Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Butelkomatowy absurd

Postały 4 miesiące, po czym... zostały zdemontowane. Chodzi o Butelkomat pod wawerskim Urzędem Dzielnicy, który zakończył swój żywot kilka dni temu. Jaki jest sens jakiegokolwiek projektu w Budżecie Obywatelskim, jeśli musi zostać zakończony po wyczerpaniu środków?

Maurycy Jędrzejewski
254 wyświetleń
Samorząd
8 stycznia 2024
Butelkomatowy absurd
Grafika: Dzielnica Wawer na Facebooku

Wyczerpaliśmy środki, które były przeznaczone na realizację tego zadania, musieliśmy więc usunąć butelkomaty. Nadal możesz jednak dbać o planetę! - pisze na swoim Facebooku Urząd Dzielnicy Wawer. Nie sposób jednak nie widzieć surrealizmu tej sytuacji. Stanęło ich, butelkomatów, we wrześniu kilka na terenie Wawra. Pustą butelkę wrzucało się, a w zamian maszyna wypluwała 10 groszy. Pomysł prosty i skuteczny, w sąsiednich Niemczech działający na wielką skalę w całym kraju już od lat. Wbrew wątpliwościom sceptyków, wawerska machina nie upadła przez osoby w kryzysie bezdomności zbierające butelki celem otrzymania złotówki, a przez to, że strumyk pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego prędko wysechł. 

W związku z tym po co stawiać butelkomat, jeśli ma stać zaledwie kilka miesięcy? Urząd sugeruje, aby zwyczajnie zgłosić nowy projekt na przyszły rok, ale taka zabawa w kotka i myszkę z włączaniem i wyłączaniem machiny to czysty absurd. Do tej pory butelkomat wydawał do 1500 złotych miesięcznie i po tym czasie zwyczajnie przestawał wypłacać pieniądze, przyjmując tylko butelki. Koszt projektu wyniósł 600 tysięcy złotych. Czy nie lepiej wobec tego, aby Dzielnica przejęła koszt tych półtora tysiąca złotych miesięcznie albo nawet zupełnie nie wypłacały kaucji, zostawiając machiny? Demontaż też kosztuje, a sugerowane rozwiązanie, czyli ponowne stawianie butelkomatów jest marnotrawcze i kosztowne. 

Od 1 stycznia 2025, jak zauważa Urząd, "Każda butelka plastikowa (do 3 l), szklana (do 1,5 l) i metalowa puszka (do 1 l) będzie objęta kaucją." Mamy więc jeszcze rok - ale nawet pomimo tego, czy warto zwyczajnie porzucić Butelkomaty? Zostały przecież przyjęte bardzo ciepło przez wawerską społeczność, często było wskazywane, że warto wprowadzić takie maszyny na szeroką skalę. Wprowadźmy więc - bądźmy zmianą, którą chcemy widzieć. 

Data utworzenia: 8 stycznia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów RJ 2023/24
Warto poczytać
20 lutego 2024

Marcowa korekta rozkładu jazdy pociągów RJ 2023/24

Kamil Oroń
281 wyświetleń

Połowa lutego już za nami, a przed nami ważne informacje: od 10 marca wchodzi nowa korekta rozkładu jazdy.

Modernizacja kolejowej linii średnicowej w Warszawie – co dalej?
Warto poczytać
15 lutego 2024

Modernizacja kolejowej linii średnicowej w Warszawie – co dalej?

Kamil Oroń
226 wyświetleń

Sprawny transport publiczny to w aglomeracji warszawskiej podstawa. Od wielu lat realizowany jest szeroko zakrojony program rozwoju tego transportu, którego transport szynowy jest częścią. Udało się już wiele – sporo linii kolejowych w kolejowym węźle warszawskim zmieniło się na plus, ale nie można spoczywać na laurach. Kluczową dla węzła warszawskiego linią kolejową jest tak zwana linia średnicowa, czyli linia kolejowa, która biegnie przez ścisłe centrum miasta. Modernizacja tej właśnie linii kolejowej jest tematem artykułu.  

Miejskie Punkty Elektroodpadów także na Pradze-Południe
Samorząd
4 grudnia 2023

Miejskie Punkty Elektroodpadów także na Pradze-Południe

Redakcja
408 wyświetleń

Miejskie Punkty Elektroodpadów, które w ostatnich miesiącach zaczęły się pojawiać w Rembertowie czy Wesołej, podbijają teraz Pragę-Południe.  

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda