Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

FABRYKA SZTUKI 2.0

Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.
Redakcja
611 wyświetleń
Kultura
15 stycznia 2021
FABRYKA SZTUKI 2.0
Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.

Inicjatorem projektu była młodzież z Wawra i Grupa Artystyczna OP ART, spotykająca się w Międzylesiu podczas zajęć na temat sztuki nowoczesnej. Postanowili on kontynuować artystyczny projekt realizowany w 2019 roku.
Bohaterem jest ponownie Kazimierz Szpotański, wizjonerski przedsiębiorca z warszawskiego Międzylesia. Jego życie (1887-1966) to niezwykły przykład pokonywania trudności, spełniania marzeń, wytrwałości wobec okrucieństw historii. W artystycznej interpretacji dzieciaków z Wawra zyskało wymiar legendy.
Celem projektu było z jednej strony angażowanie młodzieży do tworzenia autorskich proejktów z wykorzystaniem najnowszych technologii, z drugiej przekazywanie treści historycznych i wzmacnianie poczucia dumy z lokalnego dziedzictwa. Merytoryczna warstwa projektu dotyczyła dokonań naukowych, technologicznych i społecznych inżyniera.
Po czterech miesiącach pracy grupy 11-19 latków
  • powstał piękny film animowany o losach Szpotańskiego i instalacja z technicznych skarbów pozyskanych od Instytutu Elektrotechniki.
  • odbył się cykl warsztatów dla młodzieży i wieńcząca je debata o patriotyzmie i internecie, przeprowadzona online.
  • uruchomiono stronę internetową http://szpotanski.edu.pl/
  • wydano serię pocztówek z rysunków filmowych
  • stworzono bogatą filmową i fotograficzną dokumentację działań
Partnerami w działaniach było Ferio Wawer, mieszczące się w budynku dawnej fabryki Szpotańskiego oraz Wawerska Szkoła Realna.
Realizacją zajmowali się animatorzy z WCK- koordynator Bogumiła Stachurska, Ewa Andrearczyk, Patryk Kuś, dokumentacje opracowała Dorota Choińska. Towarzyszyli im profesjonalni artyści: Edyta Bystroń- rysowniczka, autorka komiksów, Michał Zieliński – reżyser i montażysta, Michał Stańczyk- fotograf i filmowiec, Paweł Brzeski- artysta plastyk, konstruktor, identyfikację wizualną opracował Łukasz Ozon na podstawie koncepcji Edyty Bystroń.
Projekt sfinansowało Muzeum Historii Polski ze środków programu Patriotyzm Jutra.
 
FABRYKA SZTUKI 2.0 https://www.youtube.com/watch?v=7OGjTxtlt4k

Data utworzenia: 15 stycznia 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Finał projektu „WesołART”
Kultura
27 listopada 2024

Finał projektu „WesołART”

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła
1316 wyświetleń

WesołART to projekt dla młodzieży w wieku 13-19 lat o charakterze edukacyjnym, kreatywnym i artystycznym, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejścia do mody poprzez przeróbkę i odnowę istniejących ubrań. Od września do października 2024 r. uczestnicy pod okiem instruktorów przekształcali wybrane przez siebie elementy garderoby w unikalne, samodzielnie zaprojektowane dzieła, udowadniając, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne, pomysł i kreatywność. 

Antysmogowy mural odsłonięty na Wawrze. Na nim Franciszek Pieczka
Kultura
26 września 2024

Antysmogowy mural odsłonięty na Wawrze. Na nim Franciszek Pieczka

Mikołaj Próchniak
3964 wyświetleń

Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska. 

Nowy mural na wawerskim Zastowie
Kultura
8 września 2024

Nowy mural na wawerskim Zastowie

Mikołaj Próchniak
3597 wyświetleń

Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda