Żołnierze 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza Południowego codziennie rozwożą żywność potrzebującym mieszkańcom wielu dzielnic Warszawy. Odwiedzili oni 35 rodzin na Pradze.
Żołnierze 5 MBOT od samego początku walki z koronawirusem zostali włączeni do działań mających na celu przeciwdziałanie i ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Terytorialsi stacjonującego w Zegrzu Południowym, jednego z batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, są zaangażowani w wsparcie instytucji pomocowych oraz Caritas, działających w Warszawie. Współpracują między innymi z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga – Północ oraz Caritas Archidiecezji Warszawsko-Praskiej. Efektem tej współpracy jest systematyczne dostarczanie paczek żywnościowych do najbardziej potrzebujących mieszkańców Pragi. Wczoraj, dzięki żołnierzom z Zegrza żywność otrzymało 35 rodzin. Jest to kolejna odsłona współpracy z Urzędem Dzielnicy Praga – Północ, m. st. Warszawy, w ramach samorządowego programu #Warszawa Wspiera.
Była to jedna z wielu inicjatyw tego typu podejmowanych przez żołnierzy 5 MBOT. Oprócz współpracy z instytucjami pomocowymi, żołnierze z Zegrza również objęli opieką weteranów i osoby starsze zamieszkujące prawobrzeżną Warszawę oraz powiat wołomiński i legionowski. Wsparcie tych osób polega na utrzymywaniu z nimi kontaktu telefonicznego i reagowaniu na bieżące potrzeby, takie jak zakupy żywności czy leków.
W ramach wspierania służb medycznych, terytorialsów można spotkać w czterech warszawskich szpitalach: Bródnowskim, Praskim, Grochowskim oraz w Szpitalu Dziecięcym a także w szpitalu w Wołominie. Ich zadaniem jest transport medykamentów, próbek do laboratoriów oraz personelu badawczego, wsparcie logistyki wewnętrznej placówki, pomoc medykom na SORze, wykonywanie pomiaru temperatury osobom wchodzącym i wychodzącym ze szpitala a także prowadzenie ankiet. Żeby odciążyć służby medyczne, żołnierze - ratownicy medyczni, którzy zostali przeszkoleni przez WOMP oraz stacje sanitarno-epidemiologiczne, pobierają również wymazy od osób przebywających na kwarantannie i przekazują je do laboratoriów. Do tej pory zespoły wymazowe z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrały ok 1200 wymazów od mieszkańców Mazowsza.
Data utworzenia: 27 kwietnia 2020
Na Wawerskim Centrum Kultury w Zastowie można podziwiać już nowy mural, powstały na skutek wakacyjnego projektu “Im dalej w las…”. Seria warsztatów dla dzieci prowadzonych w lipcu i sierpniu przez ukraińską artystkę Yaroslavę Holysh zakończyła się odsłonięciem wspólnego dzieła na początku roku szkolnego - 2 września.
Do 15 września, UM Warszawa czeka na zgłoszenia osób, które chciałyby otrzymać stypendium artystyczne na realizację swojego projektu. Stypendia przyznawane są w ośmiu dziedzinach: film, literatura, taniec, teatr, design, sztuki wizualne, opieka nad zabytkami oraz muzyka. Aplikować mogą zarówno twórcy z dorobkiem, jak i debiutanci.
Stacja Muzeum, czyli dawne Muzeum Kolejnictwa, które od lat 90. ubiegłego wieku mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego Warszawa Główna, dzięki decyzji z 2015 r. o zmianie właściciela z PKP S.A na Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, stało się miejscem, które naprawdę żyje, a nie jest tylko stereotypowym muzeum.
Chcesz otrzymywać od nas najnowsze wiadomości bezpośrednio na Twoją skrzynke mailową?