Już po raz drugi warszawianki i warszawiacy wybrali niezależne miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 7300 osób, a blisko połowa z nich podzieliła się opinią o swojej ulubionej stołecznej księgarni lub antykwariacie.
Już po raz drugi warszawianki i warszawiacy wybrali niezależne miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 7300 osób, a blisko połowa z nich podzieliła się opinią o swojej ulubionej stołecznej księgarni lub antykwariacie.
Pięć niezależnych placówek z najwyższą liczbą głosów otrzymuje nagrody pieniężne (łączna pula to 70 tys. zł) oraz tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021”, którym będą się posługiwać przez najbliższy rok. Oto laureaci:
I nagroda – Antykwariat Grochowski Marek Łączyński (1280 głosów),
II nagroda – Tajfuny (1269 głosów),
3 wyróżnienia:
Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki (827 głosów),
Księgarnia Galeria Nieznany Świat (448 głosów),
Czytaj swoje (423 głosy).
Podczas wczorajszej gali nagrody wręczyła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
W tym roku mieszkanki i mieszkańcy oddali łącznie aż 7335 głosów i napisali 3081 uzasadnień wyboru. Bardzo za to dziękuję, bo tymi głosami możemy realnie pomagać. Warto wspierać i odwiedzać wyjątkowe warszawskie księgarnie i antykwariaty, bo to nie tylko miejsca, gdzie możemy kupić książkę, to prawdziwe miejsca spotkań i rozmów - nie tylko o literaturze. Tak jak w zeszłym roku postanowiliśmy nagrodzić autorki i autorów najciekawszych opinii o ich ulubionych księgarniach – powiedziała Aldona Machnowska-Góra.
Opnie już wkrótce zostaną umieszone na FB Kulturalnej Warszawy. Upominki książkowe dostaną 24 osoby.
Finał plebiscytu zwieńczył Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów zorganizowany wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury. Partnerami Nagrody m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” są: Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteka Analiz oraz Polska Izba Książki.
Zdobywca I nagrody, czyli Antykwariat Grochowski ma swoją siedzibę po prawej stronie Wisły przy ul. Kickiego 12. Istnieje od 2004 roku. Jego historia rozpoczęła się na Bazarze Szembeka, gdzie Marek Łączyński pierwotnie prowadził sklep z zabawkami. W ofercie Antykwariatu Grochowskiego znajdziemy przede wszystkim książki, ale również płyty winylowe, płyty CD, DVD, kasety magnetofonowe, czasopisma, obrazy, ryciny, grafiki, wyroby zdobnicze, różne starocie i bibeloty. Łącznie ponad 170 tysięcy pozycji. Na Facebooku reklamują się jako „najbardziej klimatyczne miejsce na mapie Warszawy”.
II nagroda trafiła do kuratorskiej księgarni Tajfuny, działającej od jesieni 2018 roku w centrum Warszawy, w niewielkim lokalu przy ul. Chmielnej 12. Za pomysłem stworzenia takiego miejsca stoją Anna Wołcyrz i Karolina Bednarz, autorka bloga „W krainie tajfunów”. Na tajfunowych półkach znaleźć można starannie wyselekcjonowane pozycje literatury azjatyckiej (wydane po polsku i po angielsku) – od powieści po reportaże, albumy, książki podróżnicze i przewodniki. Tajfuny to także wydawnictwo, które specjalizuje się w literaturze wschodnioazjatyckiej. Księgarnia wyróżnia się na stołecznym rynku nie tylko ofertą tytułów, ale też surowym wnętrzem, w którym jaśnieje neon.
Wyróżnienia otrzymały trzy miejsca: Tarabuk w Nowym świecie Muzyki, Księgarnia Galeria Nieznany Świat oraz Czytaj swoje. Księgarnio-kawiarnia Tarabuk w ubiegłym roku świętowała swoje 15-lecie. Założona w 2005 roku na warszawskim Powiślu przez rodzinę Bułatów. W obecnej siedzibie przy Nowym Świecie 63 zaprasza na spotkania autorskie, warsztaty i cykliczne wydarzenia dla dzieci np. Tarabajanie. Nietypowo dobrana oferta nie pomija tematów trudnych – o starości, niepełnosprawności. Można tam znaleźć tytuły sprzed lat, także wydawnictw niszowych. Księgarnia Galeria Nieznany Świat istnieje blisko 20 lat. W jej ofercie znajduje się ponad 10 tysięcy tytułów książek poświęconych ezoteryce, parapsychologii, psychotronice, rozwojowi duchowemu i terapiom naturalnym. Skupia wokół siebie znaczne grono osób zainteresowanych tą tematyką. Księgarnia mieści się przy ul. Kredytowej 2 i połączona jest z galerią sztuki psychotronicznej. Należy do Wydawnictwa „Nieznany Świat”, które od ponad 30 lat wydaje czasopismo o takim samym tytule. Czytaj swoje to najmłodsza wśród laureatek warszawska księgarnia, założona przez Maszę, Anastazję i Antuanę. Działa od ubiegłego roku przy alei Solidarności 117. Ma w asortymencie książki w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i francuskim. Łącznie w ofercie dostępnych jest ponad 5 tysięcy tytułów. W księgarni odbywają się również prezentacje książek, wieczory literackie, warsztaty i gry w planszówki.
Księgarnie niezależne to ważne miejsca na kulturalnej mapie stolicy. Zajmują się nie tylko sprzedażą książek, ale też organizują spotkania autorskie, debaty, koncerty, pokazy filmów. W Warszawie jest około stu takich miejsc. Trudny czas pandemii pokazał, jak potrzebne są te lokalne miejsca spotkań i wymiany myśli.
Nagroda m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” to jedno z działań wspierających stołeczną kulturę. Głosy oddane na ulubione niezależne księgarnie mogą im realnie pomóc. Warto je wspierać i odwiedzać przez cały rok!
Data utworzenia: 21 września 2021
„WesołART” to projekt dla młodzieży w wieku 13-19 lat o charakterze edukacyjnym, kreatywnym i artystycznym, który miał na celu inspirowanie, edukowanie oraz promowanie świadomego podejścia do mody poprzez przeróbkę i odnowę istniejących ubrań. Od września do października 2024 r. uczestnicy pod okiem instruktorów przekształcali wybrane przez siebie elementy garderoby w unikalne, samodzielnie zaprojektowane dzieła, udowadniając, że upcykling nie opiera się na specyficznym sprzęcie, dużych pieniądzach i technologii. Wystarczy niewielkie zaplecze techniczne, pomysł i kreatywność.
Lato jest już oficjalnie za nami, a wraz z tym również wszystkie rozrywki na ciepłym powietrzu poza domem. Pogoda zdaje się mówić nam, żebyśmy w końcu ochłonęli i zabrali się za sprawy bardziej poważne niż letnie zabawy. Na szczęście, rembertowskie instytucje kulturowe wraz urzędem dzielnicy wyciągają pomocną dłoń dla wszystkich, którzy szukają produktywnego sposobu na spędzenie nadchodzących dni. Kulturalny Rembertów organizuje imponującą gamę wydarzeń rozsianych po całej dzielnicy, zapewniając że każdy mieszkaniec znajdzie coś dla siebie.
Mieszkańcy Wawra mogą już cieszyć się kolejnym reprezentacyjnym muralem. Dzieło przedstawiające wybitnego aktora i mieszkańca Wawra - Franciszka Pieczkę - odsłonięte zostało 23 września, w drugą rocznicę jego śmierci. Mural, powstały na skutek projektu Budżetu Obywatelskiego, znajduje się na Szkole Podstawowej nr 124, a jego autorką jest Sabina Twardowska.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?