Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Zespół Piramidy – moje najnowsze odkrycie muzyczne

Nie samą koleją człowiek żyje. W niniejszym artykule chciałbym się z Państwem podzielić moim najnowszym odkryciem muzycznym, czyli zespołem „Piramidy”.  

Kamil Oroń
462 wyświetleń
Kultura
30 kwietnia 2024
Zespół Piramidy – moje najnowsze odkrycie muzyczne

Zespół istnieje od 2009 r1, powstał dzięki Piotrowi Kajetanowi Matczukowi, który wpadł na pomysł, aby wiersze naszych polskich wieszczów narodowych przekuć na piosenki. O zespole dowiedziałem się dopiero około roku 2021, kiedy moja mama znalazła w internecie informację, że w Otwocku, w Teatrze im S. Jaracza, będzie koncert tego zespołu. Zapytała się, czy bym nie poszedł – miały być na nim piosenki Bułata Okudżawy, znanego rosyjskiego artysty. Poszedłem i to była bardzo dobra decyzja. Zespół fenomenalnie wykonał te piosenki, nawet wzruszyłem się przy niektórych, a po koncercie bliżej zainteresowałem się samym Okudżawą. Tak zaczęła się moja „znajomość” z Piramidami. 

Kolejną okazją do posłuchania kunsztu artystycznego tego zespołu był koncert w Józefowie k. Otwocka, 24 lipca 2022, w ramach letnich koncertów dla mieszkańców. Frekwencja dopisała, a na tym koncercie zespół wykonał piosenki z płyty „Najpiękniejsze piosenki i melodie z polskich seriali”. Wykonano następujące utwory „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i pięść”, „Od nocy do nocy” z serialu „Noce i dnie”, „Był taki czas” z serialu „Stawka większa niż życie”, „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej pancerni i pies”, „Ballada stepowa” z filmu „Pan Wołodyjowski”, ale były też nowsze – była Kołysanka z filmu „Tato” w reżyserii Macieja Ślesickiego, oraz piosenka „Miejcie nadzieję” z filmu „Ostatni dzwonek” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz i wiele innych.

Musze powiedzieć, że zespół znów sprawił, że nie żałowałem, że poszedłem na ten koncert. Warto było posłuchać kunsztu artystycznego zespołu. Z repertuaru koncertu najbardziej zapadła mi w pamięć piosenka „Miejcie nadzieję” – polecam posłuchać jej na Youtube, słowa tak idealnie pasują do naszego polskiego społeczeństwa, że odważnie mogę powiedzieć – to powinien być nasz hymn narodowy! Chodzi mi oczywiście o wersy „Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić, kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, mężom przystoi w milczeniu się zbroić”. Są one ponadczasowe, Adam Asnyk wiedział, co pisze. Kołysanka z filmu „Tato” – z filmu, który mimo, że powstał 28 lat temu, to nadal nie stracił na aktualności ze względu na poruszoną problematykę relacji rozwodowych i opieki nad dzieckiem – poruszyła mną do głębi. Śp. Przemysław Gintrowski, wielki bard „Solidarności”, napisał muzykę do niej, a słowa napisała Justyna Holm – i wyszło arcydzieło, które mną poruszyło do głębi.  

Tak piękny koncert został ze mną na dłużej - wspomniana wcześniej „Ballada stepowa” przypomniała mi się, kiedy w zeszłe Boże Narodzenie oglądałem film „Pan Wołodyjowski”. Sam film i „Ballada stepowa” dała piękny obraz do zrozumienia filmu.  

W miniony piątek, 26 kwietnia br, miałem trzecią okazję do spotkania z „Piramidami”. Po raz drugi zagrali „Najpiękniejsze piosenki z filmów i seriali”, ale w zmienionej scenerii – tym razem był to budynek Domu Kultury „Arsus” w Warszawie Ursusie. Przeżyłem wielkie zaskoczenie z uwagi na miejsce – to miejsce to żywy relikt czasów Polski Rzeczpospolitej Ludowej, bowiem główny hol ozdobiony jest tematem strajków antyrządowych, jakie miały miejsce właśnie w Ursusie (jeszcze wtedy nie włączonego do Warszawy) 25.06.1976r oraz tematem stanu wojennego. Tam było tak wielkie stężenie tematu PRL, że jeszcze do kompletu brakowało, żeby pani, która sprawdzała bilety przed wejściem na koncert sprawdzała to nie skanerem do kodów kreskowych, a urządzeniem dziurkującym.  

Wracając jednak do wydarzenia – po raz kolejny „Piramidy” pokazały, że warto śledzić ich koncerty. Repertuar koncertu był trochę zmieniony, ale stałymi punktami programu była piosenka „Nim wstanie dzień”, „Ballada stepowa” z filmu „Pan Wołodyjowski”, „Od nocy do nocy”. Zastanawiałem się, czy wybrzmi „Miejcie nadzieję” – i wybrzmiała, idealnie na koniec! Ta brawurowo wykonana piosenka, w znakomitym wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka i Artura Chybę, to majstersztyk! Pomimo, że frekwencja była niska – wręcz byliśmy w kameralnym gronie melomanów - to przez myśl mi przeszło, że tego powinno się słuchać może nawet na stojąco, a może nawet owacje na stojąco by się przydały – ale nikt nie wpadł na ten pomysł. W każdym razie była to uczta dla zmysłów, uczta dla umysłu spragnionego kultury wyższej – bo do takiej kultury śmiało można zaliczyć zespół „Piramidy”. Warto było poświęcić na to czas i pieniądze, a wszystkim Państwu serdecznie polecam śledzić informacje o koncertach tego zespołu.  

Zaskoczę pewnie Państwa w tym miejscu, ale nie mam żadnego zdjęcia z wydarzenia, bo wolałem chłonąć całym sobą muzykę, którą grał zespół, aniżeli skupiać się na relacjonowaniu wydarzenia za pomocą telefonu.  

Poniżej przedstawiam linki do miejsc w internecie, gdzie można na bieżąco sprawdzać informacje o koncertach zespołu: 

Facebook: nazwa zespołu „Piramidy Official”

Strona internetowa: rozmowazpiramidami.pl  

Najbliższy koncert zespołu, w aglomeracji warszawskiej, odbędzie się 15 czerwca br w Warszawie Włochach o godzinie 18:00. Już teraz zachęcam do śledzenia możliwości zakupu biletów oline lub stacjonarnie, w Domu Kultury w Warszawie Włochach.  

 

Data utworzenia: 30 kwietnia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Kulturoteka w Starej Miłosnej. Czego się spodziewać?
Warto poczytać
13 lipca 2024

Kulturoteka w Starej Miłosnej. Czego się spodziewać?

Mikołaj Próchniak
224 wyświetleń

W poprzednim tygodniu burmistrz Marian Mahor podpisał umowę z firmą MLK-BUD Sp. z o.o. na budowę Kulturoteki w Wesołej. Nowy budynek projektu uznanego studia architektonicznego XYstudio ma zostać oddany do użytku w przeciągu 20 miesięcy. Wręcz mieniące się wizualizacje inwestycji obiecują nowoczesny, zielony, “dystyngowany” obiekt w sercu Starej Miłosnej. Czego dokładnie możemy jednak oczekiwać od nowej Kulturoteki przy rondzie Miłosna?

Został tydzień głosowania w Budżecie Obywatelskim. Oto projekty z Wesołej
Samorząd
24 czerwca 2024

Został tydzień głosowania w Budżecie Obywatelskim. Oto projekty z Wesołej

Maurycy Jędrzejewski
247 wyświetleń

Jak na razie (stan na 24 czerwca) Wesoła przoduje w ilości głosujących w tegorocznym Budżecie Obywatelskim: jest to 29 osób na 1000 mieszkańców. Przekłada się to też na ilość projektów. Prezentujemy najciekawsze z nich.

Koncert na Stadionie Narodowym
20 czerwca 2022

Koncert na Stadionie Narodowym

Redakcja
950 wyświetleń
Dziś na Stadionie Narodowym wystąpi legenda rocka, zespół Guns N’ Roses. W godz. 16–20: wyłączony z ruchu indywidualnego, za wyjątkiem pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, pojazdów ZTM, taksówek oraz pojazdów jednośladowych, będzie obszar Saskiej Kępy, ograniczony ulicami: al. Poniatowskiego, al. Waszyngtona, ul. Międzynarodowa, al. Stanów Zjednoczonych i Wał Miedzeszyński oraz al. Stanów Zjednoczonych, Wał Miedzeszyński, Afrykańska i Bora-Komorowskiego. Po zakończeniu koncertu (ok. godz. 22.30) w przypadku, gdy duża grupa uczestników będzie chciała przejść do centrum pieszo, policja może zdecydować o zamknięciu dla ruchu mostu Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda