Od pomiaru temperatury pacjentów i personelu, poprzez selekcję osób wchodzących, regulację ruchu, transport i rozładunek medykamentów, organizację tymczasowych izb przyjęć, dekontaminację pomieszczeń, aż po pobieranie wymazów – to zakres wsparcia jakiego udzielają terytorialsi i podchorążowie Akademii Wojskowych w ponad stu szpitalach i placówkach medycznych na terenie całego kraju.
Wszędzie tam, gdzie żołnierze Obrony Terytorialnej pełnią służbę, w znacznym stopniu odciążają personel medyczny. Dzięki temu pielęgniarki i ratownicy medyczni mogą skupić się na ratowaniu zdrowia i życia pacjentów.
Żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony terytorialnej można spotkać przed szpitalami, jako wzmocnienie ochrony i monitorowanie dostępu do tych placówek. Zajmują się także selekcją osób wchodzących na teren szpitala (triaż) i kierowaniem na oddziały. Nasi żołnierze wspierają personel m.in. w Szpitalu w Płońsku, Ciechanowie, Sokołowie Podlaskim, Wyszkowie, Wołominie, trzech Szpitalach warszawskich oraz w DPS w Brańszczyku. Skierowaliśmy tam do służby żołnierzy mieszkających w danym rejonie, służą oni w systemie zmianowym. Żołnierze identyfikują się z lokalną społecznością i bardzo pozytywnie odbierają to, że mogą działać w tych szpitalach.
Trudne i odpowiedzialne zadanie stoi przed żołnierzami pobierającymi wymazy. Pełnią je ochotnicy posiadający odpowiednie kompetencje co najmniej ratownika medycznego oraz mający specjalne przeszkolenie. Od 8 kwietnia takie działania prowadzą także żołnierze 5 Brygady. Oddelegowaliśmy do tego zadania 5 zespołów dwuosobowych, które działają mobilnie, pobierając próbki w domach od osób przebywających na kwarantannie. Mazowieccy terytorialsi prowadzą te działania na terenie województwa mazowieckiego. Do tej pory pobrali oni blisko 400 wymazów Próbki te są następnie transportowane do laboratoriów.
Wsparcie opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem to również działania pomocowe skierowane do rodzin personelu medycznego. Obecnie, współdziałając z Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych, Wojska Obrony Terytorialnej wspierają 42 rodziny personelu medycznego.
Od 18 marca br. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej została włączona do pierwszej w historii, ogólnopolskiej operacji przeciwkryzysowej pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowani są żołnierze z wszystkich 4 batalionów Brygady. Ilość użytych żołnierzy zmienia się w zależności od potrzeby. Dodatkowo nasze działania wspierają podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych.
W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Data utworzenia: 15 kwietnia 2020
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
W dniu 16 maja 2024 r., w Wawerskim Centrum Kultury – Filii Falenica, odbył się koncert poświęcony wybitnemu polskiemu kompozytorowi – Stanisławowi Moniuszce. W programie przewidziano arie i pieśni Moniuszki. Nie zabrakło takich arcydzieł jak „Znasz li ten kraj”, „Aria Stefana”, „Aria Skołuby” z opery „Straszny Dwór”. Wykonawcami tych arcydzieł byli studenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina – Stanisława Moniuszki.
Już 18 maja odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów. W tym roku 312 warszawskich instytucji otworzy się dla zainteresowanych za darmo, organizując 336 wydarzeń. Jak zawsze, największe zainteresowanie przewidywane jest dla największych placówek. Muzeum Narodowe, Zachęta czy Polin bez wątpliwości przyjmą tysiące gości. Sposób na uniknięcie tłumów jest prosty - wystarczy odwiedzić mniej konwencjonalne atrakcje. Na szczęście, dzielnica Wawer zapewni nam taką możliwość, udostępniając dwie placówki: Murowankę oraz publiczną bibliotekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?