Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Wschodnia Obwodnica coraz dalej

Ostatni raz o WOW pisaliśmy 7 grudnia, kiedy to wciąż czekaliśmy na rozprawę sądową Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Teraz wiemy już, że na ostatni odcinek obwodnicy znowu trochę poczekamy. 

Maurycy Jędrzejewski
563 wyświetleń
Samorząd
1 lutego 2024
Wschodnia Obwodnica coraz dalej
Zdjęcie z sierpnia 2021 r.

Przedwczoraj (30 stycznia) WSA skierował sprawę decyzji środowiskowej drugiego odcinka do ponownego rozpatrzenia przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. O pozytywną decyzję środowiskową GDDKiA walczy od 2015 roku, a na horyzoncie ani widu, ani słychu. A obwodnicy zostało zaledwie 14 kilometrów podzielonych na dwa odcinki: Drewnica-Ząbki i Ząbki-Zakręt. 

Historia WOW jest długa, zawiła, pełna protestów i skomplikowanych procedur prawnych. W 2015 r. GDDKiA wystąpiła o decyzję środowiskową do RDOŚ (jednostki regionalnej), centrala (w postaci GDOŚ) uznała jednak, że to nie ten organ powinien ją rozpatrywać. Sprawa została więc przekazana do oddziału w Białymstoku, który w 2018 roku wydał pozytywną decyzję.

Ta jednak dostała masę odwołań i na początku 2021 GDOŚ unieważniła decyzję. Jednostka centralna uznała wtedy, że przekazanie sprawy na Podlasie było błędem, gdyż tamtejsza RDOŚ nie była właściwym organem. I tu pojawia się droga sądowa: orzeczenie centrali z lutego 2021 zostało zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, gdzie tkwi aż do teraz. 

Sąd zaskarżenie uchylił, co z kolei poskuktowało odwołaniem wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zawrócił sprawę do WSA. A ten w październiku 2023 przekazał sprawę do... GDOŚ. 

W środę dostaliśmy zaś wyrok WSA w sprawie odcinka Ząbki-Zakręt i dowiedzieliśmy się wówczas, że i tę sprawę ma znów rozpatrzeć GDOŚ. Innymi słowy, podczas gdy organy administracji bawią się w prawnicze "piłka parzy", 14-kilometrowy odcinek wciąż czeka. Na pewno ucieszy się z tego część mieszkańców Wesołej, która od lat protestuje przeciwko obwodnicy w jej planowanym kształcie. Co jednak wyniknie z tej walki, jak i z samej WOW, pokaże już przyszłość. Choć raczej nie ta najbliższa. 

Data utworzenia: 1 lutego 2024

zobacz również

Czytaj więcej

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska
Warto poczytać
4 czerwca 2024

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska

Mikołaj Próchniak
157 wyświetleń
Wschodniej Obwodnicy na razie nie będzie. WSA ogłosił wyrok
Warto poczytać
7 grudnia 2023

Wschodniej Obwodnicy na razie nie będzie. WSA ogłosił wyrok

Redakcja
921 wyświetleń

Temat Wschodniej Obwodnicy Warszawy budzi emocje, zwłaszcza w Wesołej. To właśnie tam trwała i wciąż trwa najbardziej zagorzała debata na jej temat. Jedni oponują za tzw. wariantem zielonym, inni za alternatywnym czerwonym. Jak na razie wszystko wciąż pozostaje w sferze dyskusji, bo najnowszy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego opóźnił realizację ostatniego fragmentu trasy.

Tunele i wiadukt na horyzoncie? Wieści w sprawie Rembertowa i Wesołej
Samorząd
10 kwietnia 2024

Tunele i wiadukt na horyzoncie? Wieści w sprawie Rembertowa i Wesołej

Maurycy Jędrzejewski
370 wyświetleń

Tuż przed wyborami, które być może przyćmiły tę informację, dowiedzieliśmy się o sporej aktualizacji w sprawie przejazdów w Wesołej i Rembertowie. Są to duże deklaracje, i zakładając, że zostaną dotrzymane, to jeszcze w tym roku rozpoczną się dwie budowy. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda