Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

W niedalekim sąsiedztwie Warszawy. Recenzja książki "Puszcza. Opowieści kampinoskie"

Niewątpliwie Puszcza Kampinoska jest niedaleką sąsiadką Warszawy, jednak przez wieczny pośpiech zapominamy o wielu rzeczach. Toteż nic dziwnego, że to niezwykłe miejsce czasem nam umyka. W takim razie może jest to czas, byśmy sobie o niej przypomnieli? Recenzję przygotowała Aleksandra Świetlicka z 163 LO w Wesołej. Książkę do recenzji podarowało nam Wydawnictwo Iskry, za co serdecznie dziękujemy.
Redakcja
399 wyświetleń
Kultura
1 lutego 2023
W niedalekim sąsiedztwie Warszawy. Recenzja książki
Niewątpliwie Puszcza Kampinoska jest niedaleką sąsiadką Warszawy, jednak przez wieczny pośpiech zapominamy o wielu rzeczach. Toteż nic dziwnego, że to niezwykłe miejsce czasem nam umyka. W takim razie może jest to czas, byśmy sobie o niej przypomnieli? Recenzję przygotowała Aleksandra Świetlicka z 163 LO w Wesołej. Książkę do recenzji podarowało nam Wydawnictwo Iskry, za co serdecznie dziękujemy.
 
Książka „Puszcza. Opowieści kampinoskie”, której autorem jest Lechosław Herz, opowiada o tytułowej Puszczy Kampinoskiej. Uwaga jest skierowana na ten niezwykły krajobraz, miejsca oraz miejscowości w jakiś sposób związane z tymi terenami. 
 
Zdecydowanie intrygującym elementem tej pozycji są snute opowieści na temat Puszczy, które ewidentnie są nazbierane przez całe życie autora. Można powiedzieć, że niektóre poruszane tematy zaskakują czytelnika, jednak elementem wspólnym nadal pozostaje Puszcza Kampinoska. Początkowo myślałam, że autor postawi jedynie na to jak funkcjonuje w tym miejscu ekosystem i jakie ma korelacje z tak bliskim sąsiedztwem Warszawy. Jednak możemy w tej książce spotkać rozbudowane informacje historyczne, geograficzne, biologiczne, czy różnego rodzaju anegdoty, więc każdy czytelnik ma możliwość znalezienia czegoś, co go zainteresuje. 
 
Elementem tej książki, który dodaje jej uroku jest to, jaką relację z Puszczą Kampinoską ma Lechosław Herz. Widać, że kocha to miejsce, przyrodę i to, że nieustanie może je poznawać bardziej, a nawet po tylu latach potrafi go zaskakiwać. Można się pokusić o stwierdzenie, że jest to jego miejsce na ziemi i to właśnie można wyczuć z tej książki, co sprawia, że naturalnie czytelnik chciałby się bardziej zagłębić w historię tego niezwykłego miejsca. Warto również wspomnieć, że niektóre informacje są dość unikatowe i wynika to właśnie z tego, że autor zna Puszczę Kampinoską od wielu lat oraz obcuje z ludźmi z nią związanymi, co naturalnie sprawia, że wie rzeczy, o których mało kto słyszał albo są już zapominane.
 
Jeżeli chodzi o kwestię techniczną, to ciekawe jest zastosowanie przez autora kawałków innych tekstów. Napotkać możemy fragmenty różnych książek czy wierszy, które urozmaicają całą książkę i ładnie wkomponowują się w aktualnie poruszany temat.Ciekawość czytelnika rozbudza również to, że książka jest opatrzona w piękne zdjęcia, co w tego typu pozycjach jest zdecydowanie korzystne by dobrze zapoznać się z krajobrazem opisywanego miejsca. 
 
Czasem przyzwyczajenie czy zbyt wiele spraw na głowie sprawiają, że to co znajduje się blisko nas zostaje zapomniane. Tę książkę możemy więc potraktować jako przypomnienie, że koło Warszawy jest miejsce bardzo niezwykłe, które oczekuje na ponowne odkrycie.

Data utworzenia: 1 lutego 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Finał projektu „WesołART”
Kultura
27 listopada 2024

Finał projektu „WesołART”

Ośrodek Kultury w Dzielnicy Wesoła
1284 wyświetleń

WesołART to projekt dla młodzieży w wieku 13-19 lat o charakterze edukacyjnym, kreatywnym i artystycznym, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejścia do mody poprzez przeróbkę i odnowę istniejących ubrań. Od września do października 2024 r. uczestnicy pod okiem instruktorów przekształcali wybrane przez siebie elementy garderoby w unikalne, samodzielnie zaprojektowane dzieła, udowadniając, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne, pomysł i kreatywność. 

Kulturalny Rembertów w październiku
Kultura
4 października 2024

Kulturalny Rembertów w październiku

Mikołaj Próchniak
3102 wyświetleń

Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.

Nowy mural na wawerskim Zastowie
Kultura
8 września 2024

Nowy mural na wawerskim Zastowie

Mikołaj Próchniak
3488 wyświetleń

Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września. 

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2025 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda