Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych” ks. Jan Twardowski

Dnia 27 marca 2020 r. w wieku 95 lat odeszła od nas na wieczny spoczynek Pani Krystyna Batycka – żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie „Chinka” – uczestnik Powstania Warszawskiego - mieszkanka dzielnicy Wesoła
Redakcja
668 wyświetleń
Historia
27 maja 2020
Dnia 27 marca 2020 r. w wieku 95 lat odeszła od nas na wieczny spoczynek Pani Krystyna Batycka – żołnierz Armii Krajowej o pseudonimie „Chinka” – uczestnik Powstania Warszawskiego - mieszkanka dzielnicy Wesoła 
 
Trudny okres wczesnej młodości Pani Krystyny wplótł się w bolesny czas wojny i okupacji. Już jako czternastoletnia harcerka niosła pomoc żołnierzom odjeżdżającym na front w sierpniu 1939 roku. Harcerstwo traktowała bardzo poważnie, jako swój młodzieńczy, a także obywatelski obowiązek. Rok 1941 to czas, kiedy podjęła decyzję o wstąpieniu do Związku Walki Zbrojnej, późniejszej Armii Krajowej. Po złożeniu przysięgi akowskiej, ukończeniu kursu sanitarnego i odbyciu praktyki w szpitalu wolskim wybrała służbę sanitariuszki. 
 
Śp. Krystyna nigdy nie miała wątpliwości, że udział w Armii Krajowej i Powstaniu Warszawskim był jej obywatelskim obowiązkiem. Jak sama mówiła „Ja jestem dziedzicznie obciążona patriotyzmem. Urodziłam się 29 listopada w rocznicę Powstania Listopadowego, mój dziadek był powstańcem w 1863 r., ojciec i brat również walczyli o niepodległą Polskę, a więc i ja musiałam być powstańcem”. 
 
Śp. Krystyna, kierując się żywym wiecznie hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna, przetrwała wojenne piekło. Jako sanitariuszka niosła pomoc rannym żołnierzom i powstańcom, a w swoich opowiadaniach seniorki dała piękne świadectwo o ludziach tamtych lat. Mówiła: „Nigdy nie czułam się tak potrzebna. Widziałam tyle ludzkiego zaangażowania o los Ojczyzny, tyle dobrej woli i wzajemnego szacunku, tyle bohaterstwa i wzajemnej życzliwości. Właściwie bardzo Bogu dziękuję, że mogłam to przeżyć”. 
 
Śp. Krystyna pozostanie w naszej pamięci jako osoba bardzo miła, serdeczna, życzliwa, skromna i kochająca ludzi. 
 
Uroczystość pogrzebowa odbyła się 7 kwietnia 2020 r. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziny, za to że pomimo trudnego czasu pandemii mogliśmy uczestniczyć we Mszy Świętej pogrzebowej za pośrednictwem mediów społecznościowych. 
 
 
Anna Kucharczyk Dzielnicowa Rada Seniorów

Data utworzenia: 27 maja 2020

zobacz również

Czytaj więcej

Hubal wiecznie żywy
Historia
7 września 2024

Hubal wiecznie żywy

Ewa Szlage
1877 wyświetleń

Mjr. Henryk Dobrzański ps. „Hubal” to jedna z wielu znaczących postaci w historii Polski w czasie II wojny światowej. Ten tekst składa się z dwóch artykułów na temat uroczystości upamiętniających jego pobyt we wsi Krubki-Górki.

Muzeum Emigracji w Gdyni
Historia
27 sierpnia 2024

Muzeum Emigracji w Gdyni

Kamil Oroń
2197 wyświetleń

Zacznę ten artykuł od prozaicznego stwierdzenia - podróże kształcą. Mam o tyle szczęście, że ilekroć odwiedzam rodzinę w Sopocie, mam okazję poznawać Trójmiasto jako turysta. W tym roku odwiedziłem bardzo ciekawą placówkę muzealną pod nazwą „Muzeum Emigracji”.  

Ruiny Synagogi Goldberów odnalezione w Otwocku. Czym była dla społeczności żydowskiej?
Historia
24 lipca 2024

Ruiny Synagogi Goldberów odnalezione w Otwocku. Czym była dla społeczności żydowskiej?

Mikołaj Próchniak
3666 wyświetleń

Podczas budowy ścieżki rowerowej naprzeciwko Otwockiego ratusza odnaleziono szczątki synagogi Goldbergów, zburzonej w 1940 roku. Budynek w latach świetności potrafił gościć 650 wiernych, a jego progi stanowiły kluczową przystań dla otwockiej społeczności żydowskiej. Teraz, odkrycie jego szczątków daje szansę na przypomnienie sobie bogatej historii przedwojennej linii Otwockiej. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda