Info o gazecie

Reklama i ogłoszenia

Kontakt

Twórz z nami

Potrzebujący mieszkańcy Pragi otrzymali paczki żywnościowe

Żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego codziennie rozwożą żywność potrzebującym mieszkańcom wielu dzielnic Warszawy. Odwiedzili oni 35 rodzin na Pradze.

Aneta Szczepaniak
581 wyświetleń
Kultura
27 kwietnia 2020
Potrzebujący mieszkańcy Pragi otrzymali paczki żywnościowe
Żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego codziennie rozwożą żywność potrzebującym mieszkańcom wielu dzielnic Warszawy. Odwiedzili oni 35 rodzin na Pradze.
 
Dzisiaj w całej Polsce w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest ok 9 tysięcy żołnierzy i pracowników wojska, wśród nich ponad 200  mazowieckich terytorialsów. Ta liczba stale się zmienia w zależności od potrzeb społeczności lokalnej i instytucji.

Żołnierze 5 MBOT od samego początku walki z koronawirusem zostali włączeni do działań mających na celu przeciwdziałanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Terytorialsi stacjonującego w Zegrzu Południowym, jednego z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, są zaangażowani w wsparcie instytucji pomocowych oraz Caritas, działających w Warszawie. Współpracują między innymi z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga – Północ oraz Caritas Archidiecezji Warszawsko-Praskiej. Efektem tej współpracy jest systematyczne dostarczanie paczek żywnościowych do najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi. Wczoraj, dzięki żołnierzom z Zegrza żywność otrzymało 35 rodzin. Jest to kolejna odsłona współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga – Północ, m. st. Warszawy, w ramach samorządowego programu #Warszawa Wspiera.

Była to jedna z wielu inicjatyw tego typu podejmowanych przez żołnierzy 5 MBOT. Oprócz współpracy z instytucjami pomocowymi, żołnierze z Zegrza również objęli opieką weteranów i osoby starsze zamieszkujące prawobrzeżną Warszawę oraz powiat wołomiński i legionowski. Wsparcie tych osób polega na utrzymywaniu z nimi  kontaktu telefonicznego i reagowaniu na bieżące potrzeby,  takie jak zakupy żywności czy leków.

W ramach wspierania służb medycznych, terytorialsów można spotkać w czterech warszawskich szpitalach: Bródnowskim, Praskim, Grochowskim oraz w Szpitalu Dziecięcym a także w szpitalu w Wołominie. Ich zadaniem jest transport medykamentów, próbek do laboratoriów oraz personelu badawczego, wsparcie logistyki wewnętrznej placówki, pomoc medykom na SORze, wykonywanie pomiaru temperatury osobom wchodzącym i wychodzącym ze szpitala a także prowadzenie ankiet.  Żeby odciążyć służby medyczne, żołnierze - ratownicy medyczni, którzy zostali przeszkoleni przez WOMP oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne, pobierają również wymazy od osób przebywających na kwarantannie i przekazują je do laboratoriów. Do tej pory zespoły wymazowe z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrały ok 1200 wymazów od mieszkańców Mazowsza.

Data utworzenia: 27 kwietnia 2020

zobacz również

Czytaj więcej

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu
Kultura
28 kwietnia 2024

Kwiecień dla zabytków prawego brzegu

Mikołaj Próchniak
779 wyświetleń

Mazowiecki Konserwator Zabytków w kwietniu podjął się ewidencji dwóch obiektów historycznych na prawym brzegu Wisły. Rampa kolejowa w Falenicy została wpisana do rejestru, a cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Kamykowej uległ procedurze wpisu do listy zabytków nieruchomych. Co reprezentują te obiekty?

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”
Kultura
20 marca 2024

Pierwsze wiosenne dni w Domu Kultury „Rembertów”

Maja Parysek
664 wyświetleń

Po hucznych karnawałowych zabawach w stylu Bollywood i Hollywood marzec rozpoczęliśmy koncertem z okazji Święta Kobiet. Wystąpiła dwójka utalentowanych artystów – wokalistka Antonina Kiepuszewska oraz pianista Piotr Rokitnicki. W repertuarze znalazły się wspaniałe arie operowe i przeboje operetkowe oraz znane standardy musicalowe.

Leopold Sas i Namalowane wyobraźnią
Kultura
2 marca 2024

Leopold Sas i Namalowane wyobraźnią

Ewa Szlage
1076 wyświetleń

Organizowanie i prowadzenie wernisażu wystawy „Namalowane wyobraźnią”, poświęconej malarstwu mojego wujka Leopolda Sas, było dla mnie ogromnym przeżyciem… Prezentowane obrazy to feeria barw, odcieni ukazujących piękno przyrody „oczami wyobraźni” twórcy. Wyobraźni ludzkiej, wzmocnionej emocjami, wrażeniami, myślami, których sztuczna inteligencja nie posiada.

Newsletter

Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?

© 2011 - 2024 Wiadomości Sąsiedzkie. All rights reserved.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

więcej Zgoda