Nowo powstały ośrodek przyjmie pierwszych pacjentów już w lutym. Placówka, która powstała na rosnącą liczbę młodych osób w kryzysie zdrowia psychicznego, to wspólny projekt Fundacji TVN oraz Centrum Zdrowia Dziecka przy wsparciu i zaangażowaniu Ministerstwa Zdrowia, Konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.
Według statystyk UNICEF aż 630 tysięcy dzieci w Polsce potrzebuje stałego wsparcia specjalistów. Światowe kryzysy, takie jak pandemia COVID-19 i społeczna izolacja w jej wyniku, pogłębiły i tak już silny problem. Rozwiązania często są doraźne i nieskuteczne - ciągle brakuje specjalistów i placówek. Z inicjatywą wyszło wobec tego wawerskie Centrum Zdrowia Dziecka i Fundacja TVN, z inicjatywy których powstało najnowocześniejsze Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży w Europie.
Nowy budynek to aż 6000 metrów kwadratowych podzielonych na dwie kliniki. Prawie stumilionową inwestycję sfinansowało Ministerstwo Zdrowia i Fundacja TVN z podziałem ok. 2/3 do 1/3.
W Klinice Psychiatrii mieści się Poradnia, w tym 7 gabinetów (gabinety lekarskie, psychologiczno-terapeutyczne - indywidualne i grupowe oraz na terapię rodzinną). W Klinice mieści się też Oddział Dzienny Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży. Placówka dysponuje pełną ofertę terapeutyczną ambulatoryjną. Wsparciem obejmujemy także rodziców pacjentów, prowadzimy dla nich grupę wsparcia i warsztaty umiejętności rodzicielskich.
Umieszczenie w jednej placówke dwóch klinik nie jest przypadkowe. Pacjenci onkologiczni wymagają szczególnej troski także pod kątem psychiki i sprzyjającego zdrowieniu otoczenia. Na oddziale onkologicznym znajdują się pomieszczenia dla rodziców, kuchnia, gabinety do rehabilitacji, gabinet psychologa, świetlica, sala doświadczenia świata. Niebawem powstaną też sale dwuosobowe, a na jednym z tarasów powstanie także nowoczesny ogród sensoryczny.
Data utworzenia: 14 stycznia 2025
Plan miejscowy określa, jak urządzić dany skrawek terenu w dzielnicy. Tym razem padło na Międzylesie w rewirze CZD. Jak zawsze sporządzenie planu poprzedzą konsultacje społeczne.
W ramach Warszawskiego Tygodnia Zdrowia psychicznego w mieście odbędzie się ponad 160 bezpłatnych wydarzeń poświęconych zdrowiu psychicznemu młodego pokolenia. Przewidziano spotkania ze specjalistami, webinaria oraz wykłady. Inicjatywa kierowana jest do dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli poszukujących wsparcia.
Fundacja "Rodzić po Ludzku", w oparciu o wyniki wypełnionych przez kobiety po porodzie stworzyła ranking najlepiej ocenianych szpitali położniczych oraz szpitali z oddziałami położniczymi.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?