System informatyczny zbudowany przez pracowników Tramwajów Warszawskich zbiera z wykorzystaniem GPS dane o pozycji wagonów na trasie. Gdy tramwaj dojeżdża do skrzyżowania, system z pomocą algorytmu przełącza sygnalizację tak, by nie czekał on na zielone światło. Przetwarzanie danych odbywa się w chmurze, do której trafiają również inne dane pomagające skrócić czas przejazdu tramwajów.
10 minut oszczędności dla pasażera dziewiątki
Już wkrótce zielona fala zadziała na Grochowie. Zaplanowano, że pięć skrzyżowań (z Grenadierów, Międzyborską, Kinową, Międzynarodową i Saską) będzie objętych systemem zielonej fali. Łączny czas przejazdu linii 9 między pętlami dzięki zielonej skróci się o około 10 minut.
Dlaczego system GPS?
Jeszcze niedawno budowa zielonej fali oznaczała, że na torach trzeba było zakładać czujniki wykrywające nadjeżdżające tramwaje z odległości nawet kilkuset metrów. Koszt budowy takiej instalacji na jednym skrzyżowaniu wynosił nawet kilkaset tysięcy złotych. Oznaczało to także budowę podziemnych instalacji, a nawet rozkopywanie ulic. Dzięki wykorzystaniu systemu GPS tradycyjne czujniki montowane są tylko w rejonie skrzyżowania – o ile nie zostały wcześniej zamontowane.
Terminy i koszty
Włączenie zielonej fali na al. Waszyngtona będzie kosztowało około 400 tysięcy złotych. Wybrany wykonawca będzie miał 3 miesiące na przeprowadzenie zaplanowanych prac.
Plany
Docelowo system ma objąć wszystkie warszawskie skrzyżowania z torowiskami i sygnalizacją świetlną. Na koniec roku 2021 Tramwaje Warszawskie planują objąć zieloną falą dla tramwajów minimum 75% takich skrzyżowań. Z kolei w roku 2022, priorytetem dla tramwajów ma zostać objętych minimum 90% skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.
Data utworzenia: 15 stycznia 2021
Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?