Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

FABRYKA SZTUKI 2.0

Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.
Redakcja
417 wyświetleń
Kultura
15 stycznia 2021
FABRYKA SZTUKI 2.0
Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.

Inicjatorem projektu była młodzież z Wawra i Grupa Artystyczna OP ART, spotykająca się w Międzylesiu podczas zajęć na temat sztuki nowoczesnej. Postanowili on kontynuować artystyczny projekt realizowany w 2019 roku.
Bohaterem jest ponownie Kazimierz Szpotański, wizjonerski przedsiębiorca z warszawskiego Międzylesia. Jego życie (1887-1966) to niezwykły przykład pokonywania trudności, spełniania marzeń, wytrwałości wobec okrucieństw historii. W artystycznej interpretacji dzieciaków z Wawra zyskało wymiar legendy.
Celem projektu było z jednej strony angażowanie młodzieży do tworzenia autorskich proejktów z wykorzystaniem najnowszych technologii, z drugiej przekazywanie treści historycznych i wzmacnianie poczucia dumy z lokalnego dziedzictwa. Merytoryczna warstwa projektu dotyczyła dokonań naukowych, technologicznych i społecznych inżyniera.
Po czterech miesiącach pracy grupy 11-19 latków
  • powstał piękny film animowany o losach Szpotańskiego i instalacja z technicznych skarbów pozyskanych od Instytutu Elektrotechniki.
  • odbył się cykl warsztatów dla młodzieży i wieńcząca je debata o patriotyzmie i internecie, przeprowadzona online.
  • uruchomiono stronę internetową http://szpotanski.edu.pl/
  • wydano serię pocztówek z rysunków filmowych
  • stworzono bogatą filmową i fotograficzną dokumentację działań
Partnerami w działaniach było Ferio Wawer, mieszczące się w budynku dawnej fabryki Szpotańskiego oraz Wawerska Szkoła Realna.
Realizacją zajmowali się animatorzy z WCK- koordynator Bogumiła Stachurska, Ewa Andrearczyk, Patryk Kuś, dokumentacje opracowała Dorota Choińska. Towarzyszyli im profesjonalni artyści: Edyta Bystroń- rysowniczka, autorka komiksów, Michał Zieliński – reżyser i montażysta, Michał Stańczyk- fotograf i filmowiec, Paweł Brzeski- artysta plastyk, konstruktor, identyfikację wizualną opracował Łukasz Ozon na podstawie koncepcji Edyty Bystroń.
Projekt sfinansowało Muzeum Historii Polski ze środków programu Patriotyzm Jutra.
 
FABRYKA SZTUKI 2.0 https://www.youtube.com/watch?v=7OGjTxtlt4k

Data utworzenia: 15 stycznia 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Kultura
28 kwietnia 2024

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mikołaj Próchniak
779 wyświetleń

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”
Kultura
20 marca 2024

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”

Maja Parysek
664 wyświetleń

Po hucznych karnawałowych zabawach w stylu Bollywood i Hollywood marzec rozpoczęliśmy koncertem z okazji Święta Kobiet. Wystąpiła dwójka utalentowanych artystów – wokalistka Antonina Kiepuszewska oraz pianista Piotr Rokitnicki. W repertuarze znalazły się wspaniałe arie operowe i przeboje operetkowe oraz znane standardy musicalowe.

Powstał Rembertowski Klub Filmowy
Kultura
20 marca 2024

Powstał Rembertowski Klub Filmowy

Redakcja
760 wyświetleń

Dla wielbicieli dobrego kina pojawiła się nowa okazja do oglądania filmów. Co miesiąc Rembertowski Klub Filmowy organizuje seanse dla dorosłych oraz dla dzieci, gdzie prezentowane są największe hity kinowe.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda