Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Zespół Piramidy – moje najnowsze odkrycie muzyczne

Nie samą koleją człowiek żyje. W niniejszym artykule chciałbym się z Państwem podzielić moim najnowszym odkryciem muzycznym, czyli zespołem „Piramidy”.  

Kamil Oroń
224 wyświetleń
Kultura
30 kwietnia 2024
Zespół Piramidy – moje najnowsze odkrycie muzyczne

Zespół istnieje od 2009 r1, powstał dzięki Piotrowi Kajetanowi Matczukowi, który wpadł na pomysł, aby wiersze naszych polskich wieszczów narodowych przekuć na piosenki. O zespole dowiedziałem się dopiero około roku 2021, kiedy moja mama znalazła w internecie informację, że w Otwocku, w Teatrze im S. Jaracza, będzie koncert tego zespołu. Zapytała się, czy bym nie poszedł – miały być na nim piosenki Bułata Okudżawy, znanego rosyjskiego artysty. Poszedłem i to była bardzo dobra decyzja. Zespół fenomenalnie wykonał te piosenki, nawet wzruszyłem się przy niektórych, a po koncercie bliżej zainteresowałem się samym Okudżawą. Tak zaczęła się moja „znajomość” z Piramidami. 

Kolejną okazją do posłuchania kunsztu artystycznego tego zespołu był koncert w Józefowie k. Otwocka, 24 lipca 2022, w ramach letnich koncertów dla mieszkańców. Frekwencja dopisała, a na tym koncercie zespół wykonał piosenki z płyty „Najpiękniejsze piosenki i melodie z polskich seriali”. Wykonano następujące utwory „Nim wstanie dzień” z filmu „Prawo i pięść”, „Od nocy do nocy” z serialu „Noce i dnie”, „Był taki czas” z serialu „Stawka większa niż życie”, „Deszcze niespokojne” z serialu „Czterej pancerni i pies”, „Ballada stepowa” z filmu „Pan Wołodyjowski”, ale były też nowsze – była Kołysanka z filmu „Tato” w reżyserii Macieja Ślesickiego, oraz piosenka „Miejcie nadzieję” z filmu „Ostatni dzwonek” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz i wiele innych.

Musze powiedzieć, że zespół znów sprawił, że nie żałowałem, że poszedłem na ten koncert. Warto było posłuchać kunsztu artystycznego zespołu. Z repertuaru koncertu najbardziej zapadła mi w pamięć piosenka „Miejcie nadzieję” – polecam posłuchać jej na Youtube, słowa tak idealnie pasują do naszego polskiego społeczeństwa, że odważnie mogę powiedzieć – to powinien być nasz hymn narodowy! Chodzi mi oczywiście o wersy „Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić, kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, mężom przystoi w milczeniu się zbroić”. Są one ponadczasowe, Adam Asnyk wiedział, co pisze. Kołysanka z filmu „Tato” – z filmu, który mimo, że powstał 28 lat temu, to nadal nie stracił na aktualności ze względu na poruszoną problematykę relacji rozwodowych i opieki nad dzieckiem – poruszyła mną do głębi. Śp. Przemysław Gintrowski, wielki bard „Solidarności”, napisał muzykę do niej, a słowa napisała Justyna Holm – i wyszło arcydzieło, które mną poruszyło do głębi.  

Tak piękny koncert został ze mną na dłużej - wspomniana wcześniej „Ballada stepowa” przypomniała mi się, kiedy w zeszłe Boże Narodzenie oglądałem film „Pan Wołodyjowski”. Sam film i „Ballada stepowa” dała piękny obraz do zrozumienia filmu.  

W miniony piątek, 26 kwietnia br, miałem trzecią okazję do spotkania z „Piramidami”. Po raz drugi zagrali „Najpiękniejsze piosenki z filmów i seriali”, ale w zmienionej scenerii – tym razem był to budynek Domu Kultury „Arsus” w Warszawie Ursusie. Przeżyłem wielkie zaskoczenie z uwagi na miejsce – to miejsce to żywy relikt czasów Polski Rzeczpospolitej Ludowej, bowiem główny hol ozdobiony jest tematem strajków antyrządowych, jakie miały miejsce właśnie w Ursusie (jeszcze wtedy nie włączonego do Warszawy) 25.06.1976r oraz tematem stanu wojennego. Tam było tak wielkie stężenie tematu PRL, że jeszcze do kompletu brakowało, żeby pani, która sprawdzała bilety przed wejściem na koncert sprawdzała to nie skanerem do kodów kreskowych, a urządzeniem dziurkującym.  

Wracając jednak do wydarzenia – po raz kolejny „Piramidy” pokazały, że warto śledzić ich koncerty. Repertuar koncertu był trochę zmieniony, ale stałymi punktami programu była piosenka „Nim wstanie dzień”, „Ballada stepowa” z filmu „Pan Wołodyjowski”, „Od nocy do nocy”. Zastanawiałem się, czy wybrzmi „Miejcie nadzieję” – i wybrzmiała, idealnie na koniec! Ta brawurowo wykonana piosenka, w znakomitym wykonaniu Piotra Kajetana Matczuka i Artura Chybę, to majstersztyk! Pomimo, że frekwencja była niska – wręcz byliśmy w kameralnym gronie melomanów - to przez myśl mi przeszło, że tego powinno się słuchać może nawet na stojąco, a może nawet owacje na stojąco by się przydały – ale nikt nie wpadł na ten pomysł. W każdym razie była to uczta dla zmysłów, uczta dla umysłu spragnionego kultury wyższej – bo do takiej kultury śmiało można zaliczyć zespół „Piramidy”. Warto było poświęcić na to czas i pieniądze, a wszystkim Państwu serdecznie polecam śledzić informacje o koncertach tego zespołu.  

Zaskoczę pewnie Państwa w tym miejscu, ale nie mam żadnego zdjęcia z wydarzenia, bo wolałem chłonąć całym sobą muzykę, którą grał zespół, aniżeli skupiać się na relacjonowaniu wydarzenia za pomocą telefonu.  

Poniżej przedstawiam linki do miejsc w internecie, gdzie można na bieżąco sprawdzać informacje o koncertach zespołu: 

Facebook: nazwa zespołu „Piramidy Official”

Strona internetowa: rozmowazpiramidami.pl  

Najbliższy koncert zespołu, w aglomeracji warszawskiej, odbędzie się 15 czerwca br w Warszawie Włochach o godzinie 18:00. Już teraz zachęcam do śledzenia możliwości zakupu biletów oline lub stacjonarnie, w Domu Kultury w Warszawie Włochach.  

 

Data utworzenia: 30 kwietnia 2024

zobacz również

Czytaj więcej

W Wesołej stanie Kulturoteka! Burmistrz Mahor ogłosił przetarg
Samorząd
23 lutego 2024

W Wesołej stanie Kulturoteka! Burmistrz Mahor ogłosił przetarg

Maurycy Jędrzejewski
661 wyświetleń

O kulturotece w Wesołej była mowa od lat. W dzielnicy mamy wysoką potrzebę zbudowania takiej placówki, bowiem miejsc kultury jest w Wesołej jak na lekarstwo. Role te spełniają w zasadzie Ośrodki Twórcze i biblioteki. Teraz ma się to jednak zmienić. 

Tydzień świętowania Urodzin Pragi!
Kultura
30 stycznia 2024

Tydzień świętowania Urodzin Pragi!

Mikołaj Żechowski
803 wyświetleń

Świętowanie obejmuje aż kilkadziesiąt punktów na całej Pradze. Zaplanowana jest masa wydarzeń!

Wielka wystawa Polskich Artystów Malarzy i Grafików
22 stycznia 2024

Wielka wystawa Polskich Artystów Malarzy i Grafików

Mikołaj Żechowski
412 wyświetleń

Z okazji 40-lecia ZPAMiG otwarto pokaźną wystawę sztuki.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda