Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Szklane, Zdrowe Środowisko - projekt wesołowskich licealistów na olimpiadzie Zwolnieni z Teorii

Uczniowie Autorskiego Liceum Kultura i Nauka w ramach praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii” podjęli się realizacji proekologicznego i prozdrowotnego projektu społecznego o zasięgu ogólnopolskim pt. „Szklane, Zdrowe Środowisko”. Projekt jest zgodny z celem 12 agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz Europejskiej Agencji ds. Środowiska oraz wytycznych Rady Europy na rzecz działań proekologicznych. Łączy on zagadnienia z obszaru prawa człowieka do zdrowego odżywiania i ochronę środowiska.

Edukacja
12 grudnia 2023
Szklane, Zdrowe Środowisko - projekt wesołowskich licealistów na olimpiadzie Zwolnieni z Teorii

Młodzież ma świadomość, że obecnie w sklepach można kupić przede wszystkim napoje (mleko, woda, soki) w butelkach plastikowych lub kartonach, które są szkodliwe dla życia człowieka i stanowią dużą część wytwarzanych przez człowieka odpadów.

Szklane butelki, w których można kupić wodę są zazwyczaj bezzwrotne, ich duża ilość zaśmieca środowisko. Nie można ich sprzedać do skupu, a firmy segregujące śmieci zabierają worki z odpadami szklanymi za rzadko, stąd część gospodarstw domowych wyrzuca je do odpadów zmieszanych.

Dlatego podjęte działania są ukierunkowane na dwa hasła:

  • Dla konsumentów: „Zamiast plastiku wybierz szkło”
  • Dla producentów: „Produkuj zdrowiej i odpowiedzialniej dla środowiska, czyli napoje w szklanych zwrotnych butelkach”.

Celem projektu pt.: „Szklane, Zdrowe Środowisko” jest przeprowadzenie akcji uświadamiającej o korzyściach płynących dla zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska z wykorzystania do produkcji napojów zwrotnych, wielorazowych opakowań szklanych (butelek). Celem też jest konstruktywny dialog z producentami mleka i napojów, żeby odeszli od produkcji swoich towarów w butelkach, kartonach i opakowaniach plastikowych na rzecz produkcji mleka i wody w wymienialnych, wielorazowego użytku szklanych butelkach.

Żywność, w tym woda i mleko sprzedawane w butelkach plastikowych mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także wyrządzają szkodę dla środowiska. Picie z jednorazowej plastikowej butelki może nawet być toksyczne, ponieważ ciepło powoduje uwolnienie toksycznych chemikaliów z tworzywa sztucznego do wody. Dlatego niniejszy projekt chce promować produkcję, sprzedaż i kupno przez społeczeństwo napojów w szklanych wymienialnych, wielorazowego użytku butelkach.

Nasza grupa chce promować ten projekt wśród producentów wody pitnej oraz w mleczarniach, które produkują mleko, kefiry, maślanki. Jak wykazały badania naukowe sprzedaż mleka w kartonach nie tylko utlenia smak tego napoju, ale również pochłania liczne związki zawarte w opakowaniu. Naukowcy są zgodni co do faktu, że szkło pozostaje idealnym pojemnikiem na mleko i wodę, który pozwala zachować smak i świeżość produktu.

Dlatego licealiści ze Starej Miłosnej będą promować wprowadzenie do sprzedaży napojów i mleka w szklanych butelkach zwrotnych. Przysłuży się to zarówno zdrowiu człowieka, jak i zmniejszeniu ton odpadów i gór plastikowych śmieci, a tym samym ochronie naszego ekosystemu.

Zapraszamy na Instagrama projektu: szklane_zdrowe_srodowisko.zwzt

Data utworzenia: 12 grudnia 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Olimpijskie Mikołajki w Klubie Tenisowym Break
Sport
12 grudnia 2023

Olimpijskie Mikołajki w Klubie Tenisowym Break

Magda Szmyd
794 wyświetleń

99 dzieci wzięło udział w tegorocznych Breakołajkach! Tyle karnetów z wynikami konkurencji sprawnościowych wylądowało w pudle, z którego śnieżynka Ola losowała szczęśliwców, którzy wygrywali mega nagrody w loterii! 

Nowy park kieszonkowy w Miedzeszynie
Warto poczytać
14 lipca 2024

Nowy park kieszonkowy w Miedzeszynie

Mikołaj Próchniak
135 wyświetleń

Nieuporządkowany teren zielony przy ul. Patriotów 104/106 w sąsiedztwie stacji PKP Miedzeszyn przeszedł metamorfozę. Teraz jest tam pełnoprawny skwer.

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska
Warto poczytać
4 czerwca 2024

Nowy mural na Wawrze! Na nim Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska

Mikołaj Próchniak
279 wyświetleń

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda