Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Butelkomatowy absurd

Postały 4 miesiące, po czym... zostały zdemontowane. Chodzi o Butelkomat pod wawerskim Urzędem Dzielnicy, który zakończył swój żywot kilka dni temu. Jaki jest sens jakiegokolwiek projektu w Budżecie Obywatelskim, jeśli musi zostać zakończony po wyczerpaniu środków?

Maurycy Jędrzejewski
491 wyświetleń
Samorząd
8 stycznia 2024
Butelkomatowy absurd
Grafika: Dzielnica Wawer na Facebooku

Wyczerpaliśmy środki, które były przeznaczone na realizację tego zadania, musieliśmy więc usunąć butelkomaty. Nadal możesz jednak dbać o planetę! - pisze na swoim Facebooku Urząd Dzielnicy Wawer. Nie sposób jednak nie widzieć surrealizmu tej sytuacji. Stanęło ich, butelkomatów, we wrześniu kilka na terenie Wawra. Pustą butelkę wrzucało się, a w zamian maszyna wypluwała 10 groszy. Pomysł prosty i skuteczny, w sąsiednich Niemczech działający na wielką skalę w całym kraju już od lat. Wbrew wątpliwościom sceptyków, wawerska machina nie upadła przez osoby w kryzysie bezdomności zbierające butelki celem otrzymania złotówki, a przez to, że strumyk pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego prędko wysechł. 

W związku z tym po co stawiać butelkomat, jeśli ma stać zaledwie kilka miesięcy? Urząd sugeruje, aby zwyczajnie zgłosić nowy projekt na przyszły rok, ale taka zabawa w kotka i myszkę z włączaniem i wyłączaniem machiny to czysty absurd. Do tej pory butelkomat wydawał do 1500 złotych miesięcznie i po tym czasie zwyczajnie przestawał wypłacać pieniądze, przyjmując tylko butelki. Koszt projektu wyniósł 600 tysięcy złotych. Czy nie lepiej wobec tego, aby Dzielnica przejęła koszt tych półtora tysiąca złotych miesięcznie albo nawet zupełnie nie wypłacały kaucji, zostawiając machiny? Demontaż też kosztuje, a sugerowane rozwiązanie, czyli ponowne stawianie butelkomatów jest marnotrawcze i kosztowne. 

Od 1 stycznia 2025, jak zauważa Urząd, "Każda butelka plastikowa (do 3 l), szklana (do 1,5 l) i metalowa puszka (do 1 l) będzie objęta kaucją." Mamy więc jeszcze rok - ale nawet pomimo tego, czy warto zwyczajnie porzucić Butelkomaty? Zostały przecież przyjęte bardzo ciepło przez wawerską społeczność, często było wskazywane, że warto wprowadzić takie maszyny na szeroką skalę. Wprowadźmy więc - bądźmy zmianą, którą chcemy widzieć. 

Data utworzenia: 8 stycznia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska
Warto poczytać
4 czerwca 2024

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska

Mikołaj Próchniak
154 wyświetleń
Zmiany w kursowaniu pociągów w maju i czerwcu 2024 [SPROSTOWANIE 29.05.2024]
Warto poczytać
29 maja 2024

Zmiany w kursowaniu pociągów w maju i czerwcu 2024 [SPROSTOWANIE 29.05.2024]

Kamil Oroń
609 wyświetleń

Szanowni Czytelnicy, jak zawsze spieszę z garścią niezbędnych informacji o kursowaniu pociągów w maju i czerwcu – nie tylko na naszej linii, ale też dalej. Oto jakie zmiany czekają nas już niedługo.

Wawer inwestuje w energię słoneczną
8 listopada 2023

Wawer inwestuje w energię słoneczną

Redakcja
405 wyświetleń

Wawer coraz bardziej ekologiczny! Od lat zarząd dzielnicy inwestuje w zieloną energię, instalując w panele fotowoltaiczne na dachach budynków urzędowych i oświaty.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda