Już trzeci raz odbył się Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami na terenie WCK w Międzylesiu. Święto ustanowione przez ONZ tym razem obchodziliśmy 23 listopada. Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Chata z pomysłami”, Fundacja L’Arche Warszawa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Wawrze, Urząd Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury.
Według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności liczba osób z niepełnosprawnościami stanowi ogółem około 12 proc. ogólnej liczby ludności czyli na 100 osób - 12 boryka się z dodatkowymi problemami, związanymi z różnymi niepełnosprawnościami. Celem naszych cyklicznych już spotkań jest promowanie twórczości osób z niepełnosprawnościami, budowania społeczności, poznawania się i bycia razem.
Stowarzyszenie „Chata z pomysłami” nie mogło przeoczyć swojego święta. I tak już 23 listopada w WCK w Międzylesiu świętowaliśmy – Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Na kilka godzin sala widowiskowa w WCK wypełniła się mieszkańcami Wawra oraz przedstawicielami wawerskich organizacji. Gościliśmy: Zofię Kamińską – Prezeskę Stowarzyszenia „Chata z pomysłami”, przedstawiciela zarządu dzielnicy, w osobie Łukasza Jeziorskiego – Zastępcy Burmistrza Dzielnicy, Agnieszkę Bednarczyk – Zastępczynię Dyrektora OPS Wawer, Małgorzatę Basiak – Asystentkę Dyrektora WCK, Pawła Jordana – Prezesa BORIS (Biura Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych).
Gości powitali: Anna Zając – kierowniczka ŚDS „Chata z pomysłami”, Karolina Mackiewicz – dyrektorka L’Arche Warszawa i Piotr Osowski, który wykorzystuje w życiu codziennym komunikację alternatywną i wspomagającą (AAC - ang. Augmentative and Alternative Communication). Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia była międzyludzka komunikacja, która jak wspomniała Joanna Piłat – neurologopetka, związana z ŚDS „Chata z pomysłami” - powinna być prawem każdej osoby, a nie tylko jej przywilejem.
W ramach „Sceny bez barier” specjalnie na tę okazję zostało przygotowane przez tandem – Magdalena Dakowska z ŚDS „Chata z pomysłami” i Martę Gryko-Sokołowską z teatru Baj przedstawienie-happening „Miejska dżungla”. Aktorzy z ŚDS „Chata z pomysłami” w elektryzujących i przyciągających uwagę strojach, przygotowanych przez Joannę Kornaszewską. Nieważne czy mówiący, mający problemy z mową czy w ogóle niemówiący - porozumiewający się gestami i znakami, wszyscy chcą się komunikować i być zrozumianymi. I o tym właśnie było przedstawienie. Piękną i liryczną, a w niektórym momentach energetyczną muzykę skomponowała do przedstawienia Maria Holka. Na zakończenie happeningu Maria Holka autorka piosenki pt. „Komunikacja” odśpiewała ją z całym zespołem aktorów. Całemu przedstawieniu towarzyszyła muzyka skrzypcowa w wykonaniu Anny Bojas. Nie obyło się bez wzruszeń ze sceny Joanna Piłat przekazała, że piosenka pt. „Komunikacja” została udostępniona przez autorkę i stanie się hymnem osób porozumiewających się za pomocą komunikacji alternatywnej - AAC oraz specjalistycznego przedszkola prowadzonego przez neurologopetkę. Tradycyjnie już po przedstawieniu wszyscy zaproszeni goście pozowali na wawerskiej scenie do pamiątkowego zdjęcia
Fundacja L’Arche – współorganizator imprezy przygotowała poczęstunek dla gości oraz zorganizowała świąteczne warsztaty, na których uczestnicy z Wiolettą Szczygieł tworzyli ekologiczne drewniane bałwanki i kartki świąteczne. Tym razem także mogliśmy liczyć na organizacyjne wsparcie harcerek z 145 Warszawskiej Drużyny „Ostrężyna” i harcerzy z 145 Warszawskiej Drużyny „Impessa”. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy, że jesteście z nami! Tegoroczne świętowanie zakończyliśmy potańcówką, do której przygrywała kapela Lipka&Kompany.
III Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został sfinansowany ze środków Urzędu Dzielnicy Wawer w ramach projektu „Scena bez barier” oraz ze środków Ośrodka Pomocy Społecznej dzielnicy Wawer który sfinansował potańcówkę.
Do zobaczenia za rok!
Data utworzenia: 25 listopada 2024
Po hucznych karnawałowych zabawach w stylu Bollywood i Hollywood marzec rozpoczęliśmy koncertem z okazji Święta Kobiet. Wystąpiła dwójka utalentowanych artystów – wokalistka Antonina Kiepuszewska oraz pianista Piotr Rokitnicki. W repertuarze znalazły się wspaniałe arie operowe i przeboje operetkowe oraz znane standardy musicalowe.
Właśnie - nie będę pisać o Białej Fabryce Ludwika Geyer’a czy też o pałacu Izraela Poznańskiego i słynnej „Łódzkiej filmówce”. Będąc kolejny raz w tym mieście, wraz z mamą zostałyśmy pozytywnie zaskoczone innym jego wizerunkiem. Łódź w innej odsłonie to miasto zieleni, okalane lasem Łagiewnickim. W trakcie zwiedzania okazało się również, że miejscowość ta była ważnym ośrodkiem w historii weterynarii na ziemiach polskich. To także miejsce posiadające "perełki” z dziedziny pozaprzemysłowej architektury i rzeźby.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?