Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” ks. Jan Twardowski

Dnia 27 marca 2020 r. w wieku 95 lat odeszła od nas na wieczny spoczynek Pani Krystyna Batycka – żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie „Chinka” – uczestnik Powstania Warszawskiego - mieszkanka dzielnicy Wesoła
Redakcja
551 wyświetleń
Historia
27 maja 2020
Dnia 27 marca 2020 r. w wieku 95 lat odeszła od nas na wieczny spoczynek Pani Krystyna Batycka – żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie „Chinka” – uczestnik Powstania Warszawskiego - mieszkanka dzielnicy Wesoła 
 
Trudny okres wczesnej młodości Pani Krystyny wplótł się w bolesny czas wojny i okupacji. Już jako czternastoletnia harcerka niosła pomoc żołnierzom odjeżdżającym na front w sierpniu 1939 roku. Harcerstwo traktowała bardzo poważnie, jako swój młodzieńczy, a także obywatelski obowiązek. Rok 1941 to czas, kiedy podjęła decyzję o wstąpieniu do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej Armii Krajowej. Po złożeniu przysięgi akowskiej, ukończeniu kursu sanitarnego i odbyciu praktyki w szpitalu wolskim wybrała służbę sanitariuszki. 
 
Śp. Krystyna nigdy nie miała wątpliwości, że udział w Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim był jej obywatelskim obowiązkiem. Jak sama mówiła „Ja jestem dziedzicznie obciążona patriotyzmem. Urodziłam się 29 listopada w rocznicę Powstania Listopadowego, mój dziadek był powstańcem w 1863 r., ojciec i brat również walczyli o niepodległą Polskę, a więc i ja musiałam być powstańcem”. 
 
Śp. Krystyna, kierując się żywym wiecznie hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna, przetrwała wojenne piekło. Jako sanitariuszka niosła pomoc rannym żołnierzom i powstańcom, a w swoich opowiadaniach seniorki dała piękne świadectwo o ludziach tamtych lat. Mówiła: „Nigdy nie czułam się tak potrzebna. Widziałam tyle ludzkiego zaangażowania o los Ojczyzny, tyle dobrej woli i wzajemnego szacunku, tyle bohaterstwa i wzajemnej życzliwości. Właściwie bardzo Bogu dziękuję, że mogłam to przeżyć”. 
 
Śp. Krystyna pozostanie w naszej pamięci jako osoba bardzo miła, serdeczna, życzliwa, skromna i kochająca ludzi. 
 
Uroczystość pogrzebowa odbyła się 7 kwietnia 2020 r. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziny, za to że pomimo trudnego czasu pandemii mogliśmy uczestniczyć we Mszy Świętej pogrzebowej za pośrednictwem mediów społecznościowych. 
 
 
Anna Kucharczyk Dzielnicowa Rada Seniorów

Data utworzenia: 27 maja 2020

zobacz również

Czytaj więcej

Pomóżcie nam zidentyfikować to zdjęcie!
Historia
13 stycznia 2023

Pomóżcie nam zidentyfikować to zdjęcie!

Redakcja
208 wyświetleń
Jakiś czas temu dostaliśmy od naszej czytelniczki takie zdjęcie. Jak sama pisze, jego autorem jest najpewniej jej dziadek. Na fotografii widać mały, ceglany domek. Wedle ustaleń czytelniczki w Międzylesiu znajdowała się niegdyś huta. Jeśli macie jakieś pomysły lub propozycje, gdzie została wykonana ta fotografia i co się na niej znajduje, zachęcamy do dzielenie się nimi w komentarzach.
 
fot.Edward Piwocki
Nikola Tesla z sąsiedztwa – Kazimierz Szpotański
Historia
10 stycznia 2023

Nikola Tesla z sąsiedztwa – Kazimierz Szpotański

Redakcja
241 wyświetleń
Naukowiec, człowiek–pozytywista, społecznik, patriota. Jego zdaniem Rzeczpospolita nie mogła odrodzić się tylko walką – wcześniej należało zadbać o rozwój gospodarczy i techniczny Jej ziem, by już jako niepodległe państwo była samowystarczalna i miała mocną pozycję w tej dziedzinie. Sądził, że nie byłoby to możliwe bez elektryfikacji całego kraju, do czego dążył. Mowa tu o Kazimierzu Szpotańskim – założycielu Fabryki Aparatów Elektrycznych, której jedna z filii znajdowała się w Międzylesiu.
Wirtualny spacer po Wesołej
Historia
29 grudnia 2022

Wirtualny spacer po Wesołej

Redakcja
287 wyświetleń
Muzeum Warszawy i Biblioteka Publiczna w Wesołej połączyły siły i zrealizowały świetny projekt: wirtualną wycieczkę po Wesołej. Inicjatywa powstała z okazji 20-lecia powstania dzielnicy i obejmuje okres od czasów przedwojennych aż do dziś. Wycieczka ma formę pół-analogową, tzn.: potrzebujecie słuchawek i telefonu komórkowego oraz jakiejś formy transportu. Wystarczy że wejdziecie na stronę
Muzeum Warszawy, a następnie zaczniecie iść wyznaczoną trasą. Miłej zabawy!

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda