Słynna „sosna falenicka” w Wawrze już wkrótce może stać się pomnikiem przyrody, o co zabiegał Urząd m.st. Warszawy i okoliczni mieszkańcy. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił wcześniejsze postanowienie, w którym odmawiano nadania takiego statusu drzewu.
Sosna rosnąca przy ul. Patriotów w warszawskim Wawrze to jeden z symboli dzielnicy. Charakterystycznie pochylającemu się nad jezdnią drzewu wcześniej groziła wycinka z powodu rozbudowy linii kolejowej do Otwocka, jednak sosnę udało się obronić, a urzędnicy Biura Ochrony Środowiska rozpoczęli działania w kierunku ustanowienia jej pomnikiem przyrody.
W kwietniu tego roku został przesłany do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) projekt uchwały Rady Miasta w tej sprawie. RDOŚ odmówił jednak uzgodnienia, na co prezydent m.st. Warszawy złożył zażalenie. Wczoraj Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w całości uchylił wcześniejsze postanowienie RDOŚ i otworzył drogę do tego, aby sosna otrzymała status pomnika przyrody.
Dwa lata naszych starań w końcu się opłaciły! Najsłynniejsze drzewo w Wawrze zostanie uznane pomnikiem przyrody. To doskonała wiadomość, zwłaszcza teraz, na dwa dni przed organizowanym w niedzielę świętem falenickiej sosny – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zieleni i zrównoważonego rozwoju.
Wkrótce Rada Miasta otrzyma projekt uchwały w sprawie ustanowienia sosny pomnikiem przyrody.
Słynna sosna ma około 50 lat, 7,5 metra wysokości i 212 m obwodu. Drzewo wita wszystkich, którzy wjeżdżają do stolicy od południowego wschodu. To symbol Falenicy i wizytówka lokalnej przyrody.
W 2020 r. jako jedyne warszawskie drzewo wzięła udział w konkursie na Drzewo Roku i zajęła w nim II miejsce.
Źródło: https://um.warszawa.pl/-/sosna-falenicka-pomnikiem-przyrody
Data utworzenia: 25 października 2021
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Od kilku tygodni w stolicy zauważono upadki srok, kawek i wron siwych. Przypadki martwych ptaków są na szczęście rzadkie, ale tych chorych jest więcej. Sytuacja jest analizowana na bieżąco, a miasto wydało już dwa komunikaty.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?