Nowoczesny transport publiczny, odnowiony park, nowy plac zabaw. To z pieniędzy warszawianek i warszawiaków rozwija się miasto.
Nowoczesny transport publiczny, odnowiony park, nowy plac zabaw. To z pieniędzy warszawianek i warszawiaków rozwija się miasto.
Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają na studia czy do pracy i decydują się tu zamieszkać, często zapominają o płaceniu w Warszawie podatku PIT. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy.
PIT w stolicy – to się opłaca
Miasto już od kilku lat zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy płacą dużo mniej za bilety długookresowe w dwóch strefach, mogą korzystać z szerokiej oferty zniżek w ramach programu Karta warszawiaka. Uprawnienia (e-hologram) są wgrywane na Warszawską kartę miejską, Kartę ucznia czy elektroniczną legitymację studencką jako Karta warszawiaka/warszawianki lub Karta młodego warszawiaka/młodej warszawianki. Z kart korzysta ok. 380 tys. mieszkanek i mieszkańców stolicy. Na posiadaczy kart czeka już blisko 320 atrakcyjnych ofert przygotowanych przez liczne miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe – ośrodki sportu i rekreacji, kina, muzea i teatry, gabinety medyczne, kluby fitness, kawiarnie, szkoły językowe, sklepy internetowe i ogrodnicze a także ośrodki wypoczynkowe.
Można m.in. otrzymać zniżki na kurs językowy, korzystać z różnorodnej oferty sportowej i kulturalnej, założyć instalację fotowoltaiczną, zaprojektować ogródek, naprawić rower, wziąć udział w zajęciach z programowania robotów, skorzystać z fizjoterapii, kupić lub wypożyczyć sprzęt do rehabilitacji. Pełny katalog ofert dostępny jest tutaj.
Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół podstawowych. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki przed osobami o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.
Źródlo: wawer.warszawa.pl
Data utworzenia: 11 marca 2021
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?