Gdy już się wydawało, że wszystko idzie z górki, w styczniu br. goszczący na sesji Rady Dzielnicy dyrektor ZMID p. Piotr Smoczyński poinformował radnych, że mimo wcześniejszych konsultacji i wiążących ustaleń PKP PLK odrzuciło przygotowany przez ZMID gotowy projekt, domagając się w nim znaczących zmian. Przez kilka miesięcy trwał impas w rozmowach. Wyglądało nawet na to, że cała inwestycja upadnie i przez bliżej nieokreślony czas będziemy nadal tłoczyć się przed opadającymi szlabanami kolejowymi. W końcu w czerwcu br. po dwustronnych mediacjach burmistrza Mariana Mahora udało się doprowadzić do spotkania obu zainteresowanych instytucji i nagle okazało się, że problemy są dużo mniejsze, niż by się wydawało, i projekt wymaga kilku drobnych zmian. Ponieważ to PKP PLK wnosiło te zmiany już po wcześniejszych uzgodnieniach, to ta Spółka zadeklarowała, że dopłaci projektantom za ich wprowadzenie.
Głównym problemem było usytuowanie wejścia na perony i przejść dla pieszych pod tunelem. Aby rozwiązać ten problem, PKP PLK zaproponowało przeniesienie peronu obsługującego kierunek „na wschód” na zachodnią stronę ul. 1 Praskiego Pułku (vis a vis peronu w „kierunku zachodnim”). Oczywiście byłby to nowoczesny peron, z nowoczesną infrastrukturą taką jak wiaty, ławeczki, tablice informacyjne itp. Dodatkowo, aby nie było dysonansu ze starym peronem „w kierunku zachodnim”, także ten peron zostanie w ramach tej inwestycji rozebrany i zbudowany na nowo w analogicznym standardzie. Tym samym zdecydowanie poprawiona zostanie zarówno funkcjonalność, jak i estetyka całego dworca PKP. Inne podnoszone wcześniej problemy okazały się na tyle nieistotne, że będzie można rozwiązać je, występując do właściwych organów o zgodę na odstępstwa budowlane.
Na dzień dzisiejszy dostaliśmy potwierdzenie od pani Agnieszki Safuty-Pawlak, dyrektora ds. realizacji inwestycji aglomeracji warszawskiej PKP PLK, potwierdzenie, że na chwilę obecną pierwotna dokumentacja projektowa została przez zamawiających zaakceptowana oraz że negocjacje z wykonawcą dokumentacji projektowej są na etapie końcowym i rokują podpisanie aneksu.
Wykonawca dokumentacji projektowej zadeklarował, że do końca września złoży wniosek o ZRID, natomiast już w I kwartale przyszłego roku ma zostać wybrany wykonawca robót budowlanych. Szacując tempo wykonywania podobnych obiektów, pod koniec 2022 roku dzięki nowemu tunelowi powinniśmy płynnie przejeżdżać przez centrum naszej dzielnicy.
Marcin Jędrzejewski
Data utworzenia: 15 września 2020
"Gdy zaczyna się lato
A z latem wakacje
I czasu wolnego jest tyle
Znów pojawia się problem
I w mózgu wibracje
Jak spędzić najlepiej te chwile?"
Powyższy dylemat z kreskówki "Fineasz i Ferb" co roku trapi mieszkańców Warszawy szukających aktywnego sposobu na spędzenie ciepłych letnich miesięcy. Na szczęście, Urząd Dzielnicy Rembertów opublikował szeroką listę kulturalnych wydarzeń - w większości darmowych - które obiecują umilić mieszkańcom nadchodzące upalne dni. Poniższe wydarzenia zostały pogrupowane chronologicznie, zależnie od ich lokalizacji.
Już 8 czerwca aż dziewięć świdermajerów otworzy swoje drzwi dla gości. Podczas wydarzenia “Domy Otwarte” w Otwocku, właściciele będą opowiadać o historii swoich “świdrów” i oprowadzać zainteresowanych po posesjach. Tej przyjemności doświadczymy zupełnie za darmo - Stowarzyszenie Właścicieli, Mieszkańców i Miłośników Domów Drewnianych na Linii Otwockiej “Świdermajerowie” udostępni swoje domy pro bono.
Już 18 maja odbędzie się jubileuszowa 20. edycja Nocy Muzeów. W tym roku 312 warszawskich instytucji otworzy się dla zainteresowanych za darmo, organizując 336 wydarzeń. Jak zawsze, największe zainteresowanie przewidywane jest dla największych placówek. Muzeum Narodowe, Zachęta czy Polin bez wątpliwości przyjmą tysiące gości. Sposób na uniknięcie tłumów jest prosty - wystarczy odwiedzić mniej konwencjonalne atrakcje. Na szczęście, dzielnica Wawer zapewni nam taką możliwość, udostępniając dwie placówki: Murowankę oraz publiczną bibliotekę.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?