Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Szklane, Zdrowe Środowisko - projekt wesołowskich licealistów na olimpiadzie Zwolnieni z Teorii

Uczniowie Autorskiego Liceum Kultura i Nauka w ramach praktycznej olimpiady „Zwolnieni z teorii” podjęli się realizacji proekologicznego i prozdrowotnego projektu społecznego o zasięgu ogólnopolskim pt. „Szklane, Zdrowe Środowisko”. Projekt jest zgodny z celem 12 agendy ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030 oraz Europejskiej Agencji ds. Środowiska oraz wytycznych Rady Europy na rzecz działań proekologicznych. Łączy on zagadnienia z obszaru prawa człowieka do zdrowego odżywiania i ochronę środowiska.

Edukacja
12 grudnia 2023
Szklane, Zdrowe Środowisko - projekt wesołowskich licealistów na olimpiadzie Zwolnieni z Teorii

Młodzież ma świadomość, że obecnie w sklepach można kupić przede wszystkim napoje (mleko, woda, soki) w butelkach plastikowych lub kartonach, które są szkodliwe dla życia człowieka i stanowią dużą część wytwarzanych przez człowieka odpadów.

Szklane butelki, w których można kupić wodę są zazwyczaj bezzwrotne, ich duża ilość zaśmieca środowisko. Nie można ich sprzedać do skupu, a firmy segregujące śmieci zabierają worki z odpadami szklanymi za rzadko, stąd część gospodarstw domowych wyrzuca je do odpadów zmieszanych.

Dlatego podjęte działania są ukierunkowane na dwa hasła:

  • Dla konsumentów: „Zamiast plastiku wybierz szkło”
  • Dla producentów: „Produkuj zdrowiej i odpowiedzialniej dla środowiska, czyli napoje w szklanych zwrotnych butelkach”.

Celem projektu pt.: „Szklane, Zdrowe Środowisko” jest przeprowadzenie akcji uświadamiającej o korzyściach płynących dla zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska z wykorzystania do produkcji napojów zwrotnych, wielorazowych opakowań szklanych (butelek). Celem też jest konstruktywny dialog z producentami mleka i napojów, żeby odeszli od produkcji swoich towarów w butelkach, kartonach i opakowaniach plastikowych na rzecz produkcji mleka i wody w wymienialnych, wielorazowego użytku szklanych butelkach.

Żywność, w tym woda i mleko sprzedawane w butelkach plastikowych mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi, a także wyrządzają szkodę dla środowiska. Picie z jednorazowej plastikowej butelki może nawet być toksyczne, ponieważ ciepło powoduje uwolnienie toksycznych chemikaliów z tworzywa sztucznego do wody. Dlatego niniejszy projekt chce promować produkcję, sprzedaż i kupno przez społeczeństwo napojów w szklanych wymienialnych, wielorazowego użytku butelkach.

Nasza grupa chce promować ten projekt wśród producentów wody pitnej oraz w mleczarniach, które produkują mleko, kefiry, maślanki. Jak wykazały badania naukowe sprzedaż mleka w kartonach nie tylko utlenia smak tego napoju, ale również pochłania liczne związki zawarte w opakowaniu. Naukowcy są zgodni co do faktu, że szkło pozostaje idealnym pojemnikiem na mleko i wodę, który pozwala zachować smak i świeżość produktu.

Dlatego licealiści ze Starej Miłosnej będą promować wprowadzenie do sprzedaży napojów i mleka w szklanych butelkach zwrotnych. Przysłuży się to zarówno zdrowiu człowieka, jak i zmniejszeniu ton odpadów i gór plastikowych śmieci, a tym samym ochronie naszego ekosystemu.

Zapraszamy na Instagrama projektu: szklane_zdrowe_srodowisko.zwzt

Data utworzenia: 12 grudnia 2023

zobacz również

Czytaj więcej

Butelkomatowy absurd
Samorząd
8 stycznia 2024

Butelkomatowy absurd

Maurycy Jędrzejewski
255 wyświetleń

Postały 4 miesiące, po czym... zostały zdemontowane. Chodzi o Butelkomat pod wawerskim Urzędem Dzielnicy, który zakończył swój żywot kilka dni temu. Jaki jest sens jakiegokolwiek projektu w Budżecie Obywatelskim, jeśli musi zostać zakończony po wyczerpaniu środków?

Odwiedziliśmy pierwsze muzeum w Wawrze!
Kultura
12 grudnia 2023

Odwiedziliśmy pierwsze muzeum w Wawrze!

Mikołaj Żechowski
588 wyświetleń

Tydzień temu otwarto "Muzuem z Klasą", znajdujące sie w 120-letnim murowanym budynku. To tam powstała pierwsza szkoła w dzielnicy Wawer.

Zdejmij odblask ze świątecznej choinki! Akcja Straży Miejskiej
Samorząd
28 listopada 2023

Zdejmij odblask ze świątecznej choinki! Akcja Straży Miejskiej

Redakcja
262 wyświetleń

Niebezpiecznie duża liczba Warszawiaków porusza się nocą po ulicach miasta bez żadnych elementów odblaskowych.
W ramach dziewiątej już edycji akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Świeć blaskiem z odblaskiem” Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie wraz ze stołeczną Strażą Miejską chcą tą sytuację zmienić i na początku grudnia w świątecznym stylu rozdadzą mieszkańcom ponad 20 000 odblasków.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda