Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

FABRYKA SZTUKI 2.0

Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.
Redakcja
461 wyświetleń
Kultura
15 stycznia 2021
FABRYKA SZTUKI 2.0
Druga edycja młodzieżowego projektu Fabryka Sztuki 2.0 odbywała się od lipca do listopada 2020 roku w Wawerskiej Strefie Kultury.

Inicjatorem projektu była młodzież z Wawra i Grupa Artystyczna OP ART, spotykająca się w Międzylesiu podczas zajęć na temat sztuki nowoczesnej. Postanowili on kontynuować artystyczny projekt realizowany w 2019 roku.
Bohaterem jest ponownie Kazimierz Szpotański, wizjonerski przedsiębiorca z warszawskiego Międzylesia. Jego życie (1887-1966) to niezwykły przykład pokonywania trudności, spełniania marzeń, wytrwałości wobec okrucieństw historii. W artystycznej interpretacji dzieciaków z Wawra zyskało wymiar legendy.
Celem projektu było z jednej strony angażowanie młodzieży do tworzenia autorskich proejktów z wykorzystaniem najnowszych technologii, z drugiej przekazywanie treści historycznych i wzmacnianie poczucia dumy z lokalnego dziedzictwa. Merytoryczna warstwa projektu dotyczyła dokonań naukowych, technologicznych i społecznych inżyniera.
Po czterech miesiącach pracy grupy 11-19 latków
  • powstał piękny film animowany o losach Szpotańskiego i instalacja z technicznych skarbów pozyskanych od Instytutu Elektrotechniki.
  • odbył się cykl warsztatów dla młodzieży i wieńcząca je debata o patriotyzmie i internecie, przeprowadzona online.
  • uruchomiono stronę internetową http://szpotanski.edu.pl/
  • wydano serię pocztówek z rysunków filmowych
  • stworzono bogatą filmową i fotograficzną dokumentację działań
Partnerami w działaniach było Ferio Wawer, mieszczące się w budynku dawnej fabryki Szpotańskiego oraz Wawerska Szkoła Realna.
Realizacją zajmowali się animatorzy z WCK- koordynator Bogumiła Stachurska, Ewa Andrearczyk, Patryk Kuś, dokumentacje opracowała Dorota Choińska. Towarzyszyli im profesjonalni artyści: Edyta Bystroń- rysowniczka, autorka komiksów, Michał Zieliński – reżyser i montażysta, Michał Stańczyk- fotograf i filmowiec, Paweł Brzeski- artysta plastyk, konstruktor, identyfikację wizualną opracował Łukasz Ozon na podstawie koncepcji Edyty Bystroń.
Projekt sfinansowało Muzeum Historii Polski ze środków programu Patriotyzm Jutra.
 
FABRYKA SZTUKI 2.0 https://www.youtube.com/watch?v=7OGjTxtlt4k

Data utworzenia: 15 stycznia 2021

zobacz również

Czytaj więcej

Kulturalne opcje na czerwiec w Rembertowie
Kultura
3 czerwca 2024

Kulturalne opcje na czerwiec w Rembertowie

Mikołaj Próchniak
744 wyświetleń

"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"

 

Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji. 

Stanisław Moniuszko w WCK Falenica
Kultura
21 maja 2024

Stanisław Moniuszko w WCK Falenica

Kamil Oroń
685 wyświetleń

W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.  

Noc Muzeów na Wawrze. Wydarzenia w Murowance i Bibliotece Publicznej
Kultura
9 maja 2024

Noc Muzeów na Wawrze. Wydarzenia w Murowance i Bibliotece Publicznej

Mikołaj Próchniak
748 wyświetleń

Już 18 maja odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów. W tym roku 312 warszawskich instytucji otworzy się dla zainteresowanych za darmo, organizując 336 wydarzeń. Jak zawsze, największe zainteresowanie przewidywane jest dla największych placówek. Muzeum Narodowe, Zachęta czy Polin bez wątpliwości przyjmą tysiące gości. Sposób na uniknięcie tłumów jest prosty - wystarczy odwiedzić mniej konwencjonalne atrakcje. Na szczęście, dzielnica Wawer zapewni nam taką możliwość, udostępniając dwie placówki: Murowankę oraz publiczną bibliotekę. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda