu, działanie uspokajające, a nawet terapeutyczne. Czytanie i pisanie wzbogaca słownictwo, czytelnik poszerza swoje horyzonty. Jednak przede wszystkim zarówno czytanie, jak i pisanie to doskonała przygoda.
Korzyści z czytania i pisania są powszechnie znane: doskonała aktywizacja mózgu, działanie uspokajające, a nawet terapeutyczne. Czytanie i pisanie wzbogaca słownictwo, czytelnik poszerza swoje horyzonty. Jednak przede wszystkim zarówno czytanie, jak i pisanie to doskonała przygoda.
Pośród półek z książkami w Centrum Aktywności „Na Spokojnej” zagościły trzy autorki – Kasia Bulicz-Kasprzak, Sandra Borowicka i Monika Chodorowska. Podczas spotkania, jako gość niespodzianka, wyłoniła się z tłumu czwarta autorka – Anna Brengos.
Klimatyczna sceneria i ciekawe osobowości do tego stopnia oczarowały uczestników spotkania, że trudno było rozeznać, co działo się naprawdę, a co było fikcją literacką.
Skąd autorki czerpią inspiracje i pomysły do swoich książek? Dlaczego piszą? Jak zacząć swoją własną przygodę z twórczością?
Może po prostu tak:
„Prowadzę zwyczajne życie. Zimny psi nos dotyka mojej stopy. Jest siódma. Doskonała pora na pierwszy spacer. Tak zaczyna się mój dzień” (Kasia Bulicz-Kasprzak). Ciąg dalszy tej historii może napisać każdy i do tego właśnie zachęcały uczestników spotkania autorki.
Nie trzeba było długo czekać na pierwsze owoce spotkania. Autorki szybko zaraziły pasją uczestników, którzy zaczęli „kreślić” pierwsze teksty na kolanach. I oto powstał wiersz o jednej z autorek.
Kto to taki ta Monika?
A Monika??? - psoty fika.
Niespokojne jest z niej dziewczę,
Czym zaskoczy nas tu jeszcze?
Uczy, pływa, podróżuje,
Dobre rady nam wskazuje.
Przez lat wiele cicha myszka,
Aż tu nagle… prozaistka!
Nie została weterynarzem,
Ale za to jest pisarzem.
Felietony, opowiadania
Pisała bez opamiętania.
Konkursy, festiwale, przedstawienia,
odeszły w dal… zapomnienia.
Teraz kino i pisanie,
I niech już tak zostanie.
Wyśpiewuje, recytuje,
„Na straganie” deklamuje.
A w Rogóźnie? drogie panie,
Tam jest azyl na pisanie.
Oto właśnie jest Monika,
Której książkę możesz czytać.
Bomba
Data utworzenia: 14 lutego 2020
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Już 18 maja odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów. W tym roku 312 warszawskich instytucji otworzy się dla zainteresowanych za darmo, organizując 336 wydarzeń. Jak zawsze, największe zainteresowanie przewidywane jest dla największych placówek. Muzeum Narodowe, Zachęta czy Polin bez wątpliwości przyjmą tysiące gości. Sposób na uniknięcie tłumów jest prosty - wystarczy odwiedzić mniej konwencjonalne atrakcje. Na szczęście, dzielnica Wawer zapewni nam taką możliwość, udostępniając dwie placówki: Murowankę oraz publiczną bibliotekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?