Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

FABRYKA SZTUKI 2.0

Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.
Redakcja
499 wyświetleń
Kultura
15 stycznia 2021
FABRYKA SZTUKI 2.0
Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.

Inicjatorem projektu była młodzież z Wawra i Grupa Artystyczna OP ART, spotykająca się w Międzylesiu podczas zajęć na temat sztuki nowoczesnej. Postanowili on kontynuować artystyczny projekt realizowany w 2019 roku.
Bohaterem jest ponownie Kazimierz Szpotański, wizjonerski przedsiębiorca z warszawskiego Międzylesia. Jego życie (1887-1966) to niezwykły przykład pokonywania trudności, spełniania marzeń, wytrwałości wobec okrucieństw historii. W artystycznej interpretacji dzieciaków z Wawra zyskało wymiar legendy.
Celem projektu było z jednej strony angażowanie młodzieży do tworzenia autorskich proejktów z wykorzystaniem najnowszych technologii, z drugiej przekazywanie treści historycznych i wzmacnianie poczucia dumy z lokalnego dziedzictwa. Merytoryczna warstwa projektu dotyczyła dokonań naukowych, technologicznych i społecznych inżyniera.
Po czterech miesiącach pracy grupy 11-19 latków
  • powstał piękny film animowany o losach Szpotańskiego i instalacja z technicznych skarbów pozyskanych od Instytutu Elektrotechniki.
  • odbył się cykl warsztatów dla młodzieży i wieńcząca je debata o patriotyzmie i internecie, przeprowadzona online.
  • uruchomiono stronę internetową http://szpotanski.edu.pl/
  • wydano serię pocztówek z rysunków filmowych
  • stworzono bogatą filmową i fotograficzną dokumentację działań
Partnerami w działaniach było Ferio Wawer, mieszczące się w budynku dawnej fabryki Szpotańskiego oraz Wawerska Szkoła Realna.
Realizacją zajmowali się animatorzy z WCK- koordynator Bogumiła Stachurska, Ewa Andrearczyk, Patryk Kuś, dokumentacje opracowała Dorota Choińska. Towarzyszyli im profesjonalni artyści: Edyta Bystroń- rysowniczka, autorka komiksów, Michał Zieliński – reżyser i montażysta, Michał Stańczyk- fotograf i filmowiec, Paweł Brzeski- artysta plastyk, konstruktor, identyfikację wizualną opracował Łukasz Ozon na podstawie koncepcji Edyty Bystroń.
Projekt sfinansowało Muzeum Historii Polski ze środków programu Patriotyzm Jutra.
 
FABRYKA SZTUKI 2.0 https://www.youtube.com/watch?v=7OGjTxtlt4k

Data utworzenia: 15 stycznia 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Nowy mural na wawerskim Zastowie
Kultura
8 września 2024

Nowy mural na wawerskim Zastowie

Mikołaj Próchniak
1223 wyświetleń

Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września. 

Ruszyły zgłoszenia na Stypendium Artystyczne m. st. Warszawy. Aplikować mogą też debiutanci
Kultura
23 sierpnia 2024

Ruszyły zgłoszenia na Stypendium Artystyczne m. st. Warszawy. Aplikować mogą też debiutanci

Mikołaj Próchniak
1163 wyświetleń

Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.
Kultura
26 czerwca 2024

Noc Muzeów 2024 w Stacji Muzeum oraz wystawa „Koleją na Wakacje”.

Kamil Oroń
1073 wyświetleń

Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda